Humpolec. Město na půli cesty mezi Prahou a Brnem je pro mnohé návštěvníky známé nejen díky výstavním cyklům ve zdejším areálu 8smičky. Jeho kolorit udává i rodinná nábytkářská firma Profil nábytek. Ta v posledních letech proměnila výstavbou svého nového sídla brownfield bývalého nákladového nádraží. Zázemí firmy si majitelé nadělili jako zásadní milník, s kterým vstupují do čtvrté dekády nového fungování. Odvaha, šmrnc, inovace, a především respekt k zaměstnancům jsou hlavní atributy, které z výrobní haly a kancelářských prostor přímo sálají. Jak takový humpolecký zázrak vznikl a kterou cestou se firma vydá v budoucnu?
Čtvrtou dekádu posouváme na nové koleje
„Ve firmě jsme čtyři společníci a každý z nás spolumajitelů má děti různého zaměření. Přirozeně proto přemýšlíme nad procesem předání firmy další generaci. Chceme jim umožnit místo v kolektivu a zázemí, kde se budou seberealizovat a budou spokojeni,“ pronesl před třemi lety v rozsáhlém článku o nadaném klanu rodiny Čermáků jeden ze spolumajitelů firmy Profil nábytek František Čermák. Vytyčený cíl se svými třemi kolegy a dlouholetými přáteli, s kterými před 30 lety firmu společně zakládali, zdolali s obdivuhodnou grácii a lehkostí.
Obsazení křesla nového výkonného ředitele se podařilo ošetřit uskutečněním konkurzu, v němž byl zvolen Jiří Klouček. Před majiteli stál ale ještě jeden nedokončený projekt – největší dosavadní investice – čímž bylo přesunutí firmy do nového areálu. Jeho podoba je dnes chloubou firmy a přinesla zaměstnancům zcela novou úroveň estetiky, funkcionalitu a každodenní dávku inspirace.
Mobilní domek pro nezávislé bydlení od Artikul architekti. | Foto: Jan Veleta
Pokora, poctivost a vytrvalost
Výstavba nových prostor firmy Profil nábytek započala v roce 2019 a dokončení se její majitelé dočkali i kvůli covidovým rokům až letos na podzim, kdy ji také v den slavnostního openingu představili veřejnosti. Kromě nových kanceláří vedení a prostorů showroomu bylo možné nahlédnout i do výrobní haly, která je vybavená nejmodernější technologií pro výrobu nábytku. Návštěvníci se seznámili s bohatým portfoliem produktových řad, které firma nejčastěji dodává do kanceláří, zdravotnických zařízení, nebo tvoří atypické interiéry, jež vznikají na základě spolupráce mezi architekty, technology a v neposlední řadě šikovnými truhláři.
Akce, při níž se setkali nejen čtyři početné rodiny zakládajících členů, se nesla v duchu komentovaných prohlídek a workshopů. V rámci přednášek vystoupili i autoři Mobile Hut ze studia Artikul architekti, kteří s Profil nábytek nejednou při svých realizacích spolupracovali, či architekt Luděk Rýzner z OK PLAN ARCHITECTS.
Přednáška architekta Luďka Rýznera z OK PLAN ARCHITECTS. | Foto: Jan Veleta
Otisk mladé generace
„Kultivace firemního prostředí má dopad na spokojenost zaměstnanců,“ zmiňoval na své přednášce architekt Rýzner, který nenechal bez pochvaly sestry Moniku Cihlářovou a Ivetu Šalamounovou ze studia Schwestern (dcery spolumajitele firmy Františka Čermáka), jež jsou autorkami konceptu interiérů. Do podoby stavby zasahovaly od její rané fáze, přičemž mohly ovlivnit výběr materiálů, barevnost nejen v interiéru nebo výsledek zahradní architektury za pomoci přizvaných odborníků.
„Jednotícím prvkem vnitřních prostor je podlaha, a to i z důvodu, abychom žádný z prostorů nenadřazovaly jinému. Cílem bylo zaměstnance stmelovat. Proto je také srdcem areálu jídelna, kde se setkávají truhláři z dílny s lidmi z administrativní budovy. Spojovací linka je právě komunikace a pohyb, který podporujeme různorodou škálou sedacího nábytku, ať je vaším místem setkávání jídelna, komunitní showroom nebo venkovní stoly před vstupem do areálu. Vytvořením přívětivého interiéru pomocí teplých tónů barev a masivního dřeva docilujeme zdravého pracovního prostředí,“ vysvětluje Iveta Šalamounová. Se sestrou se nebály experimentovat a v interiérech přiznaly například stavební konstrukční materiály, které doplnily nábytkářskými prvky z kolekce MOVE ME a TAK.
