Obyvatele Vysočiny dohnalo zdražení vody a odpadů, teplo mnohde zlevnilo

Žádného výrazného zdražení se domácnosti na Vysočině s příchodem roku 2025 obávat nemusejí. Většina okresních měst na Vysočině hlásí, že se budou držet loňských cen. Více si za některé služby či daně připlatí pouze vybrané skupiny obyvatel. Zvyšování cen bude lokální a až na výjimky nepříliš výrazné.

Životní optimisté možná čekali překvapení v podobě alespoň mírného zlevňování. Naopak pesimisté se duševně připravovali s příchodem nového roku na další pekelné zdražování všeho, co k životu běžně potřebují. Realita je nakonec taková, že žádných velkých změn se letos nedočká ani jedna zmiňovaná skupina.

Pokud se na některých místech ceny přece jen zvednou, bude to většinou pouze kosmetická úprava čísel, které lidé znají už z loňského roku. A stejné to bude i v případě drobného zlevňování.

Jihlava Teplo levnější skoro o pětinu

Co se samotného krajského města Vysočiny týká, příjemnější by pro jeho obyvatele měla být v roce 2025 vynaložená částka za teplo. „Cenu nestanovuje město, odvíjí se od cen energií a firem, které jednotlivé úseky zásobují, jako například Jihlavské kotelny. Každopádně pokud vím, budou ceny asi o sedmnáct procent nižší než loni,“ prozradil mluvčí jihlavského magistrátu Radovan Daněk.

Ve zbývajících oblastech na tom budou obyvatelé Jihlavy buď úplně stejně jako loni, nebo jen nepatrně hůř. Jako v případě vodného a stočného. „Sazba se mění pouze kosmeticky o devět haléřů na kubík vody,“ zmínil Daněk. Za kubík vody budou obyvatelé města platit lehce nad 126 korunami.

Každý občan zaplatí za odpad opět 804 korun. Ovšem při zodpovědném třídění, případně pokud někdo žije v rodinném domě, bude částka o sto korun nižší.

Radovan Daněkmluvčí magistrátu v Jihlavě

Naopak vůbec se nepohnula částka za jízdenky v městské hromadné dopravě, kde ta základní přijde na 22 korun, daň z nemovitosti, nájemné v městských bytech, poplatek za psa či za svoz komunálního odpadu.

„Každý občan zaplatí za odpad opět 804 korun. Ovšem při zodpovědném třídění, případně pokud někdo žije v rodinném domě, bude částka o sto korun nižší,“ připomněl Daněk.

Jediný poplatek, který se podle něj měnil, je ten místní z pobytu. „Sazba by se měla zvýšit z 12 korun na 25 za každý započatý den. Tento návrh je v souladu s legislativními limity, které umožňují obcím stanovit sazbu až do výše 50 korun za den. Aktuální částka v Jihlavě byla stanovena v roce 2020 a je v porovnání s ostatními krajskými městy nejnižší. Například v Praze, Karlových Varech či Olomouci je poplatek právě těch 50 korun, v Plzni 25 a v Brně se pohybují mezi 15 a 21 korunami,“ vysvětlil Radovan Daněk.

Havlíčkův Brod Revoluce v platbě za odpad

Žádné alarmující změny v jednotlivých sazbách nečekají ani obyvatele Havlíčkova Brodu. Také tam zůstává pro letošek dost cen víceméně stejných. Výjimkou je pouze vodné a stočné, které se zvedne o 10 procent. Nově odběratelé za kubík zaplatí téměř 110 korun.

Naopak po razantním zdražování během energetické krize nyní zlevní dodávky tepla. A to o více než 13 procent. „Podařilo se nám výhodně vysoutěžit dodávky plynu,“ odhaluje důvod zlevnění ředitel dodavatelské společnosti TeploHB Miroslav Sommer. Za gigajoul zákazníci zaplatí 992 korun včetně DPH.

Složitá a značně individuální bude platba za svoz a uložení komunálního odpadu. Vedení města spustilo revoluci a výpočet poplatku zcela změnilo. Dosud se platilo za obyvatele a rok (loni 840 Kč dospělí, 420 Kč děti a senioři), od nového roku se platí za velikost vyvážené nádoby. Slevy na děti a seniory jsou zrušeny.

K dispozici jsou popelnice od 60 litrů po kontejnery na 1100 litrů. Poplatek je stanoven na 0,65 koruny za litr objemu nádoby a jeden svoz. Svozů za rok bude 26, vozí se po dvou týdnech. Poplatek hradí majitel nemovitosti. Jasné je to u rodinných domů, kde v případě třídění a pořízení miniaturní popelnice mohou obyvatelé výrazně ušetřit. U bytovek však sdružení vlastníků jednotek či družstvo výši poplatku rozpočítá na jednotlivé domácnosti a tam mnohým poplatky výrazně vzrostou.

„Jsme rodina, dva dospělí, dvě děti. Za odpad jsme loni platili 2520 korun. Od nového roku nám ale domácí platbu vypočetl na 3840 korun,“ zlobí se paní Miroslava. „Jednak skončila padesátiprocentní sleva na děti, za druhé to při třech kontejnerech na bytovku prý tak prostě vychází,“ dodává.

