Když za totality emigroval humpolecký rodák Stanislav Kotyza do Ameriky, slíbil, že pokud se jednou bude moci svobodně vrátit, nechá vyrobit do místního kostela sv. Mikuláše varhany, které v České Republice nebudou mít konkurenci. To také splnil. V září čeká varhany za 4,5 milionu korun v kostele slavnostní představení.
Hudební kolos s pětadvaceti rejstříky, který pro Humpolec vyrábí krnovská firma Kánský – Brachtl, bude postaven podle jihoněmeckého barokního vzoru pouze ze dřeva a cínu. Varhany budou zhotoveny tak, že pokud se nebudou například v postním období tak často používat, je možné uzavřít je do podoby barokního oltáře. Model velký zhruba metr čtvereční si nyní mohou všichni zájemci prohlédnout na humpolecké radnici.
Pro Humpolec by tyto ojedinělé varhany mohly znamenat kulturní rozmach, jelikož se sem chystají významné koncerty a festivaly varhaní hudby pod záštitou nadace Harmony Foundatoin, kterou Stanislav Kotyza vlastní.
„Humpolec by se tak mohl stát významným střediskem duchovní hudby,“ řekl Stanislav Kotyza, který vystudoval operní zpěv a má velice blízký vztah jak k hudbě, tak ke zdejšímu kostelu.
„Takové varhany by si přáli mít v každém kostele. Pro nás je to velká pocta a velice se na ně těšíme,“ řekl páter římskokatolické církve Marian Sokol. Na kostel této velikosti by prý přitom stačili jen varhany s 15 rejstříky. Varhany budou umístěny ve stejném prostoru jako ty současné, jež chce místní farnost věnovat jinému kostelu. Na dobu, než budou nainstalovány nové, zapůjčí město do kostela varhany ze smuteční obřadní síně, kam radnice v dohledné době koupí nové za zhruba 220 tisíc.
(Linda Kadlecová, MF Dnes –Víkend, 13. března 2004)