Při setkání s občany města v humpoleckém kinosále jsme požádali zástupkyni
firmy Ebster s.r.o. o poskytnutí informací. Paní Szável byla velice vstřícná
a poskytla nám rozhovor, kde odpověděla na naše otázky a otázky našich čtenářů,
které došly do redakce Humpoláka.
Rozhovor je poměrně obsáhlý a tak jsme si dovolili rozdělit ho na dvě části.
Část 2 ze 2.
Humpolák: Jakou bude mít kapacitu toto zařízení pro jeden cyklus sterilizace?
Ing. Katalin Szável: Kapacita autoklávu je 18 palet za jeden cyklus.
Humpolák: Poběží non-stop?
Ing. Katalin Szável: Záleží na cyklech a využité kapacitě autoklávů.
Humpolák: Jak je zajištěna ochrana životního prostředí v případě jakýchkoliv úniků a příp. havárií, požáru, přír. katastrofy – např. přívalový déšť, sníh? (technicky – detektory, jímky apod.)
Ing. Katalin Szável: Únik: v prostorách, kde by se mohlo dojít k úniku EtO, jsou instalovány detektory (prostor s autoklávy, sklad lahví, prostor pro uskladnění sterilizovaných a odplyněných výrobků). Tyto detektory jsou nastaveny tak, že v případě havarijního úniku je zastaven celý provoz. Jak jsem na začátku popisovala pod skladem bude umístěná jímka.
Celá hala bude rekonstruována včetně střechy a je rozdělena na jednotlivé požární úseky. Všechny dělící příčky musí mít předepsanou požární odolnost, součástí vybavení je: elektronická požární signalizace, vnitřní hydranty a ruční hasicí přístroje.
Humpolák: Jaké existují kontrolní mechanizmy pro celý proces?
Ing. Katalin Szável: Celý proces je řízen automatizovaným kontrolním systémem, který je propojen s detektory. Tento systém zastavuje provoz již hluboko pod prahem tzv. havarijního stavu.
Humpolák: Jaká bude logistika? (příjem materiálu, skladování, odvoz materiálu apod.)
Ing. Katalin Szável: Celá hala bude rozdělena na 3 prostory.
Příjem materiálu: materiál je přivážen kamiony. Materiál je skladován pomocí vysokozdvižného vozíku a umístěn do příjmového prostoru. Následující den je umístěn do autoklávů a začíná proces sterilizace, který včetně odplynění může trvat 5-7 dnů. A po odplynění je materiál umístěn v prostoru pro expedici.
Humpolák: Kdo je zodpovědný za havárii při transportu nebezpečného materiálu městem?
Ing. Katalin Szável: Zásobování zajišťují výrobci plynů za vysokých bezpečnostních podmínek a. dle evropských předpisů pro přepravu nebezpečných nákladů. Za havárii při transportu odpovídá dodavatel. Tito dodavatelé mají zkušenosti s transportem daleko nebezpečnějších plynů. Vždyť i obyčejné propanbutanové láhve, které Vaši čtenáři běžně používají a nad jejichž výbušností a nebezpečnosti ani nepřemýšlejí, musí firmy (a to v daleko větším množství) přepravovat tak, aby se vyloučila havárie a možnost exploze.
Humpolák: Jak je řešena absorpce EtO v ostatním (pomocném) materiálu?
Ing. Katalin Szável: Pomocný materiál jako palety a krabice jsou odplyněny společně se zdravotnickými prostředky – pohyb materiálu probíhá zásadně na paletách, nic se během procesu sterilizace nepřekládá.
Humpolák: Jak účinná je likvidace sterilizační směsi spalováním?
Ing. Katalin Szável: 99,9 %
Humpolák: Jak jsou řešena možná rizika, tzv. „analýza možných rizik“ a jak je počítáno s lidským faktorem a dlouhodobými účinky na životní prostředí obyvatel?
Ing. Katalin Szável: Jak jsem již popisovala, celý systém je řízen automatickým řídícím systémem. Zaměstnanec po zadání hesla může ovlivnit jenom délku cyklu. Všechny ostatní parametry jsou předem definovány v řídícím systému a jsou dále neovlivnitelné.
Dlouhodobé účinky emisí jsou zpracovány v rozptylové studii a jsou označeny jako bezvýznamné nebo nulové.
Humpolák: Jaká kapacita zpracování je plánována po zkušebním provozu?
Ing. Katalin Szável: Po zkušebním provozu je plánovaná kapacita dvou autoklávů tzn. max. 72 palet za den po dobu 2-3 let.
Humpolák: Od kdy je plánován 100% výkon linky?
Ing. Katalin Szável: 100% výkon plánujeme 2-3 roky po ukončení zkušebního provozu.
Humpolák: Kolik plánujete zaměstnanců a s jakou kvalifikací?
