Dalším operátorem, který spustil program pro časově neomezený přístup k internetu je trochu překvapivě Eurotel.
A po čtrnáctidenním používání mohu sdělit dojmy, zkušenosti a postřehy k téhle alternativě ADSL – mnohými tak toužebně očekávané. Teoreticky je tenhle typ připojení podstatně pomalejší, ale vzhledem ke sdílení ADSL linek v poměru 50:1 bude zajímavé srovnání v praktickém provozu. Od pondělí je ADSL dostupné i v Humpolci, takže otestuji a časem poreferuji.
Cena: za 1050Kč měsíčně je možné aktivovat tarif Data Nonstop k jakémukoliv tarifu Eurotel, nabídka se tedy netýká GO zákazníků. Vzhledem k tomu, že nejlevnější standardní tarif je Eurotel Relax za 210Kč měsíčně a nově Individual za 155 Kč měsíčně, není to omezení zas tak hrozné – přechod z „GO“ do „tarifu“ je zdarma, zůstane zachováno telefonní číslo a kredit. Jen cesta zpět už není.
Přes co: datové spojení probíhá přes GPRS, je tedy nutné mít mobil, který tento typ spojení podporuje – Nokia 3510 a výše, Siemens řady 45 a výše (ne C45), Ericsson R520, T39, T65 a všechny modely Sony-Ericsson, Motorola T250 a V66 a novější, Philips 620, 820 a novější, Alcatel 511 a 7xx a novější, u ostatních značek si nejsem jistý, ale v manuálu máte určitě napsáno, jestli Váš telefon GPRS umí, či ne. Cena ze nejlevnější přístroj s GPRS dnes (16.4.2003) je 4000.- Kč – SonyEricsson T200 nebo Siemens MT50.
Samozřejmě je nutné propojit mobil s počítačem, výběr je ze třech možností – datový kabel na sériový či USB port, IrDA a Bluetooth. Co se rychlosti a stability týče, osobně jsem odzkoušel všechny 3 možnosti a není mezi nimi rozdíl – vše mi chodilo jak má. Zůstal jsem u verze datový kabel na USB ze dvou důvodů – při používání infra jsem si mnohokrát nechtěně posunul telefon mimo dosah a spojení většinou spadlo a přes USB kabel lze telefon i nabíjet – vhodné při stahování v noci. Cenově jsou všechny možnosti srovnatelné – cca 1000Kč za zařízení. Běžne k dostání jsou sériové a USB kabely a infra zařízení a USB Bluetooth. Záleží na Vašm telefonu a vkusu. Trochu ve výhodě jsou majitelé notebooku, tam je již IrDA většinou integrován.
U notebooku je ještě možnost použít PCMCIA kartu s GPRS – cenově jsou kolm 6000,- Kč (můj momentální favorit Nokia D211 – kombinace GPRS a WiFi, bohužel je za 12 000.- Kč)
Plusy: relativně cenově dostupný, možnost si „vzít internet s sebou“, rychlost je srovnatelná s klasickým dial-up, je možno si zaktivovat službu Static IP (500Kč aktivace, 150Kč měsíční provoz)
Mínusy: pokud nejsou na vaší BTS volné time-sloty (=hodně lidí kolem volá) je přenos výrazně zpomalený, omezení příchozích hovorů (pokud „tečou“ data, je telefon nedostupný), velké zatížení baterie telefonu-dobíjím tak 6x týdně, jedinou dětskou nemoc již odstranili (první týden docházelo k výpadkům při spojení, chyba byla v dynamickém přidělování IP – spojení zůstalo, jen nechodila data).
Poměrně závažným mínusem je omezení ze strany Eurotelu, na ochranu svých zákazníků omezili možnosti – jsou zakázány ICMP pakety (prakticky: přes Eurotel si nepingnete, asi je to nebezpečné:-), taky nejde TRACERT, nepustíte si doma FTP server). Běžný uživatel nevyužije, ale sem tam to zamrzí.
Resume: pokud využíváte dial-up a platíte kolem 500 Kč měsíčně, doporučuji přejít. Časově neomezený internet je jiný, než ten za 18Kč/hodina, jen musíte překousnout výměnu telefonu a pořízení kabelu, nebo IrDA či bluetooth. V kombinaci s notebookem je tahle služba bombová a internetoví závisláci moho vyrazit do přírody:-)
Hmmm, to zni dobre a jako velice dobra alternativa k beznemu dial-upu. Obzvlaste v Humpolci. Zajimalo by mne jak je to rychle treba pro prenos souboru. Nebylo by spatne nejake priklady, treba jak dlouho se stahovala 2 MB soubor. ADSL v Humpolci? No to je squele!!! Tesim se na recenzi. Doufam ze se tu objevi.