„Pracoval jsem mnoho“. Humpolecká 8smička zpřístupnila on-line databázi děl Josefa Čapka

5

Nakladatelství Nadačního fondu 8smička, který stojí i za stejnojmennou zónou pro umění v Humpolci na Pelhřimovsku, zpřístupnilo on-line výtvarné dílo Josefa Čapka. Stále se rozrůstající databáze je součástí projektu, který mapuje Čapkovu tvorbu a postupně ji zpřístupňuje knižně pod souhrnným názvem Pracoval jsem mnoho. Další díl bude v prodeji letos v listopadu, uvedla výkonná ředitelka 8smičky Martina Hončíková.

„Rozhodli jsme se, že vydáme souborné dílo Josefa Čapka, což tady doposud nebylo, vyšlo pouze souborné dílo grafické, ale my postupně vydáváme kompletní dílo. Bude se jednat o tetralogii, čili čtyři díly, z nichž každý je věnovaný jednomu ucelenému směru v Čapkově tvorbě,“ řekla Hončíková. Autorkou je Pavla Pečinková. První díl Kresba vyšel v roce 2019, o rok později byl na trhu díl Užitá kresba. Na letošní rok je připravovaný díl Malba a sérii má v roce 2023 ukončit díl Grafika.

„Pracujeme na tom s Pavlou Pečinkovou, které je naší největší odbornicí na Čapkovo dílo, společně s ní se snažíme shromáždit kompletní dílo v soukromých sbírkách i sbírkách institucí. Je to takřka detektivní práce, občas objevíme i díla, o kterých se mělo za to, že jsou ztracena, nebo jsme ani nevěděli, že se nacházejí v některých sbírkách,“ řekla Hončíková.

Náročnost přípravy třetího dílu oddálila datum jeho vydání o jeden rok, který 8smička využila k tvorbě on-line databáze nabízející přes 5000 Čapkových děl. Je přístupná volně pro badatelské účely odborníků i informování laiků. „Ta databáze je živá, bude se stále rozrůstat. Práce na ní skončí až s posledním, čtvrtým dílem, tedy se soupisem grafické práce,“ řekla Hončíková. Databáze umožňuje vyhledávání děl podle názvu nebo doby vzniku, podle techniky i podle institucí, které díla vlastní.

Malíř a spisovatel Josef Čapek se narodil 23. března 1887 v Hronově. Napsal řadu knih, třeba eseje Kulhavý poutník, prózu Stín kapradiny či pohádkovou knížku Povídání o pejskovi a kočičce. Společně s bratrem Karlem napsali mimo jiné prózy Zářivé hlubiny a Krakonošova zahrada a divadelní hry Ze života hmyzu či Adam Stvořitel. Vedle literatury a výtvarného umění se Josef Čapek věnoval také výtvarné kritice a teorii, působil i jako novinář a dramatik.

Josef Čapek byl stoupencem expresionismu a kubismu, členem Skupiny výtvarných umělců a sdružení Mánes. Stál u zrodu umělecké skupiny Tvrdošíjní. Na obavy z blížící se války Čapek reagoval karikaturami fašismu, které vrcholily v obrazových cyklech Oheň a Touha. Za protifašistickou činnost jej zatkli v první den války – 1. září 1939. Zemřel v 58 letech nejspíš 10. dubna 1945 v nacistickém koncentračním táboře Bergen-Belsen na tyfus. Symbolický hrob má na Vyšehradě.

Axl

5 thoughts on “„Pracoval jsem mnoho“. Humpolecká 8smička zpřístupnila on-line databázi děl Josefa Čapka

    1. A co by tam jako mělo být napsáno? Ego se ozvalo? Jsme díra přiměřeného významu, smiřte se s tím. A to píšu jako celoživotní humpolák a patriot.

      1. No tak já vždycky říkám, že jsem z Humpolce. A je to tak úplně dostačující. Pelhřimov není pro cizí nijak blíže určující než Humpolec. Humpolec na Vysočině by mělo větší smysl. A v dnešní digitální době i neznalý člověk zadá do vyhledávače, nebo navigace rovnou Humpolec 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Humpolec připomněl kameny zmizelých židovskou rodinu Zaitschkovu

Pá Čvn 10 , 2022
Čtyři kameny zmizelých zasazených dnes do chodníku v Husově ulici připomínají v Humpolci na Pelhřimovsku židovskou rodinu Zaitschkovu, jejíž členové zemřeli v nacistickém koncentračním táboře. Do tábora Terezín museli spolu s dalšími odjet 9. června 1942. Další transport s Židy z Humpolce odjel o čtyři dny později, z 66 odvlečených […]
Mosazné destičky, které připomínají nacisty vyvražděnou židovskou rodinu Zaitschkovu, odhalili 9. června 2022 v Humpolci na Pelhřimovsku.

You May Like

Témata