Na hradě se buduje pro turisty lepší zázemí. Vrtem hlubokým 53 metrů byl letos uprostřed nádvoří nalezen pramen vody, která dosud v objektu chyběla. Kromě jiného tak zde bude moci vzniknout sociální zařízení.
Voda na hradě se s největší pravděpodobností nikdy nevyskytovala. Pravděpodobně tam byla pouze cisterna, do které se sváděla voda z okapů, anebo se do ní dovážela ze studny v podhradí. Tu si turisté mohou prohlédnout v lese cestou na hrad. Široká je přes dva metry, vyčištěná do hloubky 21 metrů. Podle proutkařů, kteří našli pramen i na hradě, by měla být hluboká asi 28 metrů. Jednou ji vyčistili členové Klubu českých turistů v roce 1941, podruhé dobrovolníci koncem minulého století. Údajně z ní má vést chodba až do samotného hradu. Na dně studny, jež byla zasypána kamením a odpadky, by také archeologové mohli objevit zajímavé nálezy. Na průzkum však nejsou peníze, chyběly i na čerpadlo, jež by při čistění studny vytáhlo vodu do takové výšky.
Veškeré peníze teď směřují na vybudování zázemí a záchranu dalších stavebních částí hradu. Zkáza hradu nastala v první polovině 19. století, kdy se zřítila část hradní věže a později pod rukama dělníků zmizela i hradní brána s částí hradeb. Zbytky věže a ostatní zdivo byly poprvé konzervovány v roce 1913 na popud místních rodáků. Další zabezpečovací práce provedli na počátku druhé světové války členové Klubu českých turistů. Novodobě potom začátkem 80. let parta ochránců přírody a od roku 1988 se záchrany ujali dobrovolníci, kteří později založili pobočku Klubu Augusta Sedláčka, následně kvůli opravám a pořádání akcí obecně prospěšnou společnost Castrum. Z iniciativy jejích členů začala rekonstrukce památky a hrad je od roku 1996 přístupný veřejnosti. Loni jej tak navštívilo asi 7500 turistů. Z městského rozpočtu plyne na záchranu zříceniny půl miliónu korun ročně, další desetitisíce přichází z grantů státu a kraje Vysočina. Nezanedbatelnou položku činí i vstupné. Přijdte proto i vy podpořit záchranu Orlíku a navštivte hrad ve dnech od 12. do 19. srpna, kdy se zde bude konat již pátý ročník festivalu Film a dějiny.
(Zdroj: MF Dnes)
kolik by ten průzkum a čerpadlo stály ? třeba by šla udělat sbírka, myslím že by snad lidé přispěli, aby se třeba dověděli něco zajímavého z minulosti a třeba se potvrdí i ta chodba ….
Škoda,že tady není něco tak jako na jinejch zámkách!Průvodce pro turisty přímo z města atd.něco jako v Telči na Lipnici co by jaký město dalo za hrad ve městě!Já si myslím,že ho málo využíváme!!!
joo…málo…ale když se nahoru skočíš zeptat, kdy je další brigáda, můžeš přiložit i ty pomocnou ruku aby náš hrad byl zase o něco méně zchátralý a pro návštěvníky atraktivnější…brigádničí tam většinou pražáci…ach jo
Udělalo se na hradě kus práce, díky všem! Možná by to chtělo ještě odkácet pár stromů, aby byl z města lépe vidět. Třeba by to návštěvnosti také pomohlo. Zálesák
NÉÉÉÉ!!! Kácet stromy néééé!!! To jsi Zálesák?!? Spíš Záškodník :-))
Míšo, s citem by se mohlo, když by to pomohlo věci, tak by se to vrátilo jinde. A hlavně ty stromy jsou tam až relativně nedávno. Dokud byl hrad funkční tak tam nebyly, aby bylo vidět do dáli a hrad mohl sloužit k hlídání stezky v okolí. Takže i větší kácení / pro které ale nejsem / by bylo jen návratem k původnímu stavu.
Ste vptipný haha!!!
Nevím, co je na tom vtipného. Les okolo hradu vskutku nebyl a průsek mu pomohl „dýchat“, takže já bych nekácel všechno, les je tam fajn, ale nemuselo by ho být tolik.
ja bych to tam obehnal ostnatym dratem a udelal bych tam rezervaci po grýnpísáky a spol. 🙂