Dlouhodobým suverénem výzkumu Město pro byznys je na Vysočině Humpolec

5

V mnoha ohledech bezkonkurenční postavení z hlediska podmínek pro podnikání potvrdilo město Humpolec.

Starosta Karel Kratochvíl přebírá ocenění.
V mnoha ohledech bezkonkurenční postavení z hlediska podmínek pro podnikání potvrdilo město Humpolec. Jasně to ukázaly dlouhodobé výsledky srovnávacího výzkumu „Město pro byznys desetiletí“, který zpracovává analytická agentura Datank. Výzkum se zaměřuje jak na podnikatelské prostředí v obcích s rozšířenou působností, tak na přístup veřejné správy v nich. V Kraji Vysočina je na druhém místě v dlouhodobém srovnání Pelhřimov, třetí Jihlava. Hodnotící kritéria se kromě podnikání dotýkají i každodenního života ve městě.

Základem úspěchu Humpolce je dobrá dopravní dostupnost
Za posledních deset let se Humpolec umístil v Kraji Vysočina osmkrát na prvním místě, jednou na druhém a jednou na třetím místě. Taková pozice nemá obdobu v žádném jiném kraji České republiky. Velmi úspěšný je však i v celorepublikovém srovnání. Má na svém kontě jedno bronzové umístění, šest stříbrných příček a v letech 2013 a 2015 umístění v rámci celorepublikového srovnání vůbec nejvyšší. Nikoho nepřekvapí, že podnikatelské prostředí v Humpolci těží z blízkosti dálniční sítě. Město se může pochlubit také vysokým podílem velkých zaměstnavatelů, stejně jako kvalitním odborným vzděláváním, které zaznamenává vysoký počet studentů a učňů. O otevřenosti místní radnice nejen směrem k podnikatelům zase svědčí mimo jiné vysoký počet úředních hodin místního úřadu.

„Mám z toho samozřejmě velkou radost, je za tím dlouhodobé úsilí jak samosprávy, tak podnikatelů za celou éru už od 90. let až po současnost. Neoddiskutovatelnou výhodou je samozřejmě blízkost dálnice, to znamená, že logistické problémy jsou pro většinu firem vyřešeny. Dále je to vstřícný přístup samosprávy a krásné prostředí Vysočiny, i když to není měřitelné penězi. Pokud se s něčím potýkáme, tak je to nedostatek pracovních sil, a to hlavně ve výrobní sféře. Snažíme se proto spolupracovat s podnikateli, ale i se středními a základními školami a motivovat mladé lidi právě k tomu, aby se vydali třeba právě cestou menšího podnikání podle svých znalostí a odbornosti. To je věc, která je dlouhodobá, ale nutná,“ uvádí starosta Humpolce Karel Kratochvíl.

Pelhřimov má vysoký podíl velkých zaměstnavatelů, Jihlava kvalitní komunikaci s podnikateli
Vynikajícími podmínkami pro podnikatele se může na Vysočině pochlubit také Pelhřimov. Město za uplynulých deset let získalo jedno vítězství, čtyřikrát druhé místo a třikrát v regionálním srovnání bronz. Celorepublikově mu z dlouhodobého hlediska přísluší 11. místo, v roce 2014 obsadil bronzovou příčku a v roce 2016 dokonce zvítězil. Za kvalitním prostředím stojí mimo jiné vysoký podíl velkých zaměstnavatelů, do vstřícného přístupu veřejné správy se promítají kvalitní webové stránky s ohledem na podnikatele, radnice má také velmi nízké výdaje na dluhovou službu. Třetí příčku zaujímá Jihlava, která se v regionu na stupních vítězů v uplynulém desetiletí objevila celkem sedmkrát. V roce 2016 si sáhla na bronzovou příčku i celorepublikově. Za své postavení vděčí mimo jiné vysoké likviditě, rozsáhlé bytové výstavbě, radnice se může pochlubit vynikající elektronickou komunikací, jejíž kvalita a včasnost je prověřována prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů.

Z hlediska srovnání krajů byly pro Kraj Vysočina vůbec nejúspěšnějšími roky 2013 a 2016. V prvním případě se tři města v kraji dostala do TOP10 v rámci celé České republiky. V roce 2016 Pelhřimov, Humpolec a Jihlava obsadily dokonce všechny tři stupně vítězů v celorepublikovém finále.

Cílem srovnávajícího výzkumu, který se věnuje podnikatelskému prostředí a přístupu veřejné správy, je vytvořit diskusní platformu na téma možností podpory malého a středního podnikání ze strany samospráv. Pro pracovníky městských úřadů, podnikatele ale i veřejnost jsou díky výzkumu k dispozici výsledky, které zahrnují všechny důležité informace a statistická data ze sledované oblasti. Do výzkumu je automaticky zapojeno 205 měst s rozšířenou působností a 22 městských částí Hlavního města Praha. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem společnost Eurovia CS.

Zdroj: http://www.mestoprobyznys.cz/aktuality/id/2677/page/1

Zodpovídá: Mgr. Aneta Slavíková; www.mesto-humpolec.cz

Petr

5 thoughts on “Dlouhodobým suverénem výzkumu Město pro byznys je na Vysočině Humpolec

  1. Malou poznámku k oblasti školství v Humpolci. Mám pocit, že bývalé SOU technické ,které je nyní součástí ČZA pomalu ale jistě směřuje ke koncovce. A to v pčíštím roce by oslavilo 35 let od založení. Zájem mladých o řemesla polistopadový systém dokonale zašlapal do země a nyní se ukazuje, že to bez českých rukou nepůjde dál. Stavařina neláká, možná ještě trochu auto obory. A nevím, zda se mi to jen nezdá, ale nevím jak vedení ČZA o divizi bývalého technického učňáku pečuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Přehlídka středních škol 2019

Út Říj 29 , 2019
Nový ročník Přehlídky středních škol je opět tady ! – 31.10.2019

You May Like

Témata