Klasické zeleninové saláty vám nic neříkají? Hnusné saláty ze supermarketu vám lezou krkem? Pokud si potrpíte na uzeniny, wurstsalat se vám určitě bude líbit. Právě salám je jeho hlavní ingrediencí. A je to neskutečná pochoutka.
Německá specialita k pivu
Wurstsalat není žádný lehký salát, ale pořádně vydatná dobrota, kterou oceníte třeba jako rychlou večeři. V překladu by se tato specialita, populární převážně v Bavorsku, Alsasku, ale i ve Švýcarsku nebo v Rakousku, dala přeložit vlastně jako salámový salát.
Je v něm ale i nějaká ta zelenina. Ta je zastoupena pouze cibulí, řapíkatým celerem, feferonkami a kyselými okurkami, výjimečně se používají jiné druhy zeleniny. Pak už se přidávají jen bylinky (hlavně pažitka). Vzhledem k ochucení octem se mu také někdy říká kyselý nebo octový salám.
Právě kombinace uzeniny, octa a cibule jej sbližuje s typickou českou hospodskou specialitou utopenci. Pokud je tedy máte v oblibě, určitě nejen k pivu oceníte i wurstsalat. Ne nadarmo je právě on jednou z nejdůležitějších specialit podávaných na mnichovských svátcích piva Oktoberfest.
Salát hlavně ze salámu
Na rozdíl od utopenců se ale na wurstsalat používá jiná uzenina, a sice lyonský salám, což je jemný měkký salám boloňského typu, který má několik variant v různých zemích (třeba italskou mortadelu) a také jednu českou v podobě kdysi tak oblíbeného salámu junior. Lyonský salám ovšem klidně můžete nahradit i gothajem, špekáčky nebo točeným či jiným měkkým salámem. Ale věřte mi, že s lyonským bude vždycky nejlepší.
Salám se pak do salátu dává nakrájený na tenké plátky a následně na proužky a doplňuje se výše uvedenými ingrediencemi. Ve Švýcarsku do něj s oblibou dávají i tvrdý sýr, konkrétně sýr švýcarského typu, např. gruyère, ementál, cervelat a appenzeller. V Německu mají i verzi s majonézou, které ovšem říkají fleischsalat. A tu já mám osobně úplně nejraději. Recept na ten klasický wurstsalat jsme si tu ukazovali minule. Dneska si připravíme právě ten s majonézou. Je to vynikající pochoutka. A pokud jste již unavení těmi hnusnými zkyslými saláty jako vlašský, bramborový, pochoutkový, pařížský nebo řáholecký ze supermarketu, které se nedají žrát, tak si doma připravte tento. Budete se olizovat blahem.
Jak na pravý fleischsalat?
Salát se tradičně podává k pivu s preclíky nebo jiným louhovaným pečivem, mohou se k němu ale servírovat i hranolky nebo pečené brambory, pak už se stává plnohodnotným jídlem. A jak tedy fleischsalat připravíte?
Ingredience
300 g měkkého salámu, 150 g tvrdého sýra, 2 vejce uvařené natvrdo, 1 řapík řapíkatého celeru, 1 bílá cibule, 1 červená cibule, 3-4 sterilované okurky, 2-3 nakládané feferonky (jen pro ty kdo chtějí salát ostřejší), 4 lžíce kečupu, 1 lžíce worcestrové omáčky, 1 lžíce plnotučné hořčice, 1 lžíce dijonské hořčice, 1 lžíce octa, 1 lžička cukru, 3-4 lžíce majonézy, sůl, mletý pepř, pažitka nebo petržel kudrnka
Postup
Kečup, olej, worcestr, ocet, hořčice a cukr rozšleháme v misce vidličkou.
Salám a sýr nakrájíme na tenké nudličky, feferonky a vejce na kostičky, cibule na tenké měsíčky, okurky a řapíkatý celer nadrobno.
Pokrájené suroviny smícháme v míse s obsahem misky, vmícháme majonézu a podle chuti doladíme solí a pepřem. Posypeme čerstvou nadrobno nakrájenou pažitkou, nebo kudrnovou petrželí.
V chladu necháme uležet alespoň 2 hodiny. Podáváme s pečivem, nejlépe s nějakým dobrým rohlíkem. A nebo s preclíky. Je to báječné! Skvělé! Úžasné! Konečně zase dobrý majonézový salát!!!!