Stovky milionů korun si lidé na Vysočině v příštích šesti letech rozdělí na nákup nových kotlů do domácností. Dotace bude vyplácet kraj.
Obyvatelé jednotlivých měst a obcí si přitom nebudou úplně rovní. Čtyři města jsou preferovaná, lidé odtud získají o pět procent vyšší dotaci než ostatní.
V letech 2016 až 2017 plánuje kraj rozdělit zhruba 230 milionů korun, vyměnit se má 2 300 kotlů. Podporované budou ty na uhlí, plyn nebo kombinované nebo pořízení nového tepelného čerpadla. Podrobnosti jsou na www.kr-vysocina.cz/kotliky.
Kraj tam také zjišťuje předběžný zájem lidí. Ozvalo se jich zatím téměř 1 200.
Ne všichni však dostanou stejné podmínky a stejnou finanční podporu. Kraj Vysočina preferuje výměnu kotlů ve čtyřech městech. „Jedná se o Třebíč, Velké Meziříčí, Pelhřimov a Humpolec,“ vyjmenoval radní Vysočiny Zdeněk Chlád (ČSSD).
Žadatelé z nich získají dotaci o pět procent vyšší než všichni ostatní.
„Dovedu si představit, že se na nás krajské zastupitele budou obracet jiná města, proč ona nejsou preferovaná,“ poznamenala na posledním zasedání vysočinských zastupitelů Jana Fischerová z ODS.
„Prioritní oblasti jsme určili v rámci Střednědobé strategie zlepšení kvality ovzduší v ČR. Jedná se o obce, kde byl podle map klouzavých pětiletých průměrů z let 2007 až 2011 sestavených Českým hydrometeorologickým ústavem překročen minimálně jeden imisní limit,“ sdělila Jana Taušová z ministerstva životního prostředí. Dotace bude ve výši 75 procent pořizovacích nákladů, u uhlí se o pět procent sníží.
Starosta Pacova Lukáš Vlček (nezávislý) si myslí, že dotace tohoto typu nejsou vhodné. „Sice vyměníme za drahé peníze kotle, narušíme však trh a lidi stejně nenaučíme, aby do toho zařízení dál nervali třeba plasty,“ domnívá se šéf pacovské radnice. Nové kotle podle Chláda ale neumožní pálit kupříkladu PET lahve. „Mají automatické dávkování,“ vysvětlil radní.
Uznal, že hodně obyvatel obcí v kraji je v důchodovém věku, a tak nebude jednoduché sehnat v následujících dvou letech 2 300 zájemců o výměnu kotle. „Lidé tu jsou poměrně konzervativní,“ poznamenal Chlád. Žádosti o dotace by ale podle něj neměly být administrativně náročné.
Nevím zda to lidem pomůže.Co si z nabízených kotlů, které budou dotovány má vybrat člověk, který dosud topí uhlím a dřevem z vlastního lesa a chtěl by modernizovat kotel. Aby vlastník lesa kupoval kotel na pelety to je dost utopické a kotel s kombinací dřevo uhlí v dotačním titulu nenabízí