Letos 9. listopadu bude ještě jedno úplné zatmění Měsíce. Informuje o tom na internetu pražská Štefánikova hvězdárna. Nastane ale pozdě v noci. Měsíc vstoupí do plného stínu ve 02:10 a ve 02:31 z něj zase vystoupí. Zájemci o tento zajímavý astronomický úkaz proto půjdou pozdě do postele.
Úplné zatmění Měsíce bylo letos již 16. května. Kdo ho chtěl vidět, musel si naopak přivstat. Země totiž plně stínem zahalila svou oběžnici ve 04:17. Měsíc se z něj opět vyloupl v 05:09. To ale už v České republice vidět nebylo, protože Měsíc krátce předtím zapadl. Listopadové zatmění bude vidět celé.
Ani při úplném zatmění Měsíc z oblohy zcela nezmizí. Oslnivý jas úplňku vystřídá na tmavém nebi nevýrazná hnědá až cihlově červená barva měsíčního kotouče. Příčinou je lom světla v zemské atmosféře, při němž se sluneční paprsky dostanou, i když jen v malé míře, do zemského stínu. Protože atmosféra Země rozptyluje nejméně červené světlo, má Měsíc právě načervenalou barvu. I za úplného zatmění lze na Měsíci dalekohledem pozorovat obrysy měsíčních moří a některé výrazné krátery.
Zatmění Měsíce nastává tehdy, dostane-li se do stínu, který Země vrhá do vesmírného prostoru. Měsíc se proto musí nacházet na protilehlé straně Země než Slunce. Většinou ale zemský stín mine. Ročně mohou být na Zemi pozorována nanejvýš tři zatmění Měsíce, často ale není viditelné ani jedno.
Další úplné zatmění Měsíce na sebe podle astronomů nedá dlouho čekat. Nastane příští rok 4. května a bude v příhodnější dobu. Měsíc vstoupí do plného stínu ve 20:53 a vystoupí s něj ve 22:08. Také v příštím roce budou úplná zatmění Měsíce dvě jako letos. Druhé nastane 28. října, ale až v pozdních nočních hodinách mezi 03:25 a 04:45. V dalších dvou letech budou měsíční zatmění pouze částečná.