„Vlastní cestou“ – zní slogan humpoleckého pivovar Bernard. Jak říká jeho spolumajitel: „Hledáme cesty, po kterých jiní nechodí.“ A tak tomu je i ve čtvrtém čísle magazínu, který pivovar pravidelně vydává jako čtvrtletník od října roku 2005. Mohlo by se zdát, že magazín hned zpočátku nasadil laťku hodně vysoko a nemůže již překvapit. Mohou vás ale překvapit lidé, o kterých se v něm píše – a kteří jdou cestou, po které ostatní nechodí.
Nenajdete zde rozhovory s lidmi, rádoby celebritami, které vidíte snad na všech titulních stránkách tiskovin, aniž by měli co říci. Možná jména a tváře některých osobností v magazínu představených uvidíte poprvé. A pak zjistíte, proč tomu tak je. Tito lidé se totiž nederou na stránky novin za každou cenu. Smyslem jejich života je úplně něco jiného.
V prvním rozhovoru se seznámíte s lékařem Vladimírem Kozou, přednostou hematologicko-onkologického oddělení plzeňské fakultní nemocnice. Současně je zakladatelem a předsedou správní rady Nadace pro transplantace kostní dřeně. Tato nadace vznikla v r. 1992, aby pomohla vybudovat v České republice program dobrovolného dárcovství kostní dřeně a umožnit tak potřebným pacientům nepříbuzenské transplantace, které v té době byly u nás prakticky nedostupné. Během deseti let práce nadace se tento úkol dařilo plnit snad lépe, než bylo původně očekáváno. V současnosti existuje v ČR díky nadaci registr více než 24 000 dobrovolných dárců dřeně, který se každoročně dál rozšiřuje a který je napojen počítačově i každodenní úzkou spoluprácí na mezinárodní databázi více než 8 milionů dárců ve 48 registrech 36 vyspělých zemí celého světa. Ročně se u nás uskutečňují desítky nepříbuzenských transplantací u mladých, jinak nevyléčitelných pacientů. Z českých médií již dávno zmizely žádosti nemocných a jejich rodin o finanční pomoc k hledání dárce a provedení transplantací v zahraničí. Program dárcovství kostní dřeně zůstává i nadále hlavním programem nadace.
Přínos této nadace pro onkologicky nemocné dokládají i tato slova MUDr. Vladimíra Kozy:
„Nevím, jestli léčení téhle nemoci na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let lze z dnešního pohledu nazvat léčbou. Pokud se nepletu, tak ze stovek tehdejších našich pacientů dnes žijí jen dva. A to měli formu, jejíž vyléčení se dnes pokládá téměř za samozřejmost.“
Přejděme ale k veselejším tématům. V magazínu si můžete prohlédnout fotogalerii z letošních Pivních slavností, anebo také nádhernou sbírku starých vah známého humpoleckého sběratele Miroslava Moravce. Ve svém soukromém muzeu má váhy kuchyňské, poštovní, obchodní, lékarnické, řeznické, pivovarské, ….. a pokud jste je všechny ještě neviděli na vlastní oči, tak se můžete podívat alespoň na některé z nich na stránkách magazínu. A věřte mi, že je opravdu na co se dívat.
Snad nejvíce z celého magazínu zaujme rozhovor s cyklistou Janem Kopkem. Tento inženýr, který pracoval jako konstruktér plynových kotlů a jezdil silniční závody, se rozhodl převrátit svůj život poněkud naruby a od roku 1994 se začal věnovat extrémním cyklistickým závodům. Obsadil třetí místo na závodě z Kanady až do Mexika a letos vyhrál Iditarod Trail Invitational, trasu vedoucí přes zimní Aljašku. Závod dlouhý 1800 kilometrů dokončili pouze dva závodníci. Vítězství obětoval Jan Kopka hodně – například musel opustit své zaměstnání, protože by v práci nedostal na tak dlouhou dobu volno, a byl nucen sehnat téměř půl miliónu korun na pořízení speciálního závodního kola a veškeré výbavy.
