Měl jsem je rád víc než sebe.“ Tento výrok zvěčněný na pamětní desce od soboty 19. listopadu 2016 připomíná svého autora, a to jednoho z nejvýznamnějších občanů Humpolce, vynikajícího spisovatele a překladatele Jana Zábranu.
Slavnostního odhalení desky, které se uskutečnilo v roce spisovatelových nedožitých pětaosmdesátých narozenin, se zúčastnili za hudebního doprovodu kapely Swinging Chipses nejen představitelé Města Humpolce, ale také rodinní příslušníci Jana Zábrany, jeho spolužáci, literární vědci a nechyběla ani široká veřejnost.
Pamětní deska z imitace bronzu, jejímž autorem jsou umělci z Ateliéru Gravis, se stala součástí budovy dnešního hotelu Černý kůň na Dolním náměstí, kde rodina Jana Zábrany bydlela v letech 1933 až 1940. „Město si moc dobře uvědomuje, že by si mělo vážit svých významných rodáků a občanů. V roce 1992 jsme udělili Janu Zábranovi čestné občanství. Jeho jméno nese jedna ulice ve městě a také knihkupectví pana Karla Kratochvíla v Rašínově ulici. Letos by se Jan Zábrana dožil 85 let, a proto jsem moc rád, že jeho osobnost i dílo bude připomínat i tato deska,“ promluvil k přítomným starosta Humpolce Jiří Kučera.
Slavnostní událost v podstatě inicioval Zábranův spolužák z humpoleckého gymnázia, který dorazil na místní radnici s informací, že by spisovatel a překladatel letos oslavil půlkulaté narozeniny, a zda by nestálo za to si jeho osobnost veřejně připomenout. Poté vznikl nápad nejen na realizaci pamětní desky věnované Janu Zábranovi, ale také na tematický program, jež vyplnil celé sobotní odpoledne. Po odhalení totiž ještě následovala netradiční výstava v knihovně spojená s promítáním dokumentárního filmu a setkání s herečkou Bárou Hrzánovou v muzeu. Právě ona se ujala čtení z knihy Flashky, kterou napsala spisovatelova dcera Eva Zábranová. Vybrané pasáže s břitkým a přitom laskavým humorem dali hostům nahlédnout do zákulisí jejího dětství a rodinného života.
Velkou poctou pro Humpolec byla návštěva Zábranovy manželky Marie. „Deska je nádherná a ten citát nahoře, ten je tak pravdivý. Moc se mi líbilo, jak pan starosta celou akci uvedl, a velmi mile mě překvapuje zdejší prostředí. Jsem v Humpolci teprve podruhé a jsem nadšená, až mě dojímá, jak je vše krásně připravené,“ podělila se o své dojmy přímo u pamětní desky Marie Zábranová, která se zúčastnila celého slavnostního odpoledne.
Jiří Kučera při krátké četbě z jedné Zábranovy knihy připomněl, jak spisovatel na svůj domov v dnešním hotelu Černý kůň vlastně vzpomínal. Poté se slova ujal editor Zábranova díla Jan Šulc, který potvrdil, že Humpolec ve spisovatelových knihách zaujímá důležité místo. Město se totiž v jeho životě zapsalo jako obraz šťastného dětství a mládí, k němuž se i v pozdějších letech neustále vracel. Znalec Zábranovy tvorby vystoupil s dalšími podrobnostmi ještě po čtení z knihy Flashky. Po něm se představil i Lukáš Klimeš z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, který přiblížil Jana Zábranu jako překladatele světové literatury.
Na řadu přišla také děkovná slova všem, kteří se na organizaci vzpomínkové akce podíleli a kteří se jí zúčastnili. „V neposlední řadě patří velké díky také současnému majiteli domu hotelu Černý kůň, panu Zdeňku Vašíčkovi, který náš nápad s umístěním pamětní desky uvítal a vyšel nám vstříc,“ podotkl Jiří Kučera.
Zhotovení pamětní desky Janu Zábranovi schválili humpolečtí zastupitelé, její realizace vyšla na zhruba čtyřicet tisíc korun.
Aneta Slavíková
Fotogalerii z odhalení pamětní desky a následného programu k této události najdete zde..