Srna vběhla pod auto. Střet kola s nákladním vozidlem. Jak jsme jezdili v dubnu. Pátrání po osobách. Zmizely i cigarety a alkohol.
V pondělí 9. května kolem deváté hodiny večer došlo na silnici mezi obcemi Krasoňov a Ústí k dopravní nehodě. Sedmadvacetiletý řidič osobního vozidla Škoda jel směrem k obci Ústí. Zde mu náhle do jízdní dráhy vběhl z levé strany srnec. Po střetu vozidla se zvěří zůstal srnec mrtvý na místě dopravní nehody. Ke zranění osob při nehodě nedošlo. Policisté provedli u řidiče dechovou zkoušku na alkohol s negativním výsledkem. Usmrcenou zvěř předali zástupci příslušného mysliveckého sdružení. Policisté odhadli vzniklou škodu na vozidle na dvacet tisíc korun.
Ke kuriózní nehodě došlo ve středu v podvečerních hodinách na silnici I/34 ve směru Pelhřimov – Humpolec.
Řidič nákladní soupravy MAN s návěsem jel z Pelhřimova do Humpolce. Při jízdě došlo u návěsu k uvolnění zajišťovacích šroubu u disku levé pneu dvojmontáže, která se po oddělení dostala do protisměrného jízdního pruhu. Zde došlo k jejímu střetu s nákladním automobilem Ford Transit. Při události nedošlo ke zranění osob. Přestupek byl na místě vyřešen blokovou pokutou.
V dubnu letošního roku policisté zaevidovali 39 dopravních nehod. V porovnání s dubnem 2010 je to nárůst o 28 dopravních nehod. Také následky nehod v dubnu byly tragičtější. Jedna osoba při nehodě zemřela. Tato tragická nehoda se stala 24. Dubna v nočních hodinách mezi obcemi Červená Řečice a Křelovice. Třiatřicetiletý řidič vozidla renault nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem, vjel do protisměru, kde havaroval mimo vozovku. Řidič zemřel na místě nehody.
Při nehodách v dubnu utrpěly čtyři osoby těžké zranění a devatenáct osob lehké zranění. Hmotná škoda se v dubnu 2011 vyšplhala na částku 2,9 mil. korun, v loňském dubnu byla způsobená škoda vyčíslena na 588 tisíc korun.
V letošním dubnu byly tři nehody způsobeny pod vlivem alkoholu, což je stejný počet jako v dubnu 2010.
Mezi nejčastější příčiny nehod v letošním dubnu patří způsob jízdy (14 DN), nedání přednosti v jízdě (7 DN) a nepřiměřená rychlost (6 DN). Ve 12ti případech nebyla nehoda zaviněna řidičem. Z tohoto počtu celkem v 10ti případech byl na vině střet se srnčí zvěří, kdy celková hmotná škoda dosáhla částky 446.700 korun.
V letošním dubnu policisté skupiny dopravních nehod zadokumentovali celkem sedm dopravních nehod s účastí motocyklisty. Z tohoto počtu dvě nehody byly s účastí řidiče čtyřkolky.
„Mezi občany stoupá počet čtyřkolek, které jsou užívány jako motorová vozidla v silničním provoze. Jejich provoz na pozemních komunikacích úzce souvisí s motorkářskou sezónou, která právě začala. Logicky vzrůstá i počet dopravních nehod, jejichž účastníky jsou právě řidiči čtyřkolek. Následky těchto nehod jsou bohužel stejně tragické jako u řidičů motocyklů“, konstatoval vedoucí Dopravního inspektorátu v Pelhřimově, npor. Rostislav Sůva.
Poslední nehoda s účastí čtyřkolky byla zadokumentovaná 29. dubna na Pacovsku. Havarovali zde dva šestadvacetiletí řidiči čtyřkolek, kdy mezi sebou nedodrželi bezpečnostní vzdálenost. Při havárii byl jeden řidič zraněn těžce a druhý utrpěl lehké zranění.
V současné době (k datu 29. dubna 2011) pátrají policisté na Vysočině po 246 lidech: z toho na Pelhřimovsku po 36 osobách, na Jihlavsku po 49. Nejmladším pohřešovaným je v současné době Petr Neumann z Třebíčska, kterému je 23 let. Nejdéle pohřešovanou je Daniela Němcová z Jihlavska, která je pohřešována od roku 1994.
Pokud policisté přijmou oznámení o pohřešování osoby, pak začnou prověřovat místa, kde by se pohřešovaná osoba mohla nacházet a prověří se okruh osob, se kterými se stýkala. Poté následuje prověrka ve zdravotnických zařízeních, psychiatrických léčebnách a protialkoholních záchytných stanicích. V této chvíli policisté velice úzce spolupracují také s městskou policií. Pokud je poznatek, že by se pohřešovaný mohl nacházet v určité lokalitě, pak se provede pátrací akce v této lokalitě. O pohřešování osoby jsou informováni prostřednictvím integrovaného operačního střediska hlídky v terénu. Prověřují se restaurační zařízení, autobusová a vlaková nádraží a pomocí sdělovacích prostředků se požádá o pomoc i veřejnost. Veřejnost pomůže pohřešované osoby policistům nalézt ve zhruba 5 až 10 procentech případů.
V roce 2010 bylo pohřešováno 73 osob do věku 18 let a 274 svěřenců výchovných ústavů. V roce 2011 bylo pohřešováno 14 osob do věku 18 let a 100 svěřenců výchovných ústavů. V roce 2010 policisté vypátrali 154 pohřešovaných osob a z toho jich 11 bylo mrtvých. V roce 2011 policisté vypátrali 40 pohřešovaných osob. Z tohoto počtu byly tři osoby nalezeny mrtvé.
V loňském roce byly dvě pohřešované osoby obětí trestného činu a šest jich spáchalo sebevraždu. V roce letošním spáchala jedna pohřešovaná osoba sebevraždu.
V České republice je přibližně 25.500 hledaných osob, z toho na Vysočině jich je 186. Na Vysočině je hledáno 15 osob pro násilnou trestnou činnost, jedna osoba pro mravnostní a šest osob pro drogové delikty. V současné době je na Vysočině 28 hledaných cizinců. Se změnou identity se policisté setkávají na Vysočině velice zřídka. Za posledních pět let to byly tři případy.
Největší skupina, po které se pátrá, jsou svěřenci s nařízenou ústavní výchovou, zejména ve věku 13-18 let a dále pak osoby obviněné z trestných činů nebo odsouzené, které se vyhýbají výkonu trestu odnětí svobody.
Neznámý pachatel vnikl z pátku na sobotu do restaurace, která je na Jihlavské ulice v Humpolci. Pachatel využil nezajištěného okna, kterým se dostal do prostor restaurace. Zde poškodil dvířka tří výherních automatů a odcizil zatím nezjištěnou finanční hotovost. V restauraci poté odcizil z neuzamčené zásuvky několik krabiček různých druhů cigaret a dvě lahve tvrdého alkoholu. Celková škoda byla zatím vyčíslena na 5.600 korun.
zdroj: www.policie.cz