Jan Kopek napsal o svých zážitcích knihu „Cyklistickým peklem“ . Popisuje v ní účast ve třech mimořádných cyklistických závodech, které by bylo možné označit za nejtěžší na této planetě – Crocodile Trophy, Iditarod Trail Invitational a The Great Divide Race. Kniha přivádí k zásadním myšlenkám o sobě samém snad každého, nejen fandy závodů. Ona nakonec vlastně ani moc o závodění není…
Kamil Hofman v předmluvě ke knize píše: „Cesty peklem jsou pro Jana Kopku způsobem jak nalézt svůj vlastní ráj. Když ho posloucháte jak o tom barvitě vypráví, připadá vám to jako ta nejsnazší a nejpřirozenější věc na světě. Je to tak pravdivé a silné, až máte pocit, že musíte utéct ze světa každodenní šedi s ním. Hned teď, nebo vás to udusí. Kdo by po takovém úniku netoužil! Ovšem Honza to, jako nemnoho z nás, dokázal. Hledat a nalézat, co je v životě skutečně důležité.“
V současné době Jan Kopek pracuje na nové knize.
Úryvky z rozhovoru s Janem Kopkou:
„Letos jsem vyhrál dlouhou trasu, je to nonstop závod. To neznamená, že jedete pořád, ale že jste v neobydlených částech, kde nejsou žádná „depa“ v cíli etap. Zimy na Aljašce jsou opravdu drsné, vzdálenosti mezi vesničkami jsou i několik dní. Většinou přespáváte v přírodě. Jede se to po stezkách psích spřežení. Rozdíly mezi závodníky jsou dny a týdny. Mně to letos trvalo dvacet tři dní a dojeli jsme jen dva.
………
Iditarod Trail Invitational je prezentován jako závod bez podpory. V pravidlech dokonce stojí, že pořadatel nezajišťuje hledání zbloudilých závodníků. Člověk si musí v každé situaci pomoct sám. I když si zlomí nohu nebo onemocní. V takovém případě ale musí zůstat na trase, protože jen po ní se pohybují lidé a lovci mezi vesnicemi, a čekat.“
V cizích krajích ještě zůstaneme. Magazín nás totiž slovem a obrazem provede po Normandii – kraji, který nepatří zrovna k nejatraktivnějším oblastem Francie. To ale neznamená, že není svým způsobem vyjímečný. A čím, o tom se můžete dočíst v reportáži Borise Dočekala pod názvem „V kraji cidru a camembertu“.
„Českého turistu, snad s výjimkou největší atrakce, kterou je slavný klášter Mont Saint-Michel, vypínající se nad široké mělké moře, tu člověk potká leda velkou náhodou. Do Normandie jezdí hlavně Francouzi, také Holanďané a sem tam nějaký Angličan. Přitom třeba v regionu Seine-Maritime je nejenom prázdninově příjemný poklid, ale i spousta věcí k vidění. Vedle proslulých útesů v Etretatu, které ničím nezaostávají za těmi slavnějšími, doverskými, je to třeba dům a zahrada Claudia Moneta v Guberny. Vypadá přesně tak, jak ji kdysi velký malíř zachytil na mnoha svých plátnech.“
V neposlední řadě se v magazínu dočtete o podlipenských kostelech, o tom „jak světská sláva-polní tráva“, o nealkoholickém pivu obecně a také o nealkoholickém pivu pro psy, které vaří jeden malý pivovar v Holandsku. Pivo se jmenuje Kwispelbier, což má svůj důvod, neboť „kwispel“ znamená v holandštině „vrtět ocasem“. A to přesně pejsci dělají, když speciální pivo pijí. A nebudete tomu věřit – kromě běžných ingrediencí se do tohoto piva přidávají i výtažky z hovězího masa. I když je tohle psí pivo zhruba čtyřikrát dražší než běžné, možná byste při jeho konzumaci ve výsledku ušetřili, protože byste si už nemuseli dávat steak. 🙂
Přečíst si můžete i krátkou výpověď ilustrátora Adolfa Borna a docela jistě neopomeňte úvodník Stanislava Bernarda. Tentokrát se v něm zamýšlí nad poměrně rozšířeným trendem dnešní doby vyměňovat manželky za mladší přítelkyně /„milenky“ se nesmí říkat 🙂 /. Jeho úvaha chytrému napoví a hloupého možná trkne.
A teď už vás opravdu nebudu dál zdržovat, protože hned teď si magazín objednejte, anebo stáhněte na stránkách www.bernard.cz.
Přeji vám krásné čtení.
Právě vyšla nová kniha Jana Kopka „Ve spárech Aljašky“. Doporučuju – je nádherně napsaná a doplněná spoustou krásných fotek.