Ing. Katalin Szável: Plánovaný počet zaměstnanců je 4-6.
vedoucí provozu – kvalifikace – SOŠ s maturitou – se speciálním 5 měsíčním školením v provozech BIOSTERu S.p.A. v Itálii
laborant/ka – kvalifikace – SOŠ s maturitou, specializace laborant/ka – se speciálním 5 měsíčním školením v provozech BIOSTERu S.p.A. v Itálii
skladník – SOŠ, SOU s maturitou a zkušenostmi ve skladu – se speciálním školením
area manager – VŠ ekonomického nebo technického směru – se speciálním školením
Humpolák: Jací budou Vaši potenciální obchodní partneři v ČR nebo zahraničí? Můžete uvést nějaké reference ve vztahu s ČR?
Ing. Katalin Szável: Stávající obchodní partneři BIOSTERu S.p.A. jsou firma Hartmann Rico a.s. a Gambro Meopta s.r.o. S dalšími firmami (jak českými tak zahraničními působícími v ČR) jsme ve stadiu před uzavřením smlouvy o zahájení spolupráce, jména zatím z důvodu obchodního tajemství neuvádím.
Humpolák: Jaký bude přínos firmy Ebster s.r.o. pro město a ČR?
Ing. Katalin Szável: Pro město Humpolec znamená peněžitý příjem (plátcova pokladna – zálohy na Daň příjmu fyzických osob ze závislé činnosti a funkčních požitků)
Dalším přínosem by mohla být nabízená pracovní místa nejen firmy EBSTER s.r.o, ale v budoucnu je možné, že i některý z klientů bude uvažovat o investici v dané oblasti, aby se eliminovaly přepravní náklady na sterilizované zboží.
Pro ČR je přínosem rozvoj výroby zdravotnických prostředků, rozšíření již existujících firem a vznik nových výrobních firem v této oblasti. Se zvyšováním úrovně poskytované zdravotní péče narůstají nároky na používání kvalitních jednorázových prostředků jako jsou soupravy pro transfuzi, dialýzu. Možnost rozšíření výroby v ČR může přispět ke snížení jejich ceny a tím i ke snížení nákladů na zdravotní péči a současně k vytvoření pracovních míst, která při stávající vysoké nezaměstnanosti budou zajisté nezanedbatelným přínosem. Firmy, se kterými jednáme o spolupráci, zájem o expanzi mají, brzdou rozvoje je však absence možnosti sterilizace těchto výrobků pomocí směsi EtO a CO2.
Humpolák: Děkujeme Vám za rozhovor.
fajn reklamní články , kde dostanu svuj merlin raz dva tři nebo nože henklbach?
jo jasne, za tenhle clanek dostavi Olaf barak, ze? Nejses nahodou tak trochu nemocnej? A mas nejaky jmeno?
Kapiku, nevyskakuj a koukni na IP prispevatele 🙂 pise z ni skoro porad 🙂 i se jmenem 🙂
no jo, tak jsem se mrknul na IP, mas pravdu. Boze to je ale ubohy, tak ubohy, to snad ani neni pravda
No já nevím. Já bych nebyl tak hrrr, na určování autora příspěvku podle IP. Oni takový firemní počítače, ke kterým si může zasednout kde kdo, připojený ven navíc přes jednu IP adresu jsou pěkný svinstvo.
Takže s těmi dedukcemi bych tolik nespěchal. 🙂
no to je pravda, mozna…
Ty opravdu věříš, že člověk, s kterým Olaf dělá rozhovory a s kterým jsou velice zadobře by Olafa takhle napadal? 🙂
tak tedka zase nevim o cem mluvis ty
To rika ten pravej, Kapiku. Kdyz si mas v krame vybrat hadrik, tak davas zasadne prednost italskymu vkusu a temperamentu … o botach nemluve.
A) nevim o cem mluvis, co s tim ma spolecnyho to jak se oblekam, netusim jak si prisel na tu italii, pochopitelne mam nektere obleceni i italske provenience, ano nechodim po ulici v teplakach adidas se ctyrmi pruhy a jestli te to zere tek si nech vyplachnout mozek.
b) nevim s kym se to tady vubec bavim, ja nebudu furt zjistovat odkud se ten clovbek pripojil a jestli nahodou to pripojeni nepouzil nekdo jinej, ja se proste pod svoje prispevky podepisuju a to ocekavam i od ostatnich a jestli to nekdo neumi (nebo se za svoje „prudce inteligentni“ nazory stydi) tak to sorry… Jinak tohle je asi moje posledni reakce na anonyma,
:-)))))))))
A to ještě nevíš, že má Kapík pyžamo ušitý z italský vlajky!
To samozřejmě patřilo anonymovi – já jsem se „překlepla“.
Klídek, Kapíku, nerozčiluj se, víš, že to škodí zdraví. Se ti divim, že na to vůbec reaguješ – za prvý to postrádalo jakoukoliv logiku a za druhý – škoda slov.
no a to mne prave rozciluje :-))
je pardon tady jsem se nepodepsal :-))
Kapik