Počínaje prvním prázdninovým dnem bude veřejnosti otevřena dominanta města, vyhlídková věž kostela svatého Mikuláše, kterou si Město Humpolec vypůjčilo od Římskokatolické farnosti. Úprava prostor si vyžádala nemalé finanční náklady.
Opravovaly se nebo zcela vyměňovaly schody a podlahy v jednotlivých podlažích věže. Renovovaná je i omítka, nová jsou madla u schodiště a také rozvody elektriky a osvětlení. Z pokladny města byla investována částka 420 tisíc korun. Dalších 120 tisíc korun putovalo na opravu z krajského fondu obnovy kulturních památek a 100 tisíc korun dalo město na elektronické zabezpečení areálu. Částku sedmdesát tisíc korun budou stát informační tabule o historii města, kostela a církví.
Návštěvníci, kteří se budou chtít nerušeně rozhlédnout po širokém okolí, budou muset vystoupat po 111 schodech. Cesta je povede přes tři mezipatra, kde budou umístěny informační tabule o historii města a okolí. Zajímavé bude projít kolem závaží věžních hodin, jehož kryt bude částečně prosklený. Atraktivní cesta po schodech vzhůru povede i kolem dvou kostelních zvonů.
(Zdroj: Mladá fronta DNES)
no to je super, konečně máme rozhlednu a ještě přímo na náměstí.
je to dobré,ale za ty peníze by plus něco na víc by stála nová rozhledna
ono kdyby si pani radni nejdrive rozmysleli co chteji a jak to chteji, nedelaly by se veci na 2x bylo by to levnejsi 🙂
Pouziti historickych technologii je take ponekud drazsi.
Spojujete dvě rozdílné věci. Za prvé z kostelní věže je sice pěkný výhled, ale jen na město a nejbližší okolí. Nejedná se tedy o žádnou rozhlednu tak jak je navrhována někde na hřebenech humpolecké kotliny (jedno zda na Orlíku, Havlově kopci nebo jinde). Nápad zpřístupnit věž kostela je podle mě starý zhruba pět let a nemá se současnými tahanicemi kolem rozhledny žádnou zásadní spojitost.
pekne, jen bych mel nekolik vytek.
1) Informacni tabule jsou jen v českém jazyce
(dle navstevni knihy navstevuji vez take zahranicni turiste)
2) Za ty peníze se mohly pořídit i nové dřevěné okenice.
Vaše výtky a náměty jistě mohou být zužitkovány v dalších etapách opravy věže. To, co je momentálně zpřístupněno bylo od počátku pojato jako prvotní, nejnutnější úpravy chápané z pozice bezpečnostně provozního. Tato prvotní verze úprav a vybavení budovy a expozicí může být modifikována podle konkrétních zkušeností z provozu. Rozpočet byl velmi limitován a hned v počátku návrhu částečně seškrtán. Mimo nových okenic nezbylo zatím na další plánované opravy (jako např. chemické ošetření krovu plynováním, opravy stolic zvonů, lepší povrchovou úpravu stěn, další výměny dřevěných prvků apod.). Navíc během provádění došlo k potřebě dalších vynucených prací na které už jaksi nezbylo fin.krytí a přesto byly provedeny, takže ty okenice (žaluzie) opravdu momentálně lépe dopadnout nemohly. Jestli další etapy oprav vůbec proběhnou bude jistě velmi záležet na návštěvnosti věže. Stěžejní příští akcí je ale podle všeho doplnění a výměna zvonů…
Jinak pro malé srovnání – žirovnický kostel získal letos díky humpolákovi panu Walteru Wogelovi 5.000.000 Kč z Norských fondů na dílčí opravy, barokní bazilika v Polné již spolykala na opravách přes 25.000.000 Kč a na dokončení se počítá se 70.000.000 Kč . Investice do oprav sv. Mikuláše v Humpolci jsou oproti tomu úsměvné…
jak vidim jste zasvecena osoba.
Pak tedy jiz jen jeden dotaz.Jsou jiz vycerpany vsechny prostredky, ktere jsou urceny na opravu?
Viz veta „Částku sedmdesát tisíc korun budou stát informační tabule o historii města, kostela a církví.“ v clank vyse.
Jinak musim jen kvitovat, ze vez byla zpristupnena verejnosti
Odpověď na vaši otázku přesně neznám, ale vzhledem k tomu že uvnitř jsou jak hliníkové vitríny s historickými materiály od pana Staňka tak mapy bych předpokládal že ano. Přes veškerou úctu k novinářům berte informace z tisku s lehkou rezervou. Mnohdy obsahují i velmi zásadní nesrovnalosti vedoucí k vytvoření nereálné či zkreslené představy o dané události. Ať se vám vyhlídka líbí!