Neděle 20.10.2019 – Neděle 17.11.2019
Místo konání: Humpolec
Město Humpolec a MěKIS v Humpolci vás zve na řadu akcí spojených s listopadovými událostmi roku 1989:
- výstava Nezapomeňme
- Příběhy našich sousedů
- přednáška 30. výročí od převratu 1989
- přednáška Jak bezpečný je svět, ve kterém žijeme
- výstava Samizdatová literatura
- koncert YoYo Band
- průvod městem Nezapomeňme
- výtvarná soutěž: Humpolec očima dětí
Neděle | 20.10.2019 | – | Sobota | 30.11.2019 |
Místo konání: Humpolec, Horní náměstí
Město Humpolec si letos připomíná 30 let od sametové revoluce a pádu komunistického režimu v Československu. K této příležitosti se navíc stalo jedním ze třiceti měst v republice, která se připojila ke vzpomínkové akci organizace Post Bellum nazvané Nezapomeňme.
Jednou z akcí k tomuto listopadovému výročí je výstava pod širým nebem Nezapomeňme. 30 let svobody v Humpolci. Vernisáž začíná v 15 hodin a připomíná události sametové revoluce v Humpolci. Součástí expozice budou i vzpomínky pamětníků. Pořádá město Humpolec ve spolupráci s organizací Post Bellum. Součástí vernisáže bude hudební program, samotná výstava potrvá do 30. 11. 2019.
Tak jsem si prohlédl panely k 30 výročí sametové revoluce na Horním náměstí. Trochu tomu výběru lidí co se tam prezentují nerozumím. Jako aktivní účastních událostí té doby od prvních setkání na Tyršově náměstí, přes jednání OF v klubovně u kina/bylo jich několik desítek/ až po první svobodné komunální volby na podzim 1990, tak si vzpomínám jen na dva z těch prezentovaných. Jedná se o Vojtu Kubíčka a Pepu Šedu. Ti další dva nebyli nikdy přítomni na nějakých jednáních, kde se jednalo o dalším vývoji ve městě. Jestli stačí k prezentování někoho jako osobnosti sametové revoluce, že jednou vystoupil na náměstí, tak to je hodně málo. Že autoři zapoměli např. na Honzu Kotena je víc jak smutné.I v textech na panelech jsou jasně zkreslené informace. Škoda, že při přípravě této prezentace výročí sametové revoluce v našem městě autoři neoslovili více lidí, kteří o té době ještě hodně vědí.
To je preci jasny proc. Vzdyt se potrebuji prezentovat sami. To je ego.
manipulace větší než za komoušů je tu všudypřítomná
Mnoo a neni to dnes jedno ? Duležité je, že se Moskva rozhodla pustit toho našeho psa ze retēzu a general Lorenc to provedl. Tak si toho važme a užívejme .
Kdo opravdu vymyslel střet demonstrantů s jednotkami VB na Národní třídě je dodnes nevysvětlené. Pamětníci jistě ví, že původní demonstrace na Albertově byla povolená, kdo vytáhl na Národní třídu a proč, to je záhada.
Skutečnou rozbuškou byla však lživá informace o mrtvém studentovi. Dnes by se řeklo, že to byla dezinformace.
Ten rozkaz dostal a provedl Zivčák. Stbák co by student.
Ale od koho dostal ten rozkaz? Zifčák byl jen malá ryba na scéně převratu..
Tady to klidně mohla být ta Monika v tý době byla taky předseda všeho co šlo:-) Pionýr, SSM.
Potrebu exhibovat, maji mnozi porad.
Pro ty, kteří si by si chtěli přečíst jak to v Humpolci vypadalo po sametové revoluci doporučuji vcelku objektivní popsání tehdejší situace v městské kronice za rok 1990. Určitě tam najdete více informací nežli na těch současných panelech na náměstí.
Díky dnešní moderní době v digitalizované podobě zde: http://radnice.mesto-humpolec.cz/public/kronika/1986-1990.pdf
Výstavu fotografií na náměstí jsem si nedávno prohlédl a připadá mi opravdu dost chudá. Myslím si, že se fotek z tzv.generální stávky určitě pořídilo víc, na panelech jich zrovna moc není. Celkově hodnotím jako námě+t velmi zajímavý, zvláště pro ty co převrat nezažili, ale fotek je dost málo.