Očekávané se stalo skutkem. Majitelé klubů hokejové NHL ohlásili výluku, což mělo okamžité následky. Zhruba polovina ze 300 zaměstnanců NHL nastoupila nucenou dovolenou. V kanadské televizi CBC odložený start soutěže odneslo propuštěním padesát lidí z hokejové sekce sportovního zpravodajství…
Všichni dočasně propuštění zaměstnanci se budou moci vrátit do práce, až soutěž začne. Jenže nikdo neví, kdy to bude. Obě strany, hráči a kluby, se totiž diametrálně rozcházejí v názorech, jak vyřešit stávající situaci.
Kolektivní smlouva, která byla podepsána po výluce před deseti lety, ve středu o půlnoci vypršela. Bez nové NHL nezačne a již teď je takřka stoprocentně jisté, že ani v době plánovaného začátku 13. října se vrcholný hokej v zámoří hrát nebude.
Poslední schůzka mezi zástupci klubů a hráčské asociace NHLPA se uskutečnila minulý čtvrtek. Kdy bude další, to nevědí ani sami aktéři v hlavních rolích. „Asi nějaká jednání v budoucnosti budou. Ale kdy a kde, to opravdu netuším,“ přiznal Bob Goodenow, šéf NHLPA.
Podle komentátorů zámořských médií je ale na tahu právě on. Majitelé klubu nemusejí pospíchat – mají moc dobře spočítáno, že na výluce prodělají míň, než kdyby se soutěž rozběhla za stávajících podmínek. Liga ztratila za posledních deset let 1,8 miliardy amerických dolarů a tohle číslo by se stále geometrickou zvyšovalo.
V sezoně 2002/2003 ztratila NHL 273 milionů, loni 224 milionů. „Už nám prostě došel benzin,“ pokrčil rameny komisionář soutěže Gary Bettman.
Proti hokejistům a jejich odborové organizaci navíc stojí veřejné mínění. Agentura Ipsos-Reid zveřejnila průzkum, z něhož vyplývá, že 52 procent Kanaďanů viní ze současné situace hokejisty a jen 21 procent majitele týmů.
Poslední výluka před deseti lety trvala 103 dnů, neslavný rekord může být překonán. Není ani nepravděpodobné, že bude sezona kompletně zrušena a poprvé od roku 1919 nebude předán Stanley Cup. Což by navíc nemusely všechny kluby ‚přežít‘, zní hlasy ze zámoří. Bettman to však popírá. „Liga a všech třicet klubů to zvládne. Vyjdeme z této krize silnější a zdravější,“ burcuje komisionář NHL.
„Věřte tomu, že nikdo není z celé situace nešťastnější než já,“ říká Bettman, jenž podle svých slov udělal všechno pro to,
aby se se svým protivníkem Goodenowem domluvil. Ten má na věc opačný názor. „Chtěli jsme soutěži pomoci, dali jsme jim své návrhy, ale jediná odpověď, kterou slyšíme, je platový strop, platový strop a znovu platový strop,“ tvrdí zástupce hokejistů.
Právě zavedení platového stropu, tedy omezení rozpočtu klubů na platy hráčů, je hlavním požadavkem vedení soutěže. A to NHLPA odmítá. „Ano, hráči vydělávají spoustu peněz. Těch peněz, které jim majitelé dobrovolně dali,“ poznamenává Goodenow.
Jeho organizace zase navrhovala balíček opatření – mezi jinými i to, že se hráči vzdají pěti procent svého platu, či že se ještě více omezí maximální smlouvy pro nováčky. Podle NHL by to však finanční problémy nevyřešilo.
Obě strany teď zvolily vyčkávací taktiku. S výlukou se počítalo již delší dobu, a proto si jak kluby, tak hokejisté, našetřili dost prostředků do rezervního fondu, který by jim měl pomoci překlenout těžké období.
Hokejisté i tak samozřejmě bez výdělků nezůstanou. Drtivá většina Evropanů se chystá na návrat do domácích klubů, na starém kontinentu budou hrát i někteří zámořští hokejisté. Zbytek bude pouze trénovat, nastupovat v nižších soutěžích či obnovené WHA.
„Něco dělat musíme. Pokud bych nesportoval, nemohl bych se už nikdy k hokeji vrátit. Až moc mi totiž chutná jídlo,“ komentoval s úsměvem problémy během nucené pauzy finský útočník Calgary Ville Nieminen.
Ještě že AHL se rozeběhne. Na Hershey Bears teda tady v Harrisburgu můžeme chodit dál.