Dlouho jsem váhal, zda napsat tento článek. Následně jsem se nemohl rozhodnout, jak vzniklý článek uvést. Avšak po zkušenostech, které jsem získal v průběhu dosavadního života v našem městě a s ohledem na zkušenosti získané v průběhu mého působení ve veřejné správě, považuji oboje za více než vhodné. K napsání této výzvy mne vedou skutečnosti, které jsou nejen mně, ale valné většině slušných lidí v našem městě trnem v oku již mnoho let.
Jedná se o problém znečišťování veřejných prostranství, tj. chodníků, parků, pískovišť, dětských hřišť a komunikací psími výkaly. Kolik z nás je nuceno každodenně procházet naším městem pouze se skloněnou hlavou a po vzoru světových slalomářů se mezi hromadami, které za sebou zanechávají majitelé psích miláčků, těžce probíjet vpřed. Úmyslně jsem zvolil přenesení odpovědnosti za zapáchající a kluzké zbytky právě na majitele psů, protože odpovědnost za chovaná zvířata mají jednoznačně oni. Jistě mnozí z vás namítnou, že odpovědnost za čistotu veřejných prostranství je svěřena zákonem obci. Máte pravdu. Právě na zabezpečení čistoty vynakládá naše město nemalé síly a prostředky, ale výsledek této, v pravdě Sysifovské práce, je neustále mnohými slušnými občany právem kritizován. Z mých úst, jako úst úředníka veřejné správy je smutné slyšet konstatování, že zákonné možnosti, kterými je obec a státní správa v této věci nadána, jsou velice malé. Prakticky neexistují páky, kterými by mohla obec některé své občany donutit dodržovat základní pravidla slušného chování vůči nám ostatním, kteří jsme ve výrazné většině. Existuje jen velmi nepatrná možnost mocensky přesvědčit „pejskaře“, aby své sousedy, známé, děti a rodinné příslušníky neustále neobtěžovali výkaly samovolně troušenými po veřejných prostranstvích města. Vždyť kdo z nás najde tolik odvahy, aby řešil tento ožehavý problém v rámci podání návrhu na přestupkové řízení proti konkrétnímu majiteli psa. A právě na tuto bezradnost pravděpodobně tito neukáznění, „rádobychovatelé“ spoléhají. Spoléhají na náš ostych, na to, že se neodvážíme ozvat se a bránit.¨
Jsem si vědom, že ne všichni majitelé psů jsou stejní. Mnozí pravidla slušného chování vůči nám dodržují a exkrementy po svém psu uklidí. Někteří z vás znovu asi namítnou, tak ať se o to postará obec. Ale proč? Z jakého důvodu se mají vynakládat další finanční prostředky ze společného městského rozpočtu, které se dají využít ve prospěch většiny občanů města smysluplněji, než na nápravu neomalenosti této malé skupiny lidí. Myslím si že je potřeba se začít bránit. Bránit se tím, že upozorníme majitele psů, že se chceme pohybovat ve městě se vztyčenou hlavou, bez slalomových kreací a obav, že si něco velice nepříjemného doneseme na svých botách až domů. Že totéž neabsolvují naše děti při každodenní hře před domy a na hřištích.
Braňme se a nenechme se beztrestně obtěžovat. Vždyť na to máme jako řádní občané našeho krásného města nezadatelné právo.
