Automat na mléko se stěhuje

12

Prodej čerstvého kravského mléka z automatu mění od pondělí 11.ledna 2010 své působiště. V obchodě ovoce-zelenina v ulici Jana Zábrany si od příštího týdne již stáčené mléko nekoupíte.

Na základě požadavku zákazníků na prodloužení prodejní doby čerstvého mléka farma rodiny Mošnových z Vystrkova přemístí svůj automat do prodejny Pekařství Velíšek v ulici Nerudova čp.452 (u marketu BILLA), respektive vchod z ulice Kamarytova.


 


Prodejní doba                                




Pondělí – pátek: 6:00 – 18:00 hod.


Sobota:              7:00 – 12:00 hod.


———————————————————————-


První automat instalovaný na Vysočině, který stál v havlíčkobrodském Kauflandu, mezitím ukončil svoji působnost. Na zřízení automatu ve vestibulu marketu se s obchodním řetězcem dohodla rodinná farma Marie Brodinové z Úhořilky poblíž Štoků. Na konci roku ale farmářka musela automat odvézt, neboť jí Kaufland vypověděl bez vysvětlení smlouvu. I bez této nepříznivé situace měl ale automat  „na kahánku“, neboť o mléko byl stále nižší zájem, objevovaly se technické problémy a farmářce také skončila nájemní smlouva na drahý přístroj.


Zatímco po instalaci automat vydal denně až 400 litrů mléka, před Vánocemi z něj zákazníci odebrali cca 90 litrů za den. Denní čištění automatu, dovážení čerstvého mléka z farmy a nutnost splnit veškerá veterinární kritéria se tak staly pro farmu naprosto neefektivní.


 


A jak si zatím stojí humpolecký automat farmy Mošnových z Vystrkova? Dozvíte se brzy z rozhovoru s ing.Květou Mošnovou.


 


Automaty na mléko fungující na Vysočině:


Humpolec, Pelhřimov, Ždírec nad Doubravou, Lípa, Mohelno, Třebíč, Velké Meziříčí.


 

myska

12 thoughts on “Automat na mléko se stěhuje

  1. Tato vlna mléčných automatů je jenom módní výstřelek, který pro větší farmy není perspektivní. Jako doplněk ano, jako výdělek vůbec.
    Pokud trh válcují giganty řetězců bude bohužel český zemědělec ten kdo je bit.

    Takže díky paní Mošnová za snahu, ale k rozvoji vaší farmy to nebude. ale opravdu rád bych se mýlil, sám jsem před léty u krav pracoval a ty tvory mám od mala rád…

    1. Prodělečné to jistě nebude, před pul rokem jsem neslyšel o nějaký farmě z Vystrkova a ted o ní slyším nebo čtu skoro každý týden.

      1. I kdyby se to nakonec neujalo, alespoň by to mohlo posloužit jako osvěta, zejména pro většinu dětí, které pravé mléko nepamatují a za mléko tudíž mylně považují bílou chemikálii, pod označením „mléko“ v krabicích prodávanou…

        1. Mléčný automat samozřejmě farmě Mošnových nepřinese žádné zázračné zisky (z 1000 nadojených litrů mléka denně se v automatu prodá cca 150), ale na druhou stranu je tento prodej mléka výnosnější než prodej mlékárně, která má směšně nízké výkupní ceny. A jak říká sama paní Mošnová – důležité je především to, že zákazník dostane kvalitní mléko.

          1. A asi je to taky jediný způsob, jak alespoň trochu čelit cílené snaze EU postupně zlikvidovat diskriminační dotační politikou české zemědělce na úkor přežití např. těch polských, bohužel za tichého přihlížení českých politických zástupců….

          2. Dokud se budou podporovat pastviny víc jak skutečná výroba tak lépe nebude. Podívejte se kolik vyrostlo pastvin kolem Humpolce, na vše tito ttzv. soukromí rolníci berou tučné dotace , nikdo je nekontroluje.
            Dělají si vysloveně co chtějí.
            Takže dotaci pouze skutečné zem. výrobě… /mléko, maso, obilí/

          3. K Vašemu komentáři z 20:24″ Pastviny je třeba dotovat. Uvědomme si, že exploatace půdního fondu byla v uplynulých desetiletích veliká. Navíc dnes všichni chtějí jen EKOprodukty, tzn. hnojit nechemicky, a tudíž jedním ze způsobů, jak půdu nejlépe a nejlevněji zušlechtit, je pastevní hospodaření. Vaše teze jsou trochu mimo.

          4. K Vašemu komentáři z 18:49: Ano, u některých čísel přechází zrak, tato čísla ale zhusta patří k subjektům majícím často s vlastním zemědělstvím společného celkem málo – abych to zkrátil: když víte dopředu, ještě než příslušné vyhlášky vyjdou, co se bude kdy více dotovat a do jaké zemědělské komunity tedy zrovna letos investovat, jde to celkem dobře…jen musíte mít někoho, kdo vám takové informace zajistí.

          5. Omouvám se, zapomněl jsem se přihlásit:
            K Vašemu komentáři z 18:49: Ano, u některých čísel přechází zrak, tato čísla ale zhusta patří k subjektům majícím často s vlastním zemědělstvím společného celkem málo – abych to zkrátil: když víte dopředu, ještě než příslušné vyhlášky vyjdou, co se bude kdy více dotovat a do jaké zemědělské komunity tedy zrovna letos investovat, jde to celkem dobře…jen musíte mít někoho, kdo vám takové informace zajistí.

          6. V roce 61 to popsal J.Heller v knize HLAVA XXII. Jeste pocatkem 90. let jsme se tomu mohli smat. EU to uvedla do praxe:

            ….. Otec Majora Majora nepestoval vojtesku. Mel mnoho pozemku a vlada mu platila za kazdou tunu nesklizene vojtesky velke penize. On ty penize promyslene investoval do nakupu dalsich a dalsich poli, na kterych nepestoval vojtesku ………..

  2. Osobně si myslím, že problém českých zemědělců je zcela jinde. Zatímco v Německu hospodaří jeden zěmědělec na určité ploše, na stejnou plochu v Čechách připadají tři. Dokud bude tento neudržitelný stav trvat, budou se mít bohužel zákonitě špatně.

    frrrr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Milánský řízek - řízek trochu jinak

Pá Led 8 , 2010
Také milujete řízky jako já? Osobně snad neznám nikoho, kdo by řízky neměl rád. Snad jen vegetariáni. Ale ti vlastně také. Jenom nesmí být z masa. Obalte jim ale cokoliv jiného a uvidíte, že i jim budou růst boule za ušima. Já osobně řízky zbožňuju a mohl bych je mít […]

You May Like

Témata