Kde se berou zmije?

S příchodem slunečných dní, přicházejí i zaručené zprávy o vypouštění stovek zmijí ochránci přírody. Tyto zprávy jsou však pouze fámy.

Více informací v připojené tiskové zprávě od pana Koubka

volné sdružení Zelené srdce


                                        Kontakt: Pavel Koubek, Mladé Bříště č.2., 396 01 Humpolec  


                                        e-mail: tyto@atlas.cz               tel.737768102    


                                          ————————————————————————————————–             


 


Kdo vypouští zmije ?


 


                  Řekne-li se „Pozor had !“, tak většině lidí se okamžitě vybavuje zmije obecná, která je z našich hadů jediná jedovatá.  V posledních letech přicházejí s teplými letními dny z mnoha míst Vysočiny zaručené zprávy, že tam či onde vypustili ochránci přírody velké množství zmijí. „Dostávám informace o nízko létajícím vrtulníku, ze kterého někdo vyhazuje stovky zmijí, či o kamionu zaparkovaném v lese, ze kterého někdo vypustil stovky zmijí tlustých jako ruka dospělého člověka.  Dozvěděl jsem se, že i já sám, jsem měl vypustit několik desítek zmijí. Zajímavé však je, že jsem tyto informace nikdy neslyšel od očitého svědka, ale vždy jen z doslechu“, říká ochránce přírody Pavel Koubek   Zmije se přirozeně vyskytuje  na prosluněných, ale vlhkých místech jako jsou lesní paseky, louky a zahrady, kde najde dostatek potravy, kterou tvoří drobní hlodavci a obojživelníci. Žije poměrně skrytým životem a její pozorování na místech, kde v minulosti pozorována nebyla neznamená, že se tam nevyskytovala a právě z toto vznikají fámy. „Když někdo uvidí zmiji v místech, kde jí před tím nikdy neviděl, tak na základě předešlých fám ho okamžitě napadne, že i zde vypouštěli ochránci přírody zmije a za nedlouho se krajem šíří zaručená zpráva o vypuštění stovek zmijí velikosti anakondy. Setkal jsem se i s případem, kdy ve škole pani učitelka varovala děti před vstupem na místo, kde bylo údajně vypuštěno několik stovek těchto hadů“, vysvětluje vznik fám Pavel Koubek.  Když se nad celou věcí zamyslíme,  tak někdo by musel zmije odchovávat a to není zrovna levná záležitost, protože   tento záměr by nikdo finančně nepodpořil, když se  zmije na Vysočině  vyskytuje přirozeně.  V případě, že by někdo zmije i odchoval, tak  by je nevypouštěl na jednom místě po stovkách, protože i ona potřebuje svůj prostor a především dostatek potravy.  Stovky hadů na jednom místě by během několika dnů začali hynout hlady .  „Z těchto důvodů považuji všechny informace o vypouštění stovek hadů za nesmysl“, dodává k vypouštění ochránce přírody.      


                 Zmije je sice jedovatým hadem, ale její nebezpečí se značně přeceňuje. Tak, jako většina volně žijících živočichů na člověka nikdy sama nezaútočí, pouze se brání v případě, že se sama cítí být ohrožena. Tam, kde se vyskytuje není většinou odchyt řešením (mimo případů, kdy se dostane do budov), protože je časově náročný a uvolněné místo za nedlouho obsadí jiný jedinec. Zmije patří podle zákona o ochraně přírody a krajiny mezi zvláště chráněné druhy živočichů, zařazené v kategorii nejvyšší ochrany kriticky ohrožený druh a její odchyt lze provádět pouze na základě výjimky ze zákona, kterou v tomto případě uděluje Ministerstvo životního prostředí.


               V místech, kde se zmije prokazatelně vyskytuje je nejlepší ochranou vysoká obuv a hlučná chůze,  kdy had ucítí otřesy půdy a odplazí se do úkrytu.  „ S tím jak je stále méně míst kam lidé nechodí, tak se zmijí  musíme naučit žít a respektovat ji bez fám a předsudků a nebo bychom ji museli totálně vyhubit, jiné řešení není.  Já si myslím, že do naší přírody patří“. dodává Pavel Koubek.

olaf

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Fotbal z Vysočiny ve výsledcích

Út Čvn 10 , 2003
Přinášíme vám víkendové fotbalové výsledky

You May Like

Témata