Měsíc září bude na Vysočině patřit dobrému a zdraví prospěšnému jídlu. Jídlu, vyráběnému ze surovin pěstovaných v přísném souladu s přírodou. Září totiž zemědělci v kraji pojali jako měsíc biopotravin. Připravili proto celou řadu akcí a ochutnávek pro všechny, koho zdravý životní styl zajímá.
Jak řekl krajský radní pro zemědělství Ivo Rohovský: “Který jiný kraj už by měl být vhodný pro pěstování biopotravin než Vysočina, která je hrdým držitelem titulu ekologicky nejčistší oblasti České republiky.” Zemědělci by tak chtěli na Vysočině vytvořit novou tradici, kdy by měsíc září byl každoročně měsícem, ve kterém by se svými produkty oslovovali širokou veřejnost formou různých jarmarků, dnů otevřených dveří a podobných akcí. Pro letošek zvolili přitažlivý slogan “Ochutnej ten rozdíl”.
Konkrétně v Humpolci je v sobotu 10.září od 9:00 do 15:00 pořádán Den biopotravin a ekologického zemědělství, pořádaný ve spolupráci Střední odborné školy, Středního odborného učiliště a Školního statku.
Program:
8,30- 9,00 hod. – prezence v budově školy a videoprojekce
9,00- 9,15 hod. – zahájení – ředitel školy Mgr. Otakar Březina a ředitel školního statku Ing. Jan Mácha 9,15-10,00 hod. – ekologické zemědělství – Ing. Milan Teksl
10,00-10,30 hod. – biopotraviny – Ing. Jiří Doubek
10,30-11,00 hod. – environmentální výchova vzdělávání a osvěta – RNDr. Ing. Jan Michálek, Ing. Miroslav Červený
11,00-12,00 hod. – ochutnávka a porovnání bio a konvenčních potravin, soutěže o ceny a pr
12,00-15,00 hod. – návštěva školního statku a ekologických farem
Vše ve spolupráci s PRO-BIO regionálním centrem Vysočina a za podpory Kraje Vysočina
10 důvodů, proč kupovat BIO potraviny:
- Jsou zdravé
- Neobsahují přídatné látky a “éčka”
- Neobsahují pesticidy
- Neobsahují GMO
- Neobsahují zbytky antibiotik
- Neskrývají žádné vedlejší náklady
- Ekozemědělci a biovýrobci udržují vysoké standardy
- Pečují o zvířata
- Prospívají přírodě a volně žijícím zvířatům
- Výborně chutnají
Biopotraviny neobsahují přídatné látky, které mohou způsobovat zdravotní problémy, jako srdeční onemocnění, osteoporosu, migrény a hyperaktivitu. Mezi zakázaná aditiva patří i ztužený tuk, aspartam (umělé sladidlo) a glutaman sodný.
Dnes je v České republice povoleno používat více než 300 chemických pesticidů a jejich zbytky jsou nacházeny v konvenčních potravinách, nejvíce v ovoci, zelenině, ale i v dětské výživě.
V systému ekologického zemědělství nejsou genově upravené rostliny a suroviny povoleny.
Poslední dobou se hodně diskutuje o užívání velkého množství antibiotik hospodářskými zvířaty a případnými vlivy na zdraví lidí. Ekologičtí zemědělci mají rutinní používání léků a antibiotik zakázáno.
Srovnejte to například se stovkami milionů korun, které musíme z našich daní a poplatků za vodu platit na odstraňování chemikálií z pitné vody v důsledku intenzivního používání pesticidů a umělých hnojiv.
Zdraví, pohoda a přirozené podmínky k životu zvířat mají své pevné místo v systému ekologického hospodaření.
Mnoho studií dokazuje, že ekologické zemědělství má pozitivní vliv na rozmanitost fauny a flóry, je ohleduplnější k divokým zvířatům, méně znečišťuje, produkuje méně oxidu uhličitého-způsobujícímu globální oteplování-a méně nebezpečných odpadů.
Mnoho lidí tvrdí, že biopotraviny prostě chutnají lépe. Řada významných šéfkuchařů vaří jen z biopotravin (například v hotelu Ritz v Londýně). Biopotraviny překypují chutěmi. Proč? Důvod může být v tom, že ekofarmáři se snaží o to, aby zvířata zakoušela co nejméně stresu a krmí je pokud možno co nejpřirozenější stravou. Bio ovoce i zelenina rostou pomaleji (jelikož umělá hnojiva jsou zakázána) a mají nižší obsah vody než konvenční.