Na Třebíčsku a Pelhřimovsku vzrostly platy o desetinu.
Mzdy v kraji Vysočina za první pololetí letošního roku meziročně vzrostly o 7,6 procenta na 14 tisíc 234 korun. Přestože se dynamikou růstu Vysočina zařadila mezi čtyři nejúspěšnější kraje, za republikovým mzdovým průměrem zaostala o dva a půl tisíce korun. Vyplývá to z údajů jihlavské reprezentace Českého statistického úřadu.
Nejvyšší měsíční hrubé mzdy, v průměru 15 tisíc 680 korun, se vyplácely na Jihlavsku. Za pololetí se však zvedly pouze o 5,4 procenta. Okres, kde pracuje více než čtvrtina obyvatel kraje, přitom díky rychlému rozvoji velkých podniků ještě na počátku loňského roku tempem růstu jednoznačně převyšoval zbývající čtyři okresy kraje. Některé firmy, jako jihlavská strojírenská firma Motorpal, však nyní procházejí restrukturalizací. Pod novým vlastníkem se s dopady konkurzu vyrovnávají Jihlavské sklárny Bohemia. Naopak nejvyšší meziroční růst letos vykázalo Třebíčsko a Pelhřimovsko. V těchto regionech s dlouhodobě nejhůř placenými obyvateli mzda stoupla téměř o desetinu na necelých 13 tisíc 600 korun. Na Žďársku se měsíční příjem zvýšil o 8,3 procenta na 13 719 korun a na Havlíčkobrodsku o 7,5 procenta na 13 778 korun.
Možnosti růstu mezd v mnoha podnicích kraje ovlivnila recese na evropských trzích. Menší možnosti odbytu vedly k tlaku na snižování cen. Výrobci se proto snaží minimalizovat výrobní náklady, včetně mzdových. Odbytové ceny potravinářů dlouhodobě stlačují prodejní řetězce.
Průměrné mzdy v okresech (zaokrouhleno):
Havlíčkův Brod: 13 800 Kč
Jihlava: 15 700 Kč
Pelhřimov: 13 600 Kč
Třebíč: 13 600 Kč
Žďár nad Sázavou: 13 800 Kč
Pramen: ČSÚ a MF-DNES Vysočina