Kompromis mezi chutí a zdravím

Máslo výborně chutná, ale špatně se maže na chleba a není nejzdravější. MARGARÍN je zdravější a dobře se roztírá, horší je to s chutí. Jak je na tom třetí varianta ­ směs másla a margarínu?

Rozdíl mezi máslem a margarínem zná asi každý. První je tuk živočišného původu, druhý rostlinného, první má vždy tvar kostky, druhý je balen většinou v plastovém kelímku. Jenže v obchodech jsou i kostky, které máslo obalem připomínají, ale máslo to není. Mnohým lidem, kteří kupují Jihočeské AB (donedávna se nazývalo AB máslo) nebo Ramu Creme Bonjour s krávou na obale, přitom uniká, že si nevybírají máslo, ale směs margarínu a másla.


Směsné emulgované tuky, jak se tato kategorie správně nazývá, by měly podle všeho mít výhody obou ­ z másla si vzít dobrou chuť, z margarínu zdravější tuk a schopnost dobře namazat krajíc… Jenže je to spíš naopak. Od každého si berou spíš to horší. Ve srovnání s čistě rostlinnými margaríny dopadají z výživového hlediska až na jedinou výjimku hůř. Prokázal to test osmnácti tuků, který pro MF DNES zpracovali na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze.

Dobrý, zdravý…

Ukázalo se, že tuk, který by byl zároveň zdravý i chutný a ještě se dobře roztíral, neexistuje. Jihočeské AB chutnalo nejlépe ze všech, ale zase propadlo ze zdraví i z mazání na chleba. Na zdravotním žebříčku se nejvýš vyšplhala Flora Light (spolu s Florou), ale ta je zase na štíru s chutí. A Perla tip, která se nejlépe roztírala, byla v ostatních disciplínách jen průměrná. Každá skupina má své výhody a nevýhody. Pokud bychom přece jen hledali vítěze testu, byla by jím Flora. Představuje nejlepší poměr mezi zdravím, chutí a roztíratelností.

Je margarín skutečně tak zdravý?

Když byl v polovině 19. století ve Francii nedostatek másla, vymyslel chemik Hippolyte Mege-Mourries pro Napoleona III. náhradní tuk. Náhražka z hovězího loje a odstředěného mléka dostala jméno margarín podle řeckého výrazu pro perlu, margaron. Zájem byl brzy tak velký, že hovězí lůj nestačil. Problém vyřešila počátkem minulého století technologie ztužování. Z tekutého oleje se podařilo vytvořit tuhou hmotu. Margarín ztratil sice svůj živočišný původ, zato získal pověst nového, zdravého tuku. A byl levnější než máslo. Není divu, že si získal své příznivce. „Rostlinný tuk rovná se zdravý,“ je nejčastější slogan, jímž výrobci již několik let úspěšně přesvědčují zákazníky, aby od másla přešli k margarínům, které jsou vyrobeny převážně z rostlinných tuků, které neobsahují cholesterol. Hlavním argumentem proti máslu jsou nasycené mastné kyseliny, které zvyšují riziko srdečních a cévních onemocnění a vyskytují se především v živočišných tucích. Jenže jak se ukázalo, ani margaríny se bez nich neobejdou.

Dnešní tuky jsou zdravější

Daní za to, že tekuté oleje musí ztuhnout, aby se daly roztírat, jsou i stejně nežádoucí transkyseliny, které vznikají při procesu ztužování. Pravda je, že dnešní margaríny obsahují méně transkyselin než ty, které se vyráběly před deseti lety. Změnil se totiž technologický postup. „Ještě před sedmi lety obsahovala řada margarínů transkyselin přes dvacet procent, jeden zahraniční měl dokonce pětašedesát,“ říká Jana Dostálová z Vysoké školy chemicko-technologické. Přesto třetina testovaných tuků měla víc než deset procent, Spar Delikat dokonce dvacet.V porovnání s výsledky obdobných testů například ve Francii nebo Německu je to stále hodně.


Nejlépe z tohoho pohledu dopadly výrobky firmy Unilever: Perla tip, Flora light, Flora a Rama obsahovaly jen stopy. Dokonce i Rama Creme Bonjour měla jen jedno procento, ačkoliv obsahuje mléčný tuk. „Směsné tuky musí obsahovat určité množství transkyselin, protože je tam vnese máslo, kde jsou přirozenou složkou,“ vysvětluje Jana Dostálová. „U některých jich ale bylo víc, než kolik by odpovídalo množství másla. Znamená to, že výrobce použil rostlinné tuky s vyšším obsahem transkyselin a nasycených mastných kyselin, tedy tuky z pohledu vlivu na zdraví méně kvalitní.“









Jaký je mezi nimi rozdíl?


Legislativa zná tři základní kategorie výrobků podle původu tuku.



  • Máslo: Nesmí obsahovat jiný než mléčný tuk.
  • Margarín (roztíratelný tuk): Tuková složka pochází z rostlinných tuků, ale mohou se do něj přidávat i tuky živočišného původu (sádlo, lůj, rybí tuk). Mléčného tuku nesmí obsahovat víc než tři procenta.
  • Směsný tuk (směsný roztíratelný tuk). Obsahuje 10 až 80 procent z celkového obsahu tuku je mléčného původu. Všechny tři skupiny se ještě dělí do podkategorií podle celkového obsahu tuku. Například roztíratelné tuky s nižším obsahem tuku mohou být třičtvrtětučné (zhruba 60 %), polotučné (40 %) nebo nízkotučné (10­40 %). Své podkategorie má i máslo.












Máslo, margarín a směsné tuky


MÁSLO
mléčný tuk
voda max. 10 %


MARGARÍN
rostlinné oleje
voda
emulgátory
vitaminy, sůl, regulátory kyselosti, barviva, aroma konzervační látky


SMĚSNÝ TUK
rostlinné oleje
voda
máslo, škrob, podmáslí
mléčné i rostlinné bílkoviny, sůl, emulgátory, vitaminy, regulátory kyselosti, barviva, aroma, konzervační látky

















































Nejvíc chutná
Jihočeské AB


Nejméně chutná
Rama Classic


Nejlépe se roztírá
Perla tip


Nejhůř se roztírá
Jihočeské AB


Nejzdravější jsou
Flora a Flora Light


Nejméně zdravé
Jihočeské AB, Zlatá Haná

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Haškovo výročí připomene konference

Po Dub 28 , 2003
28. – 30.4.2003

You May Like

Témata