Úspěšnou firmu tvoří spokojení zaměstnanci
Důraz na spokojenost zaměstnanců potvrzuje i finanční ředitel a jeden ze zakládajících členů Jan Ságl, který zdůrazňuje lidský a individuální přístup ke každému z nich. „S našimi lidmi sdílíme úspěchy, ale i jejich neúspěchy, a pokud jsou k nám loajální, musíme být takoví i my jako vedení. Pamatuji si krizi v roce 1998, kdy jsme se s některými zaměstnanci museli rozloučit se slovy, že když se situace zlepší, budou tu mít vždy otevřené dveře. Což se nakonec ve čtyřech případech stalo a oni jsou členy týmu dodnes, “ vypráví Jan Ságl a připomíná slova výkonného ředitele, která pronesl při úvodní řeči slavnostního otevření.
Kancelářské prostory jsou doplněny kolekcí MOVE ME a TAK. | Zdroj: Profil nábytek
„Jako mladí jsme řídili firmu intuitivně, což dnes ale nemusí fungovat. Přitom si stále, jak řekl Jiří Klouček, chceme držet charakter rodinné přívětivé firmy a kvalitních produktů s vysokou přidanou hodnotou. I proto jsme založili projekt junior management, který zapojuje do fungování firmy mladou nastupující generaci,“ uzavírá Ságl, který je naplněný optimismem. Snaha firmu rozvíjet je veliká a nová generace může navázat na pevné základy. Navíc výstavbu areálu pojali architekty nadčasově, a proto bude plnohodnotně sloužit dalších několik desetiletí.
Součástí sídla Profil nábytek je i showroom v přízemní části. | Zdroj: Profil nábytek
Nastupující generace potomků zakladatelů firmy Profil nábytek. | Foto: | Foto: Michal Hančovský
Článek vznikl v rámci placené spolupráce.
Výstavba tohoto areálu by zasloužila medaili a velké ocenění. Ani metr zabrané orné půdy. Vymyšleno dokonale a je to na kraji města. V porovnání s kravíny na zničeném autobusovém nádraží se jedná o pěknou budovu i architektonicky skvěle vyřešenou
a to by tady nekteri hnali Bernarda mimo Humpolec, aby znicil dalsi zemedlskou pudu 🙂
Nikdo by ho nehnal za město, kdyby se pořád nehnal jeho výstav tak vysoko až tak že mu nestačí stávající areál.
K čemu zemědělská půda, když se stejně všechno dováží a i s dovozem to vyjde levněji než tuzemská výroba. Agro malého či středního rozsahu drží při životě akorát dotace…
Zemědělská produkce z těsného okolí dálnice je určitě nejvíc nejvíc BIO.
Už se proberte ze zeleného blouznění. Len pěstovat nechcete, brambory také ne, tak co tady chcete zachraňovat.
Bio potraviny neřeším, jsou stejně podvod . Len nikdo nechce a stejně už nejsou tírny.
Nevím jaký význam může mít D1 v produkci biopotravin na Vysočině 🙂 Hlavní výhoda ekol. zem. je, že se na ornou půdu a louky nepoužívá chemický sajrajt. Prostě si myslím, že podzemní voda je důležitější než např. řepka do nafty nebo benzínu…
A co myslíte, že se dostává z výfuků aut do okolí? Chemický sajrajt. Kdyby to tak nebylo, nebude buzerace se zákazem spalovacích motorů a elektroauta.
Však už se dočkáte, ať si můžete koupit nový botky( nebudete muset ke Kulikovi), pak novou telku protože tady žádný kloudny Elektro není. Na Vánoce budou nákupní žně.
Ok, dejme tomu. Resi se i okoli? Co je v okoli tech, jak vy rikate, kravinu? Zase kraviny. Co treba Lidl, ten je v uplne jine zastavbe. Ten je ok? Nebo Hranipex, kdyby nesmyslne nechtel prodavat vic, nemusel nesmyslne znicit pudu nekde v Komorovicich. Mimochodem, neprojizdel jste nekdy posledni dobou Krasonovem? To byste si posusnal!
O té kisně v Krasoňově moc dobře vím..
proti tomu je autobusak (mimochodem, kde jsem presvedceny ze je to stejny raz budov jako vsechny okolo) uplny raj, co? Nota bene, humpl ma preci architektonickou skupinu, ktera s predlozenym navrhem dozajista souhlasila. Nebo jsou to taky patlalove, kdyz to odsouhlasili?
…vy máte dost: ,,na zničeném autobusovém nádraží,, . U Vás se už musí jednat o diagnózu tzv. autobusové nádraží 🙂
No jiné slovo než ..zničené… se fakt nehodí. Bohužel. To není diagnóza, to je popis reálný a ze života. Rýd bych se mýlil.
A nějak se zapomíná na zaměstnance. I oni mají své tužby, ktere se neustále zvyšují. Takže firmy expandují, jelikož lidi chtějí z podstaty víc, je to nezastavitelné.
Není podnikatel, který by nechtěl vydělat více.
Není zaměstnance, který by nechtěl větší plat.
Není důchodce, který by nechtěl větší důchod.
A proč?
Jelikož všichni chceme více konzumovat.