6. ročník soutěže „Město pro byznys“ vyhrál Humpolec.
V krajském kole zvítězil Humpolec už pětkrát. Zlato v celorepublikovém finále si ale odnesl jen v roce 2008. A letos se mu to podařilo znovu. K prvenství městu dopomohla dobrá infrastruktura, ve srovnání s celorepublikovým průměrem o polovinu vyšší zastoupení velkých zaměstnavatelů, dostatek studentů v odborném vzdělávání, vstřícní úředníci, kvalitní podnikatelský obsah webových stránek nebo výsledky testu elektronické komunikace. Na druhé příčce se umístila Příbram. Třetí místo ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys, který již šestým rokem hodnotí 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí Prahy, obsadila podruhé Dobruška.
„Mezi dobré podmínky pro podnikatele můžeme v Humpolci řadit i podprůměrné ceny vodného a stočného a ve srovnání s průměrem České republiky je pro podnikatele i nižší daň z nemovitosti. Politika města v oblasti nastavování podnikatelských poplatků, především lázeňského či rekreačního, poplatku z ubytovací kapacity nebo za stánek patří v rámci České republiky k těm příznivějším,“ uvedl analytik agentury Datank Ondřej Pivoňka.
„V Humpolci je konzistentní řízení města už 23 let. Nemění se politická reprezentace jako v jiných městech. To může být jeden z důvodů našeho vítězství. Radnice také navázala dobrý kontakt s podnikateli. Snažíme se s nimi diskutovat. Z umístění v předchozích letech, kdy jsme často končili druzí, jsme si vzali ponaučení a snažili se mnoho věcí zlepšit. Proto jsme rádi, že po pěti letech se nám znovu podařilo zvítězit,“ říká starosta Humpolce Jiří Kučera.
Druhá Příbram přesahuje zbytek republiky v podílu učňů a studentů odborných škol, a to téměř o
30 %. Nadprůměrná je i úspěšnost v získávání EU dotací, výdaje na veřejnou dopravu či likvidita. Dobré hospodaření radnice dokládají i výrazně nižší náklady na dluhovou službu. Poměrně úspěšná je Příbram i v kritériích, která může radnice přímo ovlivnit, jako je obsah webových stránek z hlediska podnikatelů, rozsah úředních hodin a rozsah služeb turistického či městského informačního centra. Daň z nemovitosti pro podnikatele je nastavena na nejnižší možnou úroveň. Svou radnici ohodnotili pozitivně i podnikatelé v průzkumu veřejného mínění. Nejčastěji byli spokojeni s odbornou kompetencí úředníků a rychlostí vyřizování agendy.
Třetí Dobruška má pátý největší počet úředních hodin. Podnikatelé na své radnici nejvíce oceňují odbornou kompetenci úředníků a rychlost vyřizování agendy. Také se vyznačuje nízkými cenami stavebních pozemků (téměř 70 % pod celorepublikovým průměrem) a nižší jsou zde i ceny bytů (ve srovnání s průměrem ČR téměř o pětinu). Radnice Dobrušky vykazuje vysokou likviditu, nadprůměrné kapitálové výdaje a podprůměrné náklady na dluhovou službu.
Právě likvidita nebo výše dluhové služby jsou finančními ukazateli, které tvoří jedno z hodnocení měst, tzv. iRating. V tomto směru dopadl nejlépe Kraj Vysočina, který má největší podíl všech obcí ČR bez rizika (A) až po obce s nízkým rizikem (B-). Na druhém místě skončil se 73 procenty Středočeský kraj, třetí se 71 procenty Jihočeský kraj. „Průměrné zadlužení všech obcí ČR v roce 2012 v přepočtu na obyvatele činilo 6 284 Kč. Podíl obcí s dluhem se pohybuje okolo 50 %. Ze zadlužených krajů dosáhl nejnižší průměrné zadlužení na obyvatele Kraj Vysočina, a to 3 707 Kč na obyvatele. Naopak nejvyššího zadlužení na obyvatele dosáhl Liberecký kraj s částkou 10 325 Kč,“ uvedla Věra Kameníčková, vedoucí analytička, CRIF – Czech Credit Bureau.
Větší rozsah úředních hodin, méně poplatků
Mnoho radnic se rok od roku snaží přístup k podnikatelům zlepšit. Oproti loňsku se tak například zvýšil průměrný rozsah úředních hodin z 23 na 24,5 hodiny týdně. Počet radnic, respektive živnostenských odborů či úřadů, které nabízejí schůzku s úředníkem i mimo oficiální úřední hodiny, se zvedl z 22 na 27.
Radnice si také uvědomují, jak je důležité komunikovat s podnikateli prostřednictvím webu. Za posledních pět let se počet radnic s vlastní sekcí na webu pro podnikatele zvýšil o 70 %. Celkem jich je 84.
„Zajímavý je také vývoj poplatků. Počet radnic, které nevybírají poplatek ze vstupného, stoupl ze 137 na 143. Poplatek za stánek nevybírala v roce 2011 jedna radnice, v roce 2012 čtyři radnice a v roce 2013 šest radnic. Byli bychom rádi, kdyby tato vzrůstající tendence pokračovala,“ dodal Ondřej Pivoňka.
převzato z: http://www.mestoprobyznys.cz
Pořadí soutěže Město pro byznys:
1. Humpolec
2. Příbram
3. Dobruška
4. Benešov
5. Milevsko
6. Velké Meziříčí
7. Blatná
8. Vimperk
9. Litovel
10. Pelhřimov
Je vidět, že ten náš starosta to dělá fakt dobře……….
Naopak by se to mělo jmenovat Nejlepší byznys pro město. A to jsou stabilní a silné a hlavně daně platící firmy živící městský aparát.
JK
Práce pro ženy se ve městě shání stejně mizerně jako na severu Ćech.To je realita
Například Valeo bere ženy pořád, BJS taktéž a i Strojírny a Agrostroj shánějí šikovné a pracovité strojařky, takže práce je dost, akorát je málo zaměstnání……
šikovný a pracovitý zaměstnanec je hooohdně úzkoprofilová a žádaná záležitost
Takového by v současné době přijmula téměř každá firma v Humpolci. Bohužel nejsou…… ale lidí hledajících „dobré zaměstnání“ je asi celkem dost i v Humpolci …..
Zase nějaký zatrpklý pohled
Spíš než zatrpklý pohled to je trpká realita a zkušenost.
No myslim, ze kdyby naše město vedla v minulosti ČSSD tak bychom byli asi tak stopa desátý………… Dila
Proč ta obava. V minulosti již ČSSD měla také místostarostu,toto období také.Je pravdou,že na post nejvyšší zatím nedosáhla,což však neznamená,že se tak stát nemusí.Při současné mizerii ODS.I vysoká politika se může do složení budoucího zastupitelstva promítnout.
Důležité je, aby lidé projevioli ZÁJEM kandidovat,je třeba nové tváře, nové pohledy,nové nápady. Nadávat na Humpoláku cenu mnoho nemá.
No ono je celkem jedno kdo je u koryta na jakékoliv úrovni. Každý by měl začít především sám u sebe a postarat se sám o sebe. Čekat ve stádě jak ovce na krmení není to pravé ořechové.