Lidí se změna zatím příliš nedotkne, kvůli nedostatku prostor zůstávají agendy na stejných místech. Od dubna přecházejí dávky státní sociální podpory z radnic na úřady práce. Tajemníci městských úřadů i šéfové úřadů práce na Vysočině se dušují, že pro lidi to v podstatě neznamená vůbec žádnou změnu. Zatím.
Pracovní úřady v kraji totiž nejsou nafukovací a desítky úředníků sociální agendy by se do budov „pracáků“ nevešly. Tudíž zůstanou sedět na svých místech s tím, že úřady práce si pouze vyjasní s radnicemi nájemní vztahy.
„Máme nyní sedmdesát zaměstnanců. Nedovedu si představit, že bych sem nastěhoval dalších čtyřicet úředníků, kteří přejdou z radnice. Ty prostory nemáme,“ konstatoval Vojtěch Vymětal, ředitel třebíčského úřadu práce.
Pouze žďárský úřad práce předpokládá během roku stěhování v rámci jednoho propojeného objektu. Jihlavský úřad bude pravděpodobně řešit přesun kontaktního místa v Telči. Ale určitě to nebude hned od 1. dubna, kdy agendu z radnic pracovní úřady přebírají.
Lidi tedy žádné větší změny nečekají. Naopak města se již těší, protože ušetří na úřednících statisíce korun. „Nejsou to jen platy. Odpadnou další náklady, jako je elektřina či spotřeba materiálu,“ nastínil Milan Hamerník, tajemník třebíčské radnice.
Státní dávky na radnice nepatří
Úředníci se shodují, že loni v rámci reformy státní správy přešly právě dávky státní sociální podpory jako přídavky na dítě, porodné či pohřebné na radnice poměrně nešťastně. „Jedná se o státní dávky. Systémově tato podpora na města nepatří. Dávky jsou dány zákonem, proto je logické, že by je měl řešit patřičný úřad, který dělá státní správu,“ míní Vymětal.
První úřední den po aprílu by tedy neměl nastat podle ujištění úředníků žádný zmatek. Potřební lidé vlastně ani nepostřehnou, že se něco děje. „Budou mít pouze jiné razítko na formulářích. Vše ostatní je naší vnitřní věcí, kterou si vyřídíme s radnicí,“ popsal Vymětal.
Radnice jsou ke změnám vstřícné
Ani tajemník třebíčské radnice Hamerník nepředpokládá potíže. „V rámci delimitace přejde pod úřad práce jedenačtyřicet úředníků.
Zůstávají v budově bývalého okresního úřadu na Masarykově náměstí, ve stejné chodbě, stejných dveřích,“ podotkl Hamerník.
Pelhřimovský pracovní úřad jedná s radnicí v těchto dnech. „Zatím to vypadá, že úředníci zůstanou na svých místech. Město je vstřícné,“ uvedla Věra Kovářová, ředitelka pelhřimovského úřadu práce, podle níž zde přejde z radnice pětadvacet úředníků.
„S městem jsme se dohodli. Snaha byla, zachovat dávky tam, kde jsou. Agenda se nikam nestěhuje,“ přitakal šéf brodského pracovního úřadu Jan Pavlas. Změna se týká čtyřiatřiceti úředníků.
Vlastní prostory pro více než tři desítky nových úředníků nemá ani jihlavský úřad práce. „Sociální dávky zůstávají v Tolstého ulici,“ sdělila tisková mluvčí Hana Málková.
Do konce letošního roku zůstane na svých místech 46 úředníků ve Žďáru nad Sázavou. Během roku bude zdejší úřad práce jednat o možnosti, nastěhovat od ledna 2005 státní sociální agendu do vedlejší budovy.
„Bývalý okresní úřad má dvě budovy propojené krčkem. Počítáme s přestěhováním ze spodního objetu do horního tak, aby v nových prostorách pracovali úředníci od ledna příštího roku,“ přiblížil Václav Pavlosek, šéf žďárského úřadu práce.
Kontaktní místa zůstanou zachována
Obavy z dojíždění nemusejí mít obyvatelé menších měst, kde v současnosti fungují tak zvaná kontaktní místa. Šéfové úřadů práce se již nyní domlouvají s radnicemi v těchto městech na nájemních smlouvách.
„Nic se nemění ani v Náměšti a Moravských Budějovicích,“ poznamenal Vymětal. Budějovická tajemnice Jana Špačková jeho slova potvrdila. „Kontaktní místo sídlí v naší budově na náměstí ČSA. Pokud bude úřad práce tyto prostory potřebovat, nevidíme žádný problém v tom, aby se sepsala nájemní smlouva,“ sdělila Špačková.
Stěhování čtyř kontaktních míst nepředpokládají na Pelhřimovsku. Pro dávky na obvyklé místo si budou chodit obyvatelé Havlíčkobrodska i Žďárska.
Jihlavský úřad práce pouze zvažuje sestěhování úředníků z kontaktního místa v Telči do objektu, kde sídlí pobočka pracovního úřadu. „Musíme ještě jednat. Změna nebude od dubna,“ podotkla mluvčí Málková.
Čeho se změna týká
* přídavky na děti
* sociální příplatek
* příspěvek na bydlení
* rodičovský příspěvek
* zaopatřovací příspěvek
* příspěvek pěstounské péče
* porodné
* pohřebné
Kontaktní místa dávek státní sociální podpory mimo okresní města
* Havlíčkobrodsko: Golčův Jeníkov, Chotěboř, Ledeč nad Sázavou, Přibyslav, Světlá nad Sázavou, Ždírec
* Jihlavsko: Polná, Telč, Třešť
* Pelhřimovsko: Humpolec, Kamenice, Pacov, Počátky
* Třebíčsko: Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou
* Žďársko: Bystřice nad Pernštejnem, Nové Město na Moravě, Velká Bíteš, Velké Meziříčí
Zdroj: MF-DNES Vysočina