Zastávky v kraji krásných vodopádů

Reichenbašský ledovcový vodopád patří ve Švýcarsku k nejznámějším. Proslavil ho sir Arthur Conan Doyle v Návratu Sherlocka Holmese. Proslulý detektiv měl právě v propasti těchto vodopádů poblíž Interlakenu kdysi zemřít. Zatímco ale tělo jeho soupeře „arcilotra“ profesora Moriartyho odnesla ledová voda, Holmes šťastně vyvázl.














Vodopád Staubbach patří mezi nejkrásnější místa, která najdete ve Švýcarsku v okolí Interlakenu. Je to pastva pro oči i fotografy.


I když je Reichenbach díky jedné detektivce patrně nejslavnějším ledovcovým vodopádem Švýcarska, není rozhodně jediným, a vlastně ani nijak výjimečným.


V okolí Interlakenu, města na úpatí bernských Alp v centrálním Švýcarsku, je takových přírodních divů daleko víc. A taky zajímavějších.


Trümmelbach: 20.000 l vody za vteřinu
Tak třeba Trümmelbach. Ten vás vážně dostane, tedy pokud zde nebudete chtít stůj co stůj fotit (vodopády se všelijak kroutí uvnitř skal a musíte se smířit s tím, že slušný obrázek tu nedokáže pořídit nejspíš nikdo).


Co je na tom místě tak úchvatného? Kupte si za 10 franků (asi 200 korun) vstupenku a nechte se vyvézt vzhůru lanovkou uvnitř skály. Při sestupu po zmáčených chodníčcích mezi cákající ledovou vodou se u každého z deseti vodopádů dívejte, co živel dokáže, když si probíjí cestu do údolí…


Síla je to ohromná. Ročně přemístí dvacet tisíc tun horniny, každou vteřinu kolem vás prohučí 20 tisíc litrů temně šedé vody, jejíž teplota se blíží ledové tříšti. Stéká ze čtyřiadvaceti kilometrů čtverečních ledovců, jež se rozprostírají okolo tří nejznámějších čtyřtisícovek oblasti: Eigeru, Jungfrau a Mönchu.


Za jasného dne uvidíte teď v létě od parkoviště pod vodopády, jak věčný sníh pokrývající štíty září nad zdejšími zelenými loukami s modrou oblohou na pozadí.


Fotogenický Staubbach
Dál je tu třeba Staubbach. Fotografové, pozor! Je mimořádně fotogenický. Volným pádem se řítí do údolí z mnohasetmetrové skály nad vámi. Najdete ho nedaleko nádraží v Lauterbrunnenu, přímo nad velkým kempem. Od Trümmelbachu k němu dojdete asi za čtyřicet minut pohodovou procházkou alpským údolím, mírně z kopce kolem statků s „dvorním“ prodejem alpských sýrů.


Geissbach s kulisou vlaku
Další, a rozhodně ne poslední podívanou svého druhu v okolí, může být Giessbach. Nabízí zase něco jiného, voda tu padá ze skal do jezera Brienz, po jehož protějším břehu jezdí vyhlídkový vlak mezi Interlakenem a Luzernem.


Výhodné ceny
Kraj mezi dvěma jezery, Brienzským a Thunským, může být pro české turisty v „drahém“ Švýcarsku finančně docela přívětivý. Což může být pro mnoho lidí překvapivé. Například se tu dá celkem levně bydlet (už od 10 místních franků) v některém z kempů nebo hostelů, navíc dobře a za rozumné peníze zahnat hlad třeba v jídelně supermarketu Coop naproti nádraží v Interlakenu.


Je ovšem pravda, že za ušetřené peníze z bydlení se těžko odolává nabídkám nejrůznějších zajímavých adrenalinových sportů. Na ledovcových řekách mimo vodopády se můžete zhruba za 100 franků (přibližně 2000 českých korun) svézt na raftu nebo si užít stále populárnější canyoning.






Jak se tam dostat


Interlaken je z Prahy vzdálen asi 900 kilometrů, autem počítejte na cestu se zhruba deseti hodinami.


Pohodlnější, i když delší variantou (trvá kolem patnácti ho din) je přespat v přímém nočním vlaku do Curychu a ráno pak pokračovat vyhlídkovou tratí Golden Pass do Interlakenu. Do Curychu lze též za hodinu doletět letadlem, a to až třikrát denně.


Více o dopravě do Švýcarska včetně přehledu alpských tunelů a průsmyků ZDE.

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Pomník Hliníkovi rok poté

Po Zář 1 , 2003
Pomník je populární a láká do Humpolce turisty, to nikdo nezapře. Stále se však o něm diskutuje na všech úrovních. Pejřimáci stále uvažují o výstavbě krematoria, aby nás jako trhli, když mají jen ty rekordy …

You May Like

Témata