SeneCura SeniorCentrum v Humpolci funguje dva roky. Výročí oslavilo dnem otevřených dveří

Přesně před dvěma lety přivítalo nové SeniorCentrum v Humpolci první klienty. Stalo se 17. domovem skupiny SeneCura v České republice a třetím na Vysočině. Domov vznikl díky partnerství veřejného a soukromého sektoru v rámci tzv. PPP projektu, vůbec prvního v oblasti sociálních služeb v České republice.

Během dne otevřených dveří v pátek 1. března si moderní SeniorCentrum mohli prohlédnout všichni zájemci z řad veřejnosti. „Přejeme si, aby se náš domov stal centrem setkávání s místní komunitou. Zakládáme si na tom, že jsme součástí života Humpolce, proto tato forma oslavy byla přirozenou volbou,“ říká ředitel SeniorCentra Humpolec Lukáš Janout.

Na akci zavítalo množství lidí z Humpolce a okolí. Návštěvníci využili komentované prohlídky, byla také příležitost seznámit se s chodem domova a aktivitami, které zde pro klienty každý den připravují. Sociální pracovnice zodpověděly množství dotazů rodinám, které o seniora pečují v domácím prostředí a potřebovali pomoci.
Dne otevřených dveří se zúčastnili i zástupci státní správy a samosprávy, včetně místostarosty Humpolce Martina Hendrycha. „Po dnešku jsem rád, že mohu opět potvrdit, že v SeniorCentru jsou poskytovány služby na velice vysoké úrovni, a za to jménem města moc děkuji,“ dodal.
SeniorCentrum má celkovou kapacitou 203 lůžek a před dvěma lety se do něj přestěhovali klienti ze dvou domovů v Humpolci a to včetně personálu. Domov je součástí krajské sociální sítě. Skupina SeneCura úspěšně provozuje v kraji také SeniorCentra v Telči a Chotěboři. „Jsem ráda, že jsme byli první, kdo se pustil spolu s Krajem Vysočina do průkopnického PPP projektu. Důkazem tohoto funkčního modelu je to, že po dvou letech máme náš domov plný spokojených klientů. A o to jde především“, říká k projektu Věra Hsáková provozní ředitelka společnosti SeneCura.

V SeniorCentru funguje část lůžek v rámci služby Domova pro seniory a část jako Domov se zvláštním režimem pro seniory s Alzheimerovou chorobou či jiným typem demence. Klienti mají k dispozici vybavení pro různé formy terapií, mohou využít keramickou dílnu, masáže, fitness centrum uzpůsobené potřebám seniorů nebo několik „retro koutků“, včetně věrné kopie autobusové zastávky, určených pro práci se vzpomínkami u klientů s demencí. Nechybí ani moderní zařízení pro smyslovou terapii Snoezelen.
Jednou z prvních klientek, kterou v jejím novém domově před dvěma lety uvítali je i paní Ludmila Dvořáková, která nedávno oslavila krásné 90. narozeniny. Díky pobytu v původním domově pro seniory může srovnávat podmínky v obou zařízeních. „V novém SeniorCentru se mi moc líbí – mám jednolůžkový pokoj, který jsem si částečně mohla sama zařídit, v budově je řada zákoutí vhodných k posezení. I po dvou letech na mne domov působí nově a moderně, navíc máme krásnou zahradu,“ říká Ludmila Dvořáková. A dodává, že si užívá i množství aktivit, které personál připravuje – od cvičení přes tvořivé dílny až po společenské události, jako byl například nedávný masopust.

Možnost srovnání však mají i zaměstnanci. Pracovnice v sociálních službách Dagmar Veletová působí v SeniorCentru SeneCura od počátku, dříve přes dvacet let pracovala právě v původním domově pro seniory provozovaném městem. „Přestože principy naší práce se nezměnily, jsem ráda za některé technologické novinky, které nám ji výrazně usnadňují. V novém SeniorCentru mají také klienti k dispozici více prostoru,“ říká. Celkem SeniorCentrum zaměstnává zhruba stovku pracovníků, zdravotních sester, pečovatelek, kuchařů, uklizeček a dalšího personálu.
Domov v Humpolci je unikátní i uspořádáním pokojů do tzv. domácností, kdy společný prostor obývá menší skupina klientů, kteří se navzájem znají a tráví čas ve svém společném „obývacím pokoji”. Toto uspořádání namísto dlouhých chodeb umožňuje navození domácké atmosféry. Celé zařízení je velmi moderní a prostorné, přitom však útulné tak, aby se jeho obyvatelé cítili jako doma.
Součástí péče v centrech SeneCura je široká paleta aktivit, díky nimž klienti mohou opět pociťovat radost ze života či udržovat své motorické schopnosti – od cvičení přes tvořivé činnosti až po nejrůznější společenské události.

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Participativní Humpolec: Lidé chtějí sport a zábavu. Poprvé rozhodují o penězích

St Bře 6 , 2024
Brouzdaliště pro děti, kuličko dráha, nové hřiště. To mohou mít obyvatelé Humpolce na Pelhřimovsku. Stačí maličkost. Zapojit se do participativního rozpočtu, který letos město Humpolec vyhlašuje vůbec poprvé. Vyčlenilo na to jeden a půl milionu.
Návrh rozpočtu města Humpolce r. 2023

You May Like

Témata