Při provádění elektrifikace horního hradu a hloubení okopu pro přívod vody z hlubinného vrtu k nově vybudovanému sociálnímu zařízení byly získány další důležité informace o historické podobě hradu.
Za pomoci sondy protínající spodní část zříceny bylo zjištěno, že terén původního hradu byl velmi nerovný. Proto jeho majitelé nechali zavést nerovnosti a vyplnili mezery jílem přivezeným z okolí. Další výkop protíná palác z druhé poloviny patnáctého století, který oko návštěvníka hradu nespatří, protože jej kryje silná vrstva zeminy. U vnější zdi jedné z místností archeologové narazili na kámen, který kdysi sloužil jako podesta pod kamna nebo krb. Kamennou podlahu krylo jílové podloží, které sloužilo jako izolace a zároveň objekt zajišťovalo staticky. Pod jílem se nacházelo i zakonzervované zdivo s omítkami. To náznakově vystoupí nad zeminu a návštěvníci spatří podobu bývalého paláce. Podle slov archeologa Bohumíra Dragouna jsou každým dalším výkopem získávány důležité informace o podobě hradu. O životě v něm napovídají další nálezy. Mezi ně patří zlomek kachle s vyobrazením českého lva, respektive jeho ocasu. Dále bylo objeveno množství zlomků keramiky i hřebíků, které určují dobu vzniku paláce a dobu rozšiřování spodního hradu. Archeologové plánují pobyt na hradě i v příštím roce, kdy se pokusí zachránit zvětralé zdivo v dolní části hradu. (Zdroj: Listy Pelhřimovska)
Většina cenných nálezů z hradu Orlíku je vystavena v muzeu města Humpolce. O jednom vyjímečném nálezu Humpolák informoval v roce 2004 : http://www.humpolak.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2253