Bc. Jiří Fiala
tajemník
převzato z radničních listů
S touto polemikou zřejmě nelze nesouhlasit, nakonec o zmíněném problému se na stránkách Humpoláka již diskutovalo. Dávám článku za pravdu, už jen proto, že před plotem našeho domu se scházejí snad všichni „osravači“ z celého města. S čím ale nemohu souhlasit, je věta „…z jakého důvodu se mají vynakládat další finanční prostředky ze společného městského rozpočtu…“. Vždyť majitelé psů za své miláčky odvádějí do městské kasy jisté poplatky, tak proč je nevyužít právě na úklid města? Jaký smysl pak tato „daň ze psa“ má? Nějak mi to připomíná ono známé „peníze nemají mašličky“ (což víme, jak dopadlo – peníze, které lidé odváděli státu na důchod, byly využity na něco jiného – čert ví na co, a posléze se zjistilo, že důchody není z čeho vyplácet). Proč tedy nevyužít polatky ze psů zase pro psy? Viděla jsem to například v Německu nebo v Rakousku, kde i v daleko menších obcích než je Humpolec jezdí po městě jakýsi úklidový vozík, který odklízí čistě jen psí výkaly. Je mi jasné, že pořizovací cena tohoto vozítka, jakož i jeho provoz, by byl pro městskou pokladnu zatěžující, ale tady jde o to nespoléhat pouze na uvědomělost občanů. Ony totiž nejenom psí exkrementy znečišťují ulice. Mnohdy zde najdete i lidské výkaly, zvratky, o mužích močících přímo na chodníku ani nemluvě. Pan tajemník Fiala má pravdu – je to jen a jen v nás. Ovšem nelze mít pásku na očích a spoléhat, že lidé se nějakým mávnutím kouzelného proutku změní. Nabádat občany, aby se bránili, je určitě záslužná činnost, ale poněkud krátkozraká. Vybídnu-li totiž nějakého majitele psa, aby si po svém svěřenci uklidil, může mě slušnou či neslušnou formou odkázat do patřičných mezí. Na mně pak je – dle slov pana Fialy – abych podala návrh na přestupkové řízení proti majiteli psa. Že mi ovšem tento majitel bez zdráhání předloží svůj občanský průkaz, to vskutku nepředpokládám. A i kdybych nakrásně zjistila jeho totožnost, „obštrukce“ kolem přestupkového řízení včetně správního poplatku mě odradí od jakýchkoliv dalších aktivit.
Také si myslím , že apely jakkoli formulované a četné na občany nemají výraznější vliv . Chybí nám autorita , strach před trestem za přestupky , odpovědnost ,…nebo jak to nazvat . Prostě si z lidi dělají co chtějí a nemají nejmenší chuť se nechat kýmkoli omezovat . Oproti minulému režimu velký posun , bohužel…
Je to pouze o slušnosti – a to vzájemné.Někdo zde láteří nad kličkováním mezi výkaly.Já zase musím koukat kam šlapu nejen já,ale i můj pes,protože pán tvorstva s oblibou v parcích rozbíjí nejrůznější sklenice a lahve.Zatímco pro mne šlápnutí do exkrementu je určitě nepříjemné a nepotěšující,tak pro nejlepšího přítele člověka může šlápnutí na ostrý střep skončit u veterináře.A teď se na mne sesypte…
Nikdo se na tebe sesypávat nebude, máš pravdu a nahrál jsi mi na smeč. Podle pana tajemníka máš totiž označit „konkrétního“ viníka, co rozbil sklo a podat návrh na přestupkové řízení. A je to vyřešený. Nebo ne?
Panu Fialovi se to hezky píše: Občane, braň se – nenech se beztrestně obtěžovat – máš na to nezadatelné právo. Když jsem tohle četla, tak mi vyskákala kopřivka po celém těle. Moje rodina se už několik let brání jistému způsobu obtěžování a omezování, ovšem stále se naše snaha míjí účinkem. Tak nevím, jestli si z nás pan tajemník nedělá tak trochu „prdel“ (pardon, ale vhodnější výraz mě nenapadl).
Jen bych dodal , že na zemi , lépe řečeno chodnících a ostatních komunikacích jsou i další „věci“ které tam nepatří – „vajgly“ , „žvejky“ a podobné nezbytnosti . Toho už si ovšem všimne málokdo…
Jo,s těma žvejkačkama máš hromskou pravdu.Tuhle jsem zase klel,když nalepená žvejkačka z mojí boty udělala pěknej borčus na schodech a chodbě v baráku a musel jsem to odtamtud pucovat.
Ziju ve meste 40tis. obyvatel v U.S. Radnice tu psi znamky nepozaduje, ale majitel psa ktery po nem na verejnem miste neuklidi riskuje dost velkou pokutu. Jak to funguje? Nekdy lepe, nekdy hur. Dokud se obcane/slendriani nezacnou stydet za to co po sobe nechavaji a obcane/sporadane mestanstvo jim to nebude vytykat a ponizovat je, tak se mnoho nezmeni.
Jeden napad – co udelat na Humpolaku webovou nastenku obcanu – slendrianu vyfotografovanych pri cinu? Digitalni aparaty ma skoro kazdy a nebylo by to vyrazeni prohlizet si galerii ktera znama tvar se tam umistila?
