Jako kdyby hořelo. Tak vypadalo ranní nebe v úterý 14. ledna nad Pelhřimovskem. Lidé se kochali zářící oblohou, která se před východem slunce vybarvila do nejrůznějších barevných odstínů červené a oranžové.
Simona Tůmová zachytila červánky nad Hadinou, Jaroslav Spáčil fotil nebe nad Humpolcem, kde krásně vynikla rozhledna, a Zbyněk Buřival se zaměřil na červánky a Čejovský kopec – vrch Orlík. Nebe doslova hořelo i nad Červenou Řečicí, pozdravy odtud poslala Markéta Kamešová. O nevšední podívanou nepřišli ani v Žirovnici.
Nádhernou podívanou v úterý 14. ledna připravil také západ slunce. I ten naši čtenáři zdokumentovali.
Víte, jak tento jev vzniká? Červánky jsou přírodním jevem, který se objevuje při východu nebo západu slunce, kdy obloha získává teplé odstíny červené, oranžové, růžové a fialové barvy. Vznikají tak, že sluneční světlo prochází atmosférou, kde se rozptyluje.
Modré a zelené světlo se rozptýlí do stran, takže k nám dorazí hlavně červené a oranžové. To vytváří typické teplé barvy červánků, které mohou lidé na nebi pozorovat.
Tento krásný pohled na hoříčí nebe se lidem naskytl také na začátku roku, ve čtvrtek 2. ledna. Lidé také měli možnost hned zkraje letošního roku pozorovat i polární záři. Více informací najdete zde.
Fotogalerie: https://pelhrimovsky.denik.cz/zpravy_region/cervanky-humpolec-zirovnice-cervena-recice-mraz-vychod-slunce.html