Mladý pár, právník a vystudovaná ekonomka, se nezalekl námahy ani nedostatku předcházejících zkušeností, a během loňské vlny koronaviru vytvořil u Humpolce minidomek z vyřazeného lodního kontejneru. Mobilní domek Rocksky House, jenž je zcela soběstačný, zaujme minimalistickým interiérem s nevšedními doplňky i materiálem, ze kterého je vyroben.
S nápadem postavit si vlastní minidomek přišel Jiří Rokoský během loňské vlny epidemie koronaviru. Inspiroval se přitom televizními pořady, které mapovaly podobné domky různě po světě.
Proto také sáhl po lodním kontejneru, které jsou coby výchozí stavební materiál ve světě čím dál populárnější.
„Kontejner původně jezdil někde v Jihočínském moři. Koupili jsme ho od společnosti, která má vyřazené kontejnery ve své nabídce. Měl 12 metrů na délku, my jsme ho zkrátili o tři metry, aby kompozičně zapadl do přírody a uvnitř mohl nabídnout svým hostům skvělý zážitek,“ přiblížil Novinkám Rokoský.
V malém kontejneru je vše potřebné pro bydlení, včetně kuchyně.
Foto: Novinky
Do vyřazeného kontejneru 40’HC kromě zkrácení museli i vyřezat i otvory pro okna a vstupní posuvné dveře. Uvnitř je pak možné najít vše, co je potřeba pro celoroční pobyt.
Kromě zdroje elektřiny v podobě solárního panelu a tepla, které zajišťují krbová kamna, je to také přívod vody, kterou zachycuje nádrž na dešťovku a která je sice filtrovaná, ne však pitná.
Domek nazvaný Rocksky House stojí uprostřed přírody nedaleko Humpolce, ovšem to neznamená, že by se nemohl pohnout z místa. Jako mnohé jemu podobné je mobilní a v případě touhy s ním lze i cestovat. „Stojí na kolech a můžeme ho převézt, nicméně krajina tady je krásná, takže v tuto chvíli nemáme důvod nic měnit,“ dodal Rokoský.
Zařízení interiéru kontejnerového domku si vzala na starost jeho přítelkyně Eliška Janíková. Ta se držela teze německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe, že méně je více.
„Je to opravdu hodně minimalistické, ale najdete tam vše, co potřebujete pro kvalitní žití uprostřed přírody, abyste si nepřipadali jak ve stanu. Takže je tam pohodlná velká postel, kompletně vybavená kuchyň, sprcha a obývací část,“ popsala.
Vařit lze na plynové plotýnce s elektrickým zapalováním, plynovou nádrž pak majitelé umístili ven. Koupelna disponuje kromě sprchy suchým kompostovacím záchodem. Velmi romantickým prvkem je střešní okno v ložnicovém loftu, jímž je možné pozorovat z postele oblohu.
Mladý pár bez stavařských zkušeností pracoval na domě o víkendech.
Foto: Rocksky House
I tak jednoduchý interiér doplňuje řada zajímavých detailů, které mají za cíl celý prostor zútulnit. Kromě psacího stroje tu najdete i předválečný dalekohled, fotoaparát Polaroid či LED pásky s barevným tónováním.
Mladý pár domek z velké části postavil vlastníma rukama, jen rozvody elektřiny a osazení oken svěřil odborníkům. Ani jeden přitom neměl předchozí zkušenosti se stavbou.
Celý minidomek tak postupně stavěli během roku o víkendech, zatímco přes týden chodili oba majitelé do práce.
„Vždy v pátek jsme přijeli, vzali náčiní, které jsme nikdy nedrželi v ruce a pustili jsme se do práce,“ popsal Rokoský s tím, že samotné pořízení kontejneru za 60 tisíc korun byla cenově nejnižší položka. Konečné náklady se vyšplhaly na 800 tisíc korun bez započítání práce.
Dnes jej pár pronajímá na webové platformě sdružující zajímavá místa pro volnočasový pobyt. „Postupně se nám to plní a uvidíme, co bude příští rok,“ dodala Janíková.
Video o minidomku: