Příběh jednoho otisku a co z toho bylo. Tedy spíše mohlo by být…
Začneme od konce a zeširoka – v posledních letech jsme, svědky zavádění nových technologií do života běžných lidí, neuvěřitelně rychlého vývoje a překotných změn. Technologie staré jen měsíce jsou nám najednou sousedy – třeba všudypřítomné kamery schopné rozpoznat obličej, SPZ auta a plno dalších věcí, dálkově (internetem) ovládané domy, přístroje, možná už i někteří lidé. Se skřípěním zubů přiznaný Echelon. Kdovíco ještě dalšího….
Součástí těchto změn je i zjednodušení evidence a identifikace lidí. Prastará metoda otisku prstu, kdysi neprůstřelný strašák neopatrných zločinců, si našla cestu do e-prostoru a dnes je hojně využívána na všech úrovních – přenosné disky, počítače, zámky u budov, bankovní konta – to vše se otevírá kouzelným dotykem…… Jistí hodní a starostliví úředníci se rozhodli, že otiskem prstu (a dalšími biometrickými údaji) dovybaví cestovní doklady. Identifikační údaje v podobě fotografie a kombinace čísel (rodné+číslo dokladu) jsou v 21. století napodobeny v pár minutách na počítači, který je součástí každého dětského pokojíku. Takže zločincům zkomplikujeme ukrývání se za cizí identitou, případně její zneužití. Opravdu?
Němečtí hackeři se zmocnili otisku prstu ministra vnitra
Vydali ho na folii jako přílohu klubového časopisu a s nadsázkou vyzvali 4000 čtenářů, ať se za ministra vydávají. Nově zaváděná "bezpečná" identifikace osob dostala rázem jiný rozměr. Kuriózní je i to, jak zmíněný otisk "unikl" – sejmuli ho ze sklenice, ze které se ministr napil při nějakém veřejném diskusním pořadu. Takže Vaše otisky, které zůstávají na klikách obchodů, na madlech v tramvajích, na nádobí v restauraci …… jsou k dispozici k širokému využití. Vyrobit kopii "prstu" za použití lepicí pásky a klovatiny je přibližně stejně obtížné, jako vyrobit oběd z "pytlíku" Vitana.
Námitky, že otisk prstu je pouze první krok, že biometrické údaje budou kombinovány (otisk prstu, snímek očního pozadí, podle nějakého vzorce vyjádřený obličej, DNA ….) jsou liché. Jakkoliv složitá kombinace identifikačních znaků bude vždy vyžadovat jednoduché a rychlé rozpoznání, tedy masové rozšíření a zpřístupnění potřebných technologií. A novodobí padělatelé mají dveře otevřené dokořán.
Vítejte ve 21. století, kdy technologie zjednoduší a zefektivní výkon státní správy, a kdy je nám ústy vrcholných politiků i tiskovými mluvčími výkonných orgánů sdělováno, že poctiví a spořádaní občané se nemají čeho bát.