Radnice rovněž upravila koeficienty daní z nemovitosti. I zde je ale výpočet složitější, záleží na využitelnosti pozemků, účelu stavby i přesné lokalitě. „Daň se někomu může mírně prodražit, někomu se může naopak zlevnit,“ konstatuje mluvčí městského úřadu Zuzana Melounová. „Obecně lze říci, že pro rodinné domy a byty v Havlíčkově Brodě a okolí bude zdražení v příštím roce v rozmezí do deseti procent,“ dodala.

Pelhřimov Zdražuje teplo i odpady

Nejdražší svoz odpadu mají z okresních měst i nadále v Pelhřimově, kde už loni lidé platili 950 korun. A letos budou muset ještě 50 korun přidat. „Roční poplatek se zvýšil na 1 000 korun na osobu. Důvodem je nárůst nákladů, jako jsou energie a zvyšující se poplatky na skládkování odpadu,“ vysvětlovala mluvčí pelhřimovské radnice Andrea Unterfrancová.

V ostatních oblastech zůstane Pelhřimov většinou u stávajících cen, případné změny budou pouze kosmetické. Městská hromadná doprava bude i nadále jezdit za 12 korun základního jízdného. Poplatek za psa činí i dál 1200 korun. I tak se řadí k nejvyšším mezi okresními městy Vysočiny.

Výraznější cenový skok se týká energií. Centrálně vyráběné teplo podraží skoro o 15 procent, z loňských 861 korun za gigajoul na letošních 988 korun. O jedno a půl procenta podraží vodné i stočné. Cena za kubík vody se ale ani tak nepřehoupne přes stokorunovou hranici.

Pouze lehce podraží nájemné v městských bytech, mělo by činit přibližně 105 korun za metr čtvereční plochy. Drobných úprav naznal výpočet daně z nemovitosti, ani tam by ale zdražení neměli majitelé pocítit. „Bude v řádu několika korun, maximálně několika desítek korun,“ vzkázala Unterfrancová.

Třebíč Většina poplatků se nemění

Loňských cen se i v novém roce vesměs drží v Třebíči. Žádný z dodavatelů služeb si nepřipravil výrazný cenový skok. Z pohledu nezávislého pozorovatele se tak situace v Třebíči může z celé Vysočiny zdát „nejnudnější“.

Obyvatelé druhého největšího města v kraji si připlatí pouze za vodu. Zdražení vodného a stočného činí titěrných 1,9 procenta, což v absolutních číslech odpovídá cifře 2,60 koruny.

Vše ostatní zůstává na stejném. Za odpady obyvatelé Třebíče i nadále zaplatí 840 korun na člověka. Za prvního psa jeho majitelé úřadu složí poplatek ve výši tisíc korun, základní jízdné v MHD i nadále přijde na 12 korun.

Nemění se ani nájem v městských bytech, který byl stanoven v rozmezí 48 až 51 korun za metr čtvereční, daň z nemovitosti, ani dodávky tepla. Za gigajoul lidé i od ledna zaplatí 874 korun včetně DPH.

Žďár nad Sázavou Lidé si připlatí za energie

Skoro o 150 korun víc než loni zaplatí letos obyvatelé Žďáru nad Sázavou za odvoz komunálního odpadu. Na druhou stranu až doteď platili nejméně na celé Vysočině a zvýšení z 696 korun na 840 bylo součástí dlouhodobého plánu. Pro místní tak dvacetiprocentní skok není žádným velkým překvapením.

O maličko víc je každopádně bude v roce 2025 stát i voda a teplo.

„Záleží samozřejmě na teplárnách a také na tom, čím se vlastně topí, jestli plynem, štěpkou nebo uhlím. A u nás pořád topíme převážně uhlím. Na kalkulaci má tedy zásadní vliv cena paliva, která se v roce 2024 zvedla o 5,4 procenta, což dělalo částku 862,43 korun za GJ (gigajoul). Nově je to pro letošní sezonu 891,14 korun bez DPH,“ oznámil místostarosta Žďáru nad Sázavou Rostislav Dvořák. Na teplo se uplatňuje snížená sazba daně ve výši 12 procent.

O jedenáct korun na Žďársku podraží i voda. Kubík nově přijde bez deseti haléřů už na 140 korun. Už tak jednu z nejdražších vod na Vysočině ještě podpoří zdražení o zhruba osm procent.

Naopak beze změny zůstane sazba základního jízdné v MHD (16 Kč) i poplatek za prvního psa. Ten bude i nadále činit 1200 korun.

V městských bytech pak zůstane zachováno nájemné ve výši sto korun za metr čtvereční. Prakticky stejná, jako loni, je i úroveň daně z nemovitosti.

Zdroj: https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/cena-zdrazeni-energie-vysocina-jihlava-poplatek-odpad-voda-teplo.A250102_084558_jihlava-zpravy_mv

 

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Sorrentinova novinka potěší i diváky v Humpolci

Po Led 6 , 2025
Ve středu 8. 1. zahájí v humpoleckém kině druhou část sezóny Tady Vary novinka italského režiséra, držitele Oscara Paola Sorrentina. Milostný dopis rodné Neapoli a velkolepé filmové pojednání o lidské kráse budou moct diváci zhlédnout v předpremiéře před oficiálním uvedením do českých kin. „Promítání začíná v 19:00, ale kino otevíráme […]

You May Like

Témata