Z dat, která zveřejnil Český statistický úřad vyplývá, že plochy brambor opět poklesly – v roce 2017 se pěstovalo v ČR 23 418 ha brambor, v letošním roce osázeli zemědělci už jen 22 899 ha této plodiny, úbytek tedy činil za republiku 519 ha. Bohužel tomuto trendu neunikly ani osázené plochy v Kraji Vysočina, kde v roce 2017 zabraly 8 261 ha a v roce 2018 už jen 7 830 ha – pokles ploch brambor tedy jen v Kraji Vysočina představoval 431 ha.
Pro zájemce z řad pěstitelů brambor, zpracovatelů této suroviny, ale i konzumentů bylo v minulém týdnu v Pacově připraveno odborné setkání doplněné o aktuální informace, které se týkaly zejména trendů podzimních nákupů této suroviny. Zájemci měli možnost nahlédnout do obvykle nepřístupných prostor udržovacího šlechtění a novošlechtění.
V současné době velké množství hospodyněk dává přednost příležitostnému nákupu malého množství brambor, které jsou už oprané a balené. „Větší množství pro zimní skladování doporučujeme zakoupit, nejlépe od známého pěstitele se zárukou kvality. Takto nakoupené brambory je nutné skladovat nejlépe při teplotě v rozmezí 4–6 °C a relativní vlhkost vzduchu kolem 93–98 %,“ sdílel informaci zástupců pořádajících subjektů Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství. Na otázku zda bude dostatek brambor k zimnímu uskladnění z místní produkce nelze v tuto chvíli dát jednoznačnou odpověď – vše závisí na počasí, hlavně na množství srážek.
- Jitka Merunková, odbor životního prostředí a zemědělství; zdroj: www.kr-vysocina.cz
nač brambory máme přeci řepku ?!
a taky rejži a kolínka…….a chleba…..