Při opravě severní stěny dělostřeleckého opevnění odhalili badatelé další střípky z dávné minulosti.
Bastion (zemní, zpravidla obezděná dělostřelecká bašta pětibokého půdorysu) na Orlíku patří k nejvýznamnějším objektům svého druhu v celé republice. Dosud se předpokládalo, že vznikl jako součást přilehlého renesančního paláce v 16.století. Hradba bastionu je ve skutečnosti staršího data a její využití pro dělostřelectvo bylo druhotné. Zároveň se přišlo i na poměrně rozsáhlé stavební úpravy hradu a další neméně důležité objevy, zejména pak úlomky keramiky a kovové předměty náležící do 13. či 14. století.
Opravy a záchranný archeologický výzkum části bastionu a severní hradby byly zahájeny na jaře letošního roku a práce dosud stály 700 tisíc korun.
Návštěvní doba hradu je prodloužena do konce měsíce ŘÍJNA – sobota, neděle, svátky 10:00 – 17:00 hod.
Pokud se změna osvědčí, bude zváženo i další rozšíření návštěvní doby. Dále jsou chystány změny návštěvní doby i pro rok 2009, budou zveřejněny do konce roku 2008.
Hledači času – Dějepis na Orlíku
Profesor dějepisu Klasického gymnázia Modřany Jaroslav Pinkas přibližuje svým studentům historii v prostředí středověkého hradu. Profesor vychází z přesvědčení, že v konkrétním prostředí středověkého hradu se toho studenti dozvědí o středověku daleko víc než ve školních lavicích. A tak si studenti z jeho iniciativy vyrobili zbroj a pokusili se zrekonstruovat průběh dobývání hradu Orlík u Humpolce, k němuž došlo v roce 1404.
Pokud jste pořad nestihli shlédnout v televizi 7.10.2008 v 17:00 hod., tak se můžete podívat v archivu ČT :
http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/10169362486-hledaci-casu/208572230610005-07.10.2008-17:00.html
Bylo by jistě zajímavé dozvědět se další poznatky o vzniku základů Orlíka. Pan učitel (žádný profesor) má správný přístup k výuce, bohužel ne vždy pravdu, čehož jste si v pořadu jistě všimli.
Ale to je opravdu, ale opravdu v pořádku. Pravdu má v této zemi vždy snad jen Václav Klaus, ne? 🙂