Česká televize připravila pro příznivce dobrodružství a tajemných dálek skutečnou lahůdku. Po tři páteční večery bude na svém druhém programu vysílat hraný dokument z Aljašky.
Nespoutaná příroda , staré sruby, průzračnost jezerních vod a zdejších povah, ale i boj o přežití – to jsou atributy, které zaujaly jednoho českého filmaře.
Ladislav Moulis, kameraman známých večerníčků (mj.Méďové, Tuláček), je známý dobrodruh. Má za sebou výpravy do nejrůznějších koutů světa, a nejlíp se cítí na expedicích skýtajících velký kus romantiky a přírodní syrovosti. Byl na Kamčatce, Sibiři, ve Skandinávii, Kanadě a na Aljašce, o které již dříve natočil sedm dokumentů. Před rokem 2000 pak dostal nápad natočit hraný dokument o přírodě, o které se v
Natáčení čtyřdílného dokumentu se pak protáhlo na čtyři roky, v různých fázích do výroby negativně zasahovaly časté změny při reorganizaci České televize. Na obrazovce zatím uvidíme jen tři díly, čtvrtý se dokončuje a bude odvysílán na jaře příštího roku.
L.Moulis vycestoval na Aljašku společně se svým kamarádem, lesním inženýrem, a s jejich dvěma desetiletými syny. Putování dvou českých chlapců nedotčenou aljašskou přírodou v doprovodu otce přírodovědce a starousedlíka je přibližováno formou deníku psaného jedním z chlapců. Deníkové zápisky čte ve filmu J.Šťastný mladší, syn známého herce Jana Šťastného. Ve třetím díle je pak dětský komentář doplněn i jedním dospěláckým, který namluvil Radek Brzobohatý.
Všichni se přesvědčili, že natáčet v tak syrové přírodě není žádná legrace a leccos je zaskočilo. Třeba počasí – u mořského pobřeží například prší tři sta dní v roce. Dostali se i do situace, kdy je čekala náročná více než šedesátikilometrová pouť přes pobřežní hory po slavné zlatokopecké stezce. Rozhodovali se, zda jí věnovat víc času, ale riskovat přitom potravinové zásoby, nebo natočit méně materiálu a pojistit si jídlo. Nakonec podlehli filmařské horečce a na konci samozřejmě zůstali trčet mimo civilizaci jen s dvěma čínskými polévkami. Ke všemu jim nezbylo na vlak, tak snědli ty dvě polévky a šlapali po kolejích dál. Malí kluci však byli úžasní! Nesli na zádech patnáctikilové bágly, šlapali ve sněhu a ani nemrkli… Samozřejmě, že před celou výpravou museli chlapci absolvovat tvrdý výcvik – prodělali tůry Tatrami, Malou i Velkou Fatrou, přechody se zátěží, trénink na vodě – jen tak mohli natáčení bez úhony zvládnout.
Netradiční pánská jízda vystřídala všechny možné dopravní prostředky – letadlo, vlak, auto, raftový člun i kánoi, a navštívila místa, z nichž namátkou lze vyjmenovat pohoří Brooks Range, řeku Forty Mile, oblast Yukon Territory, Denali State Park, Coast Mountains, Wrangell Mountains, jihovýchodní Aljašku, oblast Inside Passage a řeku Sheenjek, kde byl zlomen k natáčení i místní pilot, který umí přistát bez navigace v horách u pramenu řeky. Účastníci expedice se potkali s medvědy, losy, severským dikobrazem, orly, lososy, lipany, pobyli ve sto let starém srubu … To všechno můžete vidět v dokumentu, který je vzpomínkou na klukovská léta a chvilky strávené nad knihami E.T.Setona, J.O.Curwooda a Jacka Londona.
3.12. ČT2 20:00 S bráchou na Aljašce
10.12. ČT2 20:00 Srub na Taylorově jezeře
17.12. ČT2 20:00 Stezkou zlatokopů
Dobrý den, je tu nějaký ochotný Čech, který žije na Aljašce a dál by mi pár instrukcí, jak postupovat, když bych tam chtěla žít také? Když tak prosím napište na WhatsApp 722876266. Moc děkuji. Je to můj sen. 🙂