Taky vás irituje, když u nás na Vysočině (věhlasném to regionu kulatých žluťoučkých hlíz) vidíte v prodeji brambory (téměř nepoživatelné) z Polska nebo z Egypta?
„To byly výborné brambory, uvař je znovu,“ říká hlava rodiny manželce, „odkud jsou?“
„Mají značení: konzumní BRAMBORY z Vysočiny,“ čte synáček na obalu.
„No jo, z Vysočiny, ty jsou nejlepší! To říkala i naše prababička, co vařila ve Vídni.“
V kraji Vysočina se od října roku 2007 označují místní výrobky speciálním logem VYSOČINA – regionální produkt®. Tato značka znamená, že výrobky prošly přísným procesem certifikace, který zákazníkovi garantuje jejich skutečný původ na Vysočině.
Místní původ však není jedinou podmínkou pro udělení značky. Značené výrobky musí přispívat k dobrému jménu regionu, proto musí být také:
- dostatečně kvalitní
- šetrné vůči životnímu prostředí
- jedinečné ve vztahu k Vysočině – vyrobené tradiční technologií, ručně nebo z místních surovin, výjimečné svou vysokou kvalitou
U každého výrobku hodnotí splnění všech těchto kritérií nezávislá Certifikační komise, složená z místních výrobců a dalších zástupců regionu. Značku uděluje Zemědělská ekologická regionální agentura, o.s. (ZERA) řemeslným výrobkům, zemědělským a přírodním produktům. Značení místních výrobků je jednou z možností, jak spojit ochranu přírody s hospodařením člověka.
Certifikované výrobky z Vysočiny, které splňují kritéria pro získání značky si můžete prohlédnout na těchto stránkách:
http://domaci-vyrobky.cz/dokumenty/vysocina/informace.xml/regiony
Cílem značení je zviditelnit region Vysočiny a pomoci zdejším výrobcům. Značka usnadní orientaci zákazníkům – a to jak turistům, kteří si chtějí odvézt skutečně pravý suvenýr z Vysočiny, tak místním obyvatelům, kteří chtějí nákupem podpořit především „své” výrobce. Značení pomůže zamezit výrobcům mimo region ve „zneužívání” názvů a symbolů spojených s Vysočinou.
Výhodou kraje Vysočiny je zachované čisté životní prostředí. Vzhledem k přírodním i dopravním podmínkám zde vznikly především podniky, které neznečišťují životní prostředí a nové investice jsou budovány již s ohledem na přísné normy. Lze říci, že kraj Vysočina je zdravým ostrovem mezi třemi aglomeracemi – pražskou, brněnskou a vídeňskou. I díky tomu se jako první z krajů stal členem organizace zdravých měst a regionů, nese titul „zdravý kraj Vysočina“ a je jedním z nejčistších krajů ČR.
Noviny Doma na Vysočině jsou určeny jak místním obyvatelům, tak turistům, kteří se o tento region hlouběji zajímají. Zkrátka všem milovníkům Vysočiny, její přírody a lidí. Na stránkách těchto novin se dočtete o životě lidí na Vysočině – o práci místních řemeslníků, zemědělců, o tradičních i netradičních technologiích a výrobcích, o přírodě a historii Vysočiny, o zajímavých tipech k objevování. V neposlední řadě také o průběhu projektu značení místních výrobků na Vysočině.
Noviny vydává ZERA – Zemědělská a ekologická rozvojová agentura, o.s. ve spolupráci s Asociací regionálních značek, o.s. od jara 2008. Náhledy jednotlivých čísel ke stažení ve formátu pdf:
- 1. číslo (březen 2008, 1,5 MB)
(Zdroj: http://domaci-vyrobky.cz/)
Nejlepší brambory jsou z humpoleckého statku. Třeba odrůda Cecile je výtečná.
Češi nejsou patrioti. Třeba němec si cizí výrobek nekoupí pokud lze koupit ten samý německý.
Já se osobně snažím kupovat české potraviny, protože je mi až špatně, když vidím v obchodě třeba víno z Chile za 70 Kč.
České víno sice stojí třeba 90 ale vím, že je „naše“.
Vezměte někdy košík a pokuste se udělat nákup v potravinách kde budete brát jen české výrobky. Třeba v Plusu a Lidlu se vám nakup asi nepodaří.
Teď si říkáte „co to píše za kraviny..“, ale za čas tu bude skládka dotovaných přebytků z celého světa a my budeme na polích pěstovat řepku na výrobu ekologické nafty. Samozřejmě ji budeme kupovat u benzinky za největší cenu v Evropě