Ve třetím ročníku srovnávacího výzkumu o Cenu týdeníku Ekonom Města pro byznys, který vyhodnocuje podmínky pro podnikání ve 205 českých a moravských městech, se umístil na prvním místě Písek. Na druhém místě se umístila Nová Paka a na místě třetím Prostějov. Pelhřimov obsadil desátou příčku a Humpolec skončil až čtyřiadvacátý.
Jenom devět měst v republice přeje podnikání ještě více než Pelhřimov. A hlavní zásluhu na tomto úspěchu mají úředníci. Tato zjištění vyplývají z právě vydaných celostátních výsledků ankety Město pro byznys.
Pelhřimov uzavírá v tomto prestižním žebříčku 205 českých měst elitní desítku, čímž se stal tahounem celé Vysočiny. Jihlava je třináctá, Havlíčkův Brod dvacátý.
„Pelhřimovská radnice má nadprůměrný podíl kapitálových investic, vynikající rating hospodaření a patří k nejúspěšnějším žadatelům o evropské dotace. Nadprůměrnou spokojenost s prací radnice vykazují i samotní podnikatelé,“ shrnul klíčové poznatky Michal Kaderka ze společnosti Datank zodpovědné za průzkum.
Hodnotitelé si při sledování padesáti kritérií rozdělených do celkem šesti oblastí všimli i několika dalších zvýhodňujících detailů. Třeba, že v Pelhřimově je nadprůměrný počet podniků s padesáti a více pracovníky, že mezi nezaměstnanými je o více než polovinu méně dlouhodobě nezaměstnaných, než bývá zvykem. Ve prospěch města svědčí i údaje o relativně nízké kriminalitě a nadprůměrné kapacitě mateřských škol.
Starostu Leopolda Bambulu zpráva ohledně spokojenosti živnostníků s přístupem městských úředníků potěšila. „Zjištění je to příjemné. V otázce vstřícnosti vůči podnikatelům jsme se za uplynulé období snažili udělat celou řadu kroků a budeme v nich pokračovat,“ přislíbil Bambula.
Konkrétně to znamená přípravu otevření průmyslové zóny Polní Dvůr. Zatímco Lhotku obsadily převážně střední a velké firmy, prostor ve Skrýšovské ulici ocení především drobnější živnostníci. Dlužno podotknout, že Pelhřimovští vlastně obhájili své loňské umístění, desátí byli i vloni.
Tehdy se ale vyhříval na výsluní pozornosti Humpolec, který skončil druhý. Rok předtím dokonce celou anketu vyhrál. Tentokrát pohořel, na tradiční podnikatelskou mekku těžící ze sousedství s dálnicí zbyla čtyřiadvacátá příčka. Zazářil pouze v oblasti cenových podmínek, je třetím nejlevnějším městem v kraji.
„Oproti předchozímu roku se posunula vzhůru větší města. Nevím, možná je to tím, že se lehce pozměnila metodika hodnocení, u nás se toho snad až tolik nezměnilo. Našim pelhřimovským kolegům každopádně ze srdce blahopřeji,“ nezapřel v sobě sportovce humpolecký starosta Jiří Kučera.
Ještě výraznější ústup zaznamenali Pacovští. Z loňské „bramborové“ medaile značící čtvrté místo je devětaosmdesátá příčka v republice.
Hřát je může jedině skutečnost, že jsou druhým nejlevnějším městem v republice. Nižší cenové podmínky pro podnikání i život nabízí jenom ocelářský Třinec. „Jsme poměrně daleko od dálnice, cenově konkurovat lépe položeným městům by ani nebylo rozumné,“ konstatoval pacovský starosta Lukáš Vlček.
Převzato z Pelhřimovského deníku: http://pelhrimovsky.denik.cz/zpravy_region/20101102_mesto_byznys.html
HUMPOLEC je takové město pro byznys ,že všichni všichni větší podnikatemé jsou nahlášeni v Praze nebo min.v Havl.Brodě . 🙂
Já bych asi nevolil jinak. 🙂
Pokud to legislativa umožňuje. Nedá se na tom nic ztratit.
Kontrola finančního úřadu v Humpolci – 1x za 4 roky
Kontrola finančního úřadu v Praze 7 – 1x za 127 let
Volba je myslím si jasná a zřejmá 🙂
v Humpolci kontrola 1x za 4 roky? Směšné, u někoho i 2x ročně.
Nejsem úplně v obraze, ale má někdo zkušenost jestli humpolecký FÚ kontroluje tak často i slušné podnikatele a firmy, nebo jenom ty co moc nechtějí dodržovat zákony a platit daně ?