Tento článek se netýká Humpolce ani okolí. Tento článek ani neobsahuje moc textu. Spíše jen odkazy na dva články, které mě zaujaly a které jsou poněkud v kontrastu. A stejně jako v titulku se ptám, proč to jinde jde a u nás ne?
Při svém brouzdání po Internetu jsem v jeden den narazil na dva články, které se vyjadřují o velice podobné věci, a přesto jsou tak rozdílné. Jeden popisuje dění na polské straně Krkonoš, jeden na české straně Šumavy. Jak rozdílné může být řešení stejného problému.
Česko: http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=714447
Názor na věc si samozřejmě udělejte sami. Já osobně si nemůžu pomoci. Zatím co v minulosti byl Národní park Šumava něco, na co jsme mohli být hrdí a co mělo šmrnc a jméno i ve světě za našimi hranicemi, tak od té doby, co v jeho čele stanul pan Stráský jde renomé Národního parku Šumava a jeho podstata, někam do kopru. A to mi hlava nebere. 🙁
„Krajina je příliš velkým bohatstvím, než aby ji narušovala taková stavba,“ řekl tehdy ministr. To platí v Polsku, jenže u nás aby byla krajina bohatstvím, tak je jí potřeba zhodnotit stavbou továren, marketů, hotelů…. Jinak krajina žádnou cenu nemá.
Patrik Oulický je významný muž ODS. Měl patálie s úřady, jelikož stavěl v chráněné krajinné oblasti České středohoří, a to bez stavebního povolení. Vše se ale vyřešilo. Městský stavební úřad mu povolení dodatečně udělil a vlivný podnikatel tak nemusí navzdory dřívějším rozhodnutím nic ze své rezidence v Moravanech bourat, ani platit pokutu. Zpráva ze 7.11.2011 – takhle to funguje v ČR.