Jinak diky za fajn web magazine; muj ded byl Humpolak.
Tak tímhle článkem mě pan Fiala celkem dostal. Psí exkrementy by se dozajista neměly na veřejných místech objevovat, zváště pak na dětských hřištích a v parcich. Ale snad radějí našlápnu lejno, než se poraním o střepy z rozbitých lahví a sklenic, které se po většinou pátečních „akcích“ konaných v Zálesí v hojné míře povalují v blízkém i širším okolí. A to i na dětských hřištích a parcích! Psí exkrement se většinou dá odstranit bez vážnějších následků, ale poranění o střep bývá vážnější. A tady bych viděl v prvé řadě všímat si lidí, kteří se o dostatek tohoto „sortimentu“ v našich ulicích a parcích přičiňují. A pak bychom mohli klidně poukazovat i na takovéto psí „maličkosti“. A nakonec, vždyť máme ve městě i policii. Co kdyby se takhle jednou prošli městem pěšky a obhlédli realitu?
Ačkoliv jsem si článek „Občane, braň se“ nepřečetl na serveru humpolak.cz, nýbrž v Radničních listech, dovoluji si na něj reagovat zde. Již dle titulku jsem totiž očekával, že oslovení „občane“ předesílá nějaké státoprávní téma. Zaskočilo mě potom poznání, že půjde o psí trus! Je zajímavé, že takto vysoký správní úředník nerozlišuje pojmy občan a člověk, a vytrvává u předrevoluční pojetí občan = člověk. Obrana před psím trusem dle mého názoru spíše koreluje s mezilidskými vztahy, než s občanskými právy.
Samozřejmě i já jsem odpůrcem psích výkalů v ulicích. Nelze ale člověku obecně zakázat vstup do ulice se psem a z přirozené povahy věci není možné vyhnout se tomu, aby pes na ulici něco vytrousil. Namístě je potom daný předmět sebrat a odložit na určeném místě…ale kterém? Nalezneme v Humpolci dostatek nádob na vhazování takovéhoto odpadu? A nalezneme zde dostatek stanovišť s papírovými sběrnými a obalovými nástroji jaké známe z lepších měst?
Město Humpolec vybírá dle zákonného zmocnění místní poplatek ze psů. Což takhle využít výnos tohoto poplatku ke zhuštění sítě zmíněných „servisních stanic“ k samoobslužnému úklidu po psech… A za část výnosu, která zbyde (to se ale ve veřejné sféře nikdy nemůže stát) provést úklid po nepořádných vlastnících psů.
Tak, jako odporuji psím exkrementům, odporuji i lidským zvratkům. Těch ale nachazím v ulicích také nadbytek. Co s tím, pane bakaláři?
V radničních listech, kde vyšel článek „Občane, braň se“, jsem na další stránce zjistil, že rada města vyhodnotila veřejnou zakázku na základní technickou vybavenost pro výstavbu domů v Cípku za cenu 27 364 000 Kč! Neslušelo by se spíše na tomto místě zvolat „OBČANE, BRAŇ SE!!!“?
Humpolečan
Tady se musím správy města zastat – i když tedy nerada, protože článek „Občane, braň se“ mě ve své podstatě poněkud vytočil. Jsou tomu asi tři roky, kdy byly po městě rozmístěny koše na psí výkaly – i se sáčky a lopatkami.
Nevím, jak hustá byla síť těchto košů po městě, ale existovaly. Ovšem asi pouze jeden týden. Posléze byly zdemolovány anebo zmizely do nenávratna. Stoprocentně mohu říci, že se na jejich zničení nepodíleli majitelé pejsků. Troufám si tvrdit, že se na tom podíleli titíž lidé, co produkují již zmíněný skleněný odpad v ulicích a parcích. Takže nad tímto by se asi chtělo spíše zamyslet a ne nabádat občany k podávání nějakých stížností.
A policie ve městě? Všichni víme, jak v Humpolci policie funguje. O to víc mě překvapuje fakt, že městští zastupitelé do budoucna v žádném případě nezvažují možnost zřízení policie městské. Myslím si, že by v Humpolci byla více než potřeba, neboť policie státní je nám tu absolutně k ničemu.