Městské kulturní středisko v Humpolci vyzývá všechny recesisty, aby zaslali fiktivní postavě z filmu „Marečku, podejte mi pero“ pohlednici, a to ať už ze svého bydliště nebo z dovolené – z ČR i z ciziny. Hliníkovu adresu najdete v následujícím článku.
Výzva MěKIS Humpolec v plném znění: Pošlete pohled Hliníkovi. Odkudkoliv. Z domova, z dovolené, z ČR i z ciziny. Napište pozdrav, složte mu báseň, popřejte mu k výročí odstěhování do Humpolce…cokoliv.
Odhalte svůj smysl pro humor, podpořte tuto recesistickou akci a staňte se tak spolutvůrci celého projektu !
Postava Hliníka je obestřena tajemstvím. Ale to je na Hliníkovi tak krásné. Je to totiž muž jedné jediné vlastnosti, a absolutně jinou nemá, než tu, že se odstěhoval do Humpolce. Nevíme, jak vypadal, nemá ani křestní jméno. Nemá nic, než to, že se odstěhoval. A právě občan Hliník, tato fiktivní postava z filmu scénáristů Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka nečekaně popularizovala městečko Humpolec na Vysočině. Přilákala řadu turistů a recesistů, kteří se snaží Hliníka najít. Před několika lety dokonce město a Kulturní informační středisko odhalilo Hliníkovi pamětní desku. K pamětní desce se začaly sjíždět houfy turistů z celé republiky, někteří přivezli Hliníkovi dárky, které umístili na kámen s pamětní deskou, někteří zde sehráli podařené scénky, dokonce za přítomnosti novinářů proběhl rozhovor s mužem, který by mohl být Hliníkem, další se přišli přesvědčit na vlastní oči o “existenci” Hliníka a vyfotografovali se u pamětní desky. Na městský úřad byla doručena Hliníkova evidenční karta, Hliníkovi přišel pohled až z Ameriky, byl upečen koláč s nápisem “Al”, a i další události svědčí o tom, že náš národ se umí a chce bavit.
Letos na konci září bude otevřeno muzeum patřící právě této filmové postavě. V letošním roce tomu bude totiž právě 30 let, co se Hliník odstěhoval do Humpolce. Nové muzeum se připravuje v prvním patře budovy kina, na místě bývalé kavárny. V muzeu budou k vidění ohlasy lidí na Hliníka, fotografie, videozáznamy a trojrozměrné objekty z filmu Marečku. Lidé, kteří do muzea přijdou, budou smět usednout do lavice a napsat si písemku o tom, co o Hliníkovi a o filmu ví. Aby se tolik nebáli, v každé lavici na ně bude čekat tahák se správnými odpověďmi. Na slavnostním zářijovém otevření počítá informační středisko s účastí herců. Zúčastnit by se měla Iva Janžurová, Josef Abrhám a duchovní otcové Hliníka – pánové Svěrák a Smoljak. Chybět pochopitelně nemůže ani pan Srstka. Ten zůstane v Humpolci přítomen téměř na pořád. Bude hlavní postavou, kterou lidé uvidí, když budou k muzeu přicházet. Přes celé jedno okno bude fotografie pana Srstky ze scény, kde jako student večerní školy sedí v lavici, zatrhává si své sázky a jednou rukou se hlásí. Nad ním bude bublina s nápisem Hliník se odstěhoval do Humpolce. V současné době práce na expozici vrcholí.
Osobou Hliníka se nebaví ale jen Humpoláci. Malé městečko Hora Svaté Kateřiny dokonce vypravila historický vlak z jejich obce do Humpolce, tuto cestu nazvala “Krušnohorským expresem za Hliníkem” a již několikátý rok přijíždějí vzdát hold nejslavnějšímu přistěhovalci do Humpolce. V loňském roce rozvinuli tuto recesi natolik, že ve své obci odhalili desku, která hlásá, že právě zde se narodil Hliník, který se odstěhoval do Humpolce.
(Zdroj: MěKIS Humpolec, MF Dnes)
Axle, jestli pošleš pohled, tak máš odměnu v kapse :-)) Anebo že by Kapík (z Japonska?) :-)))
O tom silně pochybuji. Mě nikdo nic nedá. Ale na tom raftu bych se svez. :)))
Neboj, Romane, vše je čisté a nepodplacené 🙂 Ale je fakt, že přijde i pohled z Číny a z Nového Zélandu…Ale takové Kojčice, to by byla Bomba! Originalita je ceněna!
Marcela Kubíčková
Já jsem nechtěl říct, že by to mělo být podplacené nebo nečisté. To bych si nedovolil. 🙂 Jen jsem tím chtěl říct to, že kdybych poslal pohled třeba z Marzu, tak se právě najde určitě nějaký pako, který ho pošle z Proximy Centaury. :)))
Jo a co kdybych poslal z Ameriky pohled z města Bernardtown? To by na ten rtaftz bylo ne? :)))
No, to by bylo dobrý. Ale taky musíš mít vychytaný text. Takže by to chtělo napsat něco v tom smyslu, že před 30 lety to v Humpolci bylo všechno na h*vno, ale jen co se přistěhoval Hliník, tak Humpolec začal vzkvétat – no a dnes si vlastně už vůbec nezadá s tím americkým městem, odkud píšeš. No a velký vzestup že Humpolec zaznamenal hlavně v době působení současného městského zastupitelstva, a proto že se ti v té Americe vlastně ani nelíbí a spěcháš zpátky do toho vyspělého města na Vysočině. A máš to doma! :-))
Teda vy jste škrabky, si myslíte, že namažete medu kolem ..úst a máte výhru v kapse, jo?:-))
Jinak přišel první pohled, z Čech s textem: „Karle, vrat se, vše odpuštěno. Josef. PS:všechno tam nech, začneme znova.“ adresát: Hliník (zřejmě tedy Karel Hliník). Jo a k těm raftům – muzeum se bude otevírat nejpozději 22.9. a 22.-24. se jede kanál na Trnávce…Takže výherce nebude muset dlouho čekat…
MK
Teda já už se těším, až bude Hliníkovo muzeum otevřený. Číst ty hlášky na pohledech, to bude zřejmě zážitek! 🙂 A co třeba tohle: „Karle, konečně jsem zjistila tvoji adresu. Kdy mi zaplatíš ty dlužný alimenty? Máňa. PS: Nebo je mám vymáhat na MěKIS Humpolec?“
K 15.srpnu dorazilo na adresu Hliníka již 163 pohledů! Hujer mu napsal až z Japonska, přišel mu pozdrav z Islandu, Jára Cimrman mu popřál ke vzniku muzea, paní Marie popřála 30x veselé vánoce, přišla pozvánka na třídní sraz po 30 letech, faktura za černý odběr elektřiny za 30 let, opravdicky hliníkový pohled od Petra, a spoustu dalších překrásných přání… Vy všichni ostatní, kteří jste ještě nenapsali – nenechte Hliníka dlouze čekat a ukažte, že smysl pro humor a dobré nápady vám nechybí!