Centrum zemědělského vzdělání propojuje Českou zemědělskou akademii (ČZA) a Školní statek v Humpolci, který zajišťuje praktickou výuku žáků v oboru agropodnikání se zaměřením na klasické i ekologické zemědělství, potravinářství a také chov koní a jezdectví.

Školní statek v Humpolci funguje nepřetržitě už od roku 1887,“ uvádí překvapivě hluboké kořeny historie zemědělského vzdělávání v regionu stávající ředitel statku Jan Mácha. „Typicky je přitom naše město spojeno s chovem koní a jezdectvím,“ doplňuje při pohledu na rozsáhlé pozemky v sousedství statku, které tvoří jezdecký areál. „Humpolec je proslulý jezdeckými závody, soutěží ve všestrannosti a spřežení, ale především seriálem závodů Zlatá podkova, která v příštím roce oslaví už 60 let a jejíž finále se vždy koná na zdejším závodišti,“ vyzdvihuje.

Místo pro kynology

„Česká zemědělská akademie proto tradičně poskytuje vzdělání v oboru jezdectví a chov koní na úrovni učňovského i maturitního oboru,“ doplňuje Zdeněk Smištík, ředitel ČZA. Školní statek i ČZA jsou přitom samostatnými příspěvkovými organizacemi kraje, které při vzdělávání a odborné přípravě studentů spolupracují.

Vedle koní si na Vysočině našli své závodní, výstavní i soutěžní centrum milovníci a chovatelé psích plemen. „S tím úzce souvisí i druhý výjimečný bod chovatelského programu v Humpolci, kterým je výcvik psů a psovodů. Pro unikátní výuku oboru kynologie máme v prostorách statku vytvořeno zázemí, což z nás dělá jedno ze čtyř vzdělávacích pracovišť, které se tomuto zaměření v českých zemích věnují,“ upozorňuje ředitel Smištík.

„U nás se cvičí psi s psovody pro zásahové akce, záchranu a vodicí služby. Trénujeme je také pro soutěže a závody. V přípravě spolupracujeme i s policií nebo záchrannými složkami, u kterých mohou absolventi oboru najít uplatnění,“ uzavírá.

Novinky financované díky fondům EU

Kraj Vysočina v průběhu posledních let do rozvoje školy a školního statku výrazně investoval, ale chyběla stále hala pro zemědělské stroje a odpovídající zázemí pro výuku chovu vepřů a drůbeže. Cílem evropského projektu bylo doplnit tuto infrastrukturu pro odborné vzdělání a praxi. Projekt se týkal tří objektů na školním statku.

„U nás se cvičí psi s psovody pro zásahové akce, záchranu a vodicí služby. Trénujeme je také pro soutěže a závody. V přípravě spolupracujeme i s policií nebo záchrannými složkami.“

Zdeněk Smištík, ředitel ČZA

Jednak došlo k rekonstrukci stávající budovy s odbornými učebnami a výcvikové haly. V rámci modernizace vznikla nová bezbariérová učebna a zázemí pro výuku. Především však došlo k výstavbě nové haly pro zemědělské stroje a úpravám i rozšíření prostor pro chov prasat a drobnochov drůbeže. Součástí projektu bylo zajištění vnitřní konektivity areálu ve formě wi-fi sítě, firewallu a záložního zdroje. Studenty potěšila i moderní velkoplošná televize pro odbornou výuku v nové učebně.

„Do nové prostorné haly umisťujeme ve spolupráci s dovozci a prodejci zemědělské techniky nejmodernější stroje, které budou k dispozici studentům,“ představuje výsledky projektu ředitel Mácha. Stavba velkých prostor pro techniku a rekonstrukce stávající výcvikové haly včetně interaktivní učebny přišly na více než 28 milionů korun. Všechny práce na projektu podpořily fondy EU celkem 49 miliony korun.

Úplně nové poznatky umožňuje studentům získávat moderní chovná hala. „Chceme, aby studenti měli možnost seznámit se s chovem vodní a hrabavé drůbeže,“ upřesňuje ředitel Mácha. Nová hala pro výkrm prasat o rozloze přes 700 metrů čtverečních pojme více než 700 kusů prasat. Jsou v ní možné i porody a odchov selat.

Pro zajištění svého poslání hospodaří školní statek na 760 hektarech zemědělské půdy. Hlavními pěstovanými plodinami jsou obiloviny, krmné plodiny, řepka a brambory. V rámci živočišné výroby je chován skot, prasata a zejména pro potřeby praxe studentů také koně.

K lepšímu propojení prvovýroby se zpracováním a obchodem vznikly také vlastní zpracovatelské provozy jatek a masné výroby, které zásobují odběratele v okolí Humpolce.

Velká fotogalerie zde: https://www.denik.cz/cesko-a-eu/mmr-humpolec-centrum-zemedelskeho-vzdelani.html