V okolí Humpolce doslova vstávají z mrtvých staré křížky u polí, lesů a luk. Starají se o ně dobrovolníci ze sdružení Zelené srdce.
„Tady se obnovoval nátěr, někdo odcizil sošku,“ říká Pavel Koubek ze sdružení Zelené srdce a ukazuje na železný kříž na kamenném podstavci. Malá plastika Ježíše Krista je už zpátky, a kříž je jako nový. „Používáme kříže ze hřbitova, které občas někde dostaneme. To jsou ty odložené, které se už nepoužívají,“ vysvětluje.
Dobrovolníci
Členové sdružení jsou všichni dobrovolníci a pracují bez nároku na odměnu. „Čas od času se ozve nějaká dobrá duše, která nás podaruje finančním darem,“ říká Koubek s tím, že za tyto peníze pak nakupují například barvy a další materiál potřebný k opravám.
Sdružení Zelené srdce operuje v okolí Humpolce. Křížky a Boží muka vyhledávají při svých vycházkách, na turistických mapách, a občas se jim ozvě někdo s tím, že viděl křížek, který by potřeboval opravit. Často stačí vzít pilu, sekeru, srp a místo kolem kříže vysekat, jindy je nutná zásadnější oprava.
Kříž u Komorovic
To je také případ čtyři metry vysokého dřevěného kříže, který stojí na hranici katastru obcí Komorovice a Mladé Bříště. Ten musel řezbář vyrobit úplně nový. „Těhletěch křížů je tady velice málo. Vím v okolí Humpolce o posledních pěti,“ říká Pavel Koubek.
Na otázku, proč dobrovolníci křížky zadarmo opravují, Pavel Koubek odpovídá: „Já si myslím, že tahle místa jsou úžasná, mají svou historii a do té krajiny patří.“