Celá Vysočina se potýká s nedostatkem vody. Několika obcí na Humpolecku už musí vodu dovážet, jinde dostali obyvatelé upozornění, že mají výrazně šetřit. Je to i příklad Čejova u Humpolce.
Hrášek, řepa, květák. Téměř všechno má pan Karel z Čejova u Humpolce na zahradě suché. „Tady jsem to zaléval z potoka, vidíte, že to je s blátem. Ale potok je taky suchej,“ konstatuje starší muž.
Pan Karel s paní Ludmilou žijí v domku v dolní části obce hned vedle potoka. V době natáčení reportáže ukazoval jejich teploměr rovných 40 stupňů. „Není voda, i potok skoro vyschnul. Šetříme, i vodu, co odkapává z bojleru, chytám do kýblu, zalévám s ní potom kytky tady doma. To víte, lidi napouštějí bazény a pak voda není.“
Trávu nezalévám, nemusím ji sekat
„Zatím to teče, ale přišla nějaká zpráva, že máme šetřit,“ to říká muž v druhé části Čejova, která je výše položená. „Tlak je slabší, ale pořád to teče. Já ale nic nezalévám, akorát bych musel sekat trávu. Moc vody nespotřebuji.“
Obec svým obyvatelům formou SMS zpráv poslala upozornění a snížila tlak v potrubí. Čejov bere vody z vlastních vrtů, které jsou umístěné v lesích poblíž.
Někdo šetří jak se dá a zbohatlíci si napouštějí bazény.
Už aby někdo zavedl ,,daň z bazénu,, Tak ročně asi 5000 Kč.
Pavel
No oni už tu daň platí, protože za každý kubík do bazénu zaplatí cca 70 Kč. A ač se to nezdá, tak tím snižují cenu ostatním obyvatelům obce. Největší část z ceny vody jsou fixní náklady. No a čím větší spotřeba v obci je, tím jsou fixní náklady na kubík nižší víme……. Problém je, že u hodně obcí předchozí vedení neřešila kapacitu pramenišť a nebo napojení na HuPePo no a teď je z toho problém…… P.
Zakázat i napouštění bazénu z vlastní studně.
V obci je několik soukromých stůdní ,ale když někdo čerpá maximum vody stahuje ostatní sousedské studny.
Kde se dá stáhnout sousedská studna? Na uložto?
Kdejaký „zbohatlík “ má doma gumový bazén za 1000,- z Mountfieldu.
My ho máme taky, a celý den se hřeju v práci a těším se až do něj padnu a pak si dám studený pivo, škoda že ho mám na zahradě u báby, takže mě pak musí někdo odvést domů abych zjistil, že panelák má vevnitř 28 stupňů a nijak nepomůže otevřít okno. Jo jsem tedy zbohatlík, ale jsou frajeři co napouštějí nafukovací cachtátko hadicí z vodovodu přímo z okna ubytovny 🙂 A to jsou pak ještě větší zbohatlicí
Pavle Vy byste se měl cítit ohrožen spíš zavedením daně z psaní nesmyslů….
Jaký je to nesmysl,jen se podívejte jak se plýtvá vodou celoročně.Umělé zasněžování a jiné.
je to pravda .Města budují nákladná koupaliště a občané ani nezvednou zadek aby se šli vykoupat do městského bazénu nebo rybníka. Dělají hogo-fogo ,že mají na bazén.
Samozřejmě, že ne každý kdo na bazén má, si ho i pořídil.
Spíš je k pousmání, kolik závistivých sviní, bazén těm co ho za svoje peníze vlastní a provozují závidí.
Normální vlastník domu bazén ani nechce. Starosti s čištěním, napouštěním, údržbou. Kravina, dvakrát za rok mi stačí bazén na koupališti
Máte pravdu ,údržba bazénu je velice náročná a drahá.A ti co mají jen pískovou filtraci si myslí jak mají kvalitní vodu !!!
Fuj ani bych tam nevlezl a oni tam koupou malé děti !!!
Umělé zasněžování je paradoxně prospěšné. Protože voda co by rychle otekla potokem se použila na travnatý porost, což krajině jenom prospěje.
no videl jsem louky po zasněžování a vedle po normálním sněhu a nevím jestli je to prospěšné.
Ale v každém případě se zpomalil odtok vody z krajiny a podzemním vodám to prospěje. Jinak nevím jak může vadit trávě víc sněhu. A na poškození sjezdovek od rolby nebo lyžařů přece nemá umělé zasněžení vliv.
Hlavně jako s vodou by se mělo začít hospodařit na státní úrovni.
Proč nechávat vodu řekami odtéci do ciziny a následně do moře ?
Konečně názor:-)
Na státní úrovni? To by Babiš musel zakládat remízky a tůňky 🙂 a to se nikdy nestane jemu vyhovují 100 ha lány řepky a kukuřice :/
Nesvádějte všechno na toho Babiše..Je to ubohé..Nehospodaří tady jen Babiš
Já Vám ho neberu, jenom jsem chtěl říct, že v dohledné době se na průmyslovém zemědělství nebude nic měnit :/
Uvědomte si jednu prostou pravdu. Současný výstav pivovaru je na takové úrovni, že by voda na výrobu piva uživila dalších 25 000 obyvatel. Ta voda se někde musí vzít. Je to dobře že se humpolecké pivo stalo tak vyhledávaným, městu dělá skvělé jméno. Jen je potřeba vidět svět v souvislostech. Za socialismu měl pivovar výstav kolem 10% toho dnešního. Na situaci v Čejově a dalších obcích kolem to samozřejmě vliv nemá. Tam se měly s růstem obyvatel posilovat zdroje vody.
Tím to všechno začalo…https://www.youtube.com/watch?v=G-cr234ajx8
No hlavne je treba pocitat jestli se ta voda hoooodne dobre zaplati.
Na spotrebni dani, dani z prijmu, dph, dani z nemovosti, dani z prijmu zamestnancu….
Ano, je potreba videt svet v souvislostech.