Brouzdaliště pro děti, kuličko dráha, nové hřiště. To mohou mít obyvatelé Humpolce na Pelhřimovsku. Stačí maličkost. Zapojit se do participativního rozpočtu, který letos město Humpolec vyhlašuje vůbec poprvé. Vyčlenilo na to jeden a půl milionu.
Tomáš Jůzl je ředitel základní školy Hálkova. „Já navrhuji zútulnit město. Víc zeleně, lavičky, odpočinková zákoutí. K tomu ještě vylepšit a zmodernizovat dětská hřiště a místní sportoviště. Už to potřebují,“ řekl Deníku.
Studentu Zdeňku Havlíčkovi by se líbila venkovní posilovna někde na sídlišti nebo výzdoba některých částí města moderním street artem. „Viděl jsem to v podchodu u nemocnice v Havlíčkově Brodě,“ upřesnil.
Matka dvou dětí Lenka Procházková chodí často do parku Stromovka. „Stromy jsou pěkné, cestičky upravené, ale dřív tu bylo daleko víc zábavy pro děti. Takže třeba venkovní kuličková dráha. Viděla jsem to na internetu,“ navrhla.
Podle důchodce Františka Cihláře existují úplné maličkosti, jak zlepšit vzhled města a život v něm bez milionu. Přinutit pejskaře, aby uklízeli po svých miláčcích. „Mě stačí čisté chodníky, kde nemusím každý den já nebo moje vnoučata kroužit mezi exkrementy. To jde i bez zvláštního rozpočtu a jestli ne, tak bych zvýšil poplatky za psy,“ navrhl.
Jitka Balíková je kastelánkou na hradě Orlík. „Nápadů máme hodně, ale musíme je probrat společně v rámci naší obecně prospěšné společnosti Castrum,“ upřesnila.
Jak přihlásit projekt
Projekt do participativního rozpočtu Naše město lze jednoduše registrovat vyplněním online formuláře. V případě potřeby vše vysvětlí projektová manažerka Ivana Bulantová. Z přihlášených projektů vylosuje radnice jednoho navrhovatele, který získá dárkový poukaz na kulturní akce v hodnotě 1 000 korun. Projekty mohou podávat pouze občané Humpolce a jeho místních částí do 31. března. Kompletní pravidla, včetně přihlášky na ZDE.
Zdroj: Město Humpolec
Město Humpolec zahájilo participativní rozpočet s názvem Naše město letos poprvé.
„Jedná se o projekt, který obyvatelům města a jeho místních částí dává příležitost změnit své okolí. Stačí mít dobrý nápad, podat projekt, který schválí výběrová komise a ukázat ho veřejnosti. Veřejná prezentace je dobrovolná. O nejúspěšnějších projektech budou rozhodovat obyvatelé prostřednictvím veřejného hlasování. Pět nejúspěšnějších projektů město realizuje ze svého rozpočtu,“ oznámil mluvčí městského úřadu Jiří Aujezdský.
Do participativního rozpočtu Naše město se lze v Humpolci zapojit s projekty v oblastech sportu, veřejného prostranství, dopravní infrastruktury, životního prostředí či volnočasových aktivit. „Z participativního rozpočtu nejsou podporovány měkké aktivity, například společenské akce nebo sociální služby, na které jsou vyhlášené dotační programy města,“ upozornil.
Kdo má zájem zapojit se do participativního rozpočtu, tomu stačí podat přihlášku. Podmínkou je, aby projekt byl umístěn na pozemku města Humpolce nebo jeho místní části. Na projekt lze získat až 500 tisíc korun
Celkem je na participativní rozpočet „Naše město“ vyčleněno 1,5 milionu. Minimální hodnota, na kterou lze projekt podat je 50 tisíc. Nejvíce na jeden projekt lze získat 500 tisíc. „Vybráno bude pět projektů, které získají nejvíce hlasů ve veřejném hlasování. A pokud nebude rozpočet vyčerpán, bude alokovaná částka vrácena do městského rozpočtu,“ upřesnil Aujezdský.