Cesta ke zdravějšímu životu v Adiktologické ambulanci Jihlava.
Vlastně nevím, jestli je to tak vážné, nebo ne.
Když přestanu chodit do hospody, jak naplním volný čas?
Jsou na tom lidi hůř než já.
Moje dítě pořád jen hraje hry na počítači. Jak mám zasáhnout?
Co když se někdo dozví, že chodím na adiktologii?
I takové věty slýcháme v Adiktologické ambulanci Jihlava. Možná Vám něco podobného taky někdy proběhlo hlavou. Ta myšlenka se mohla týkat Vás nebo i někoho z Vašich blízkých.
Desítky lidí z Jihlavy a okolí nás každoročně kontaktují, aby probraly svůj vztah k alkoholu, pervitinu, THC nebo jiným návykovým látkám. Častým tématem jsou i nelátkové závislosti – sázení, automaty, PC hry, sociální sítě apod. Někteří volající už za sebou mají pobyt v léčebně a chtějí podpořit v udržení abstinence, jiní teprve uvažují, jak moc rizikové jejich chování vlastně je. Někteří se chtějí informovat o možnostech léčby, poradit se, někomu se svěřit s náročnou životní situací a získat podporu. Jiní volají kvůli svému dítěti, rodiči, partnerovi a chtějí vědět, jak jim pomoct.
Pojem ambulance může evokovat nemocniční prostředí. U nás se nesetkáte s doktorem ve sterilní klinice, ale s pohodlnými poradnami, kde Vás přivítá terapeut, sociální pracovník či adiktolog.
Ke každému člověku přistupujeme individuálně, s respektem k jeho životnímu příběhu a potřebám. Nezaměřujeme se pouze na to, jak přestat užívat nebo omezit návykové látky, udržet abstinenci nebo snížit rizika užívání. Probíráme s klientem i jeho fyzické a psychické zdraví, vztahy, sociální situaci. Na to, co mu přináší radost a smysl a co ho naopak zatěžuje. Pití alkoholu nebo užívání drog totiž nebývá původní příčinou životních problémů. Naopak to bývá pokus, jak život lépe zvládat: zahnat starosti, bolest nebo osamělost, zbavit se úzkosti nebo nepříjemných myšlenek, zažívat stavy radosti, uvolnění a sebevědomí, cítit se součástí party… Chvíli to funguje, ale odvrácenou stránkou jsou kocoviny a dojezdy, negativní dopad na zdraví, finance a vztahy, a často i rozvoj závislosti.
Závislost se pak projevuje např. zvyšující se tolerancí k dané látce, kdy musíme užívat stále víc, abychom pocítili stejný efekt nebo se vyhnuli nepříjemným abstinenčním příznakům. Dostat další dávku se pak stává čím dál vyšší životní prioritou, na úkor věcí, na kterých nám dřív záleželo. Můžeme si uvědomovat, jak se naše chování negativně podepisuje na našem životě, ale přesto se nám nedaří přestat.
V Adiktologické ambulanci pracujeme formou individuálních nebo rodinných pohovorů, v blízké době budeme otevírat také nový běh podpůrné skupiny. Skupina je určena pro klienty, kteří abstinují a chtějí využít podpory druhých lidí s obdobnou zkušeností. Naší zákonnou povinností i etickým pravidlem je diskrétnost a nevynášení informací o klientech mimo ambulanci. V případě potřeby je možné naši službu využívat i anonymně.
Služba je hrazená našimi donátory, takže se opravdu dá říct, že za vstupní konzultaci „nic nedáte.“ Jen Váš čas, a hlavně chuť a odvahu něco změnit.
Na konzultaci je nutné se předem objednat na telefonním čísle + 420 736 523 655 nebo e-mailu adiktologicka.poradna@jihlava.charita.cz Pokud se nedovoláte, budeme Vás v nejbližší možné době kontaktovat nazpět.
Eleanor Toulavá
sociální pracovník, terapeut Adiktologické ambulance Jihlava