Born vystavuje své grafiky

Protože je většina grafik na výstavě Adolfa Borna v jihlavské M&K galerii humorně laděna, může divák při jejich prohlídce zažívat velmi pozitivní pocity. Už po zběžném kontaktu s expozicí si totiž nelze neuvědomit, že Born vládne velkým smyslem pro humor, a jeho obrázky vycházejí z neodbytné nutnosti tvořit. „Česká povaha je nepřeberným zdrojem možností kritiky a nebo totální legrace. Já patřím k těm, kteří jsou velmi, velmi optimističtí,“ míní a říká o sobě Born. O jeho životním optimismu a smyslu pro humor vypovídají i samotné názvy vystavených výtvorů Úspěšný vědec s klonovanou blechou, Radovánky nizozemských malířů či Paridův soud. Letos třiasedmdesátiletý věhlasný český malíř, grafik a ilustrátor Adolf Born vystudoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u profesora Antonína Pelce a ihned po škole začal kreslit karikatury a ilustrovat knížky. Už v roce 1964 se zúčastnil výstavy světové karikatury v Montrealu, kde o několik let později (1977) získal Grand Prix. Osudovým se mu však v sedmdesátých letech stalo především členství v týmu Macourek – Born – Doubrava, který proslul animovanými filmy, známými a oblíbenými po celém světě. Díky práci v animovaném filmu a svým jedinečným postavičkám se stal téměř nesmrtelným. Výtvarně spolupracoval na 65 filmech, z nichž Žofka a spol. a především Mach a Šebestová se staly českou animovanou klasikou.
Druhou autorovou zálibou je ilustrování knih. První zahraniční Bornovou knihou bylo album jeho kreseb a grafik (Donna, sesso forte), které vyšlo v roce 1973 v Itálii. U nás vydal v sedmdesátých letech knihu karikatur nazvanou Bornografie, Karikatury, v devadesátých letech album 12 grafických listů a autobiografickou knížku Mým národům. Jeho ilustrační tvorba – v současné době má na svém kontě zhruba 380 knih – patří k tomu nejlepšímu, co v české ilustraci vzniklo. Mezi nejkrásnější patří ilustrace ke knihám Robinson (Daniel Defoe), Muž s dýmkou a houslemi (Arthur Conan Doyle) nebo Pipi Dlouhá punčocha (Astrid Lindgren). Počet jeho výstav, které uskutečnil v Čechách i v zahraničí, již přesáhl číslici 150. Do Jihlavy se vrátil po dvou letech. Po rozsáhlé retrospektivní expozici nyní návštěvníkům nabízí výlučně svoji grafiku. „Grafika se svým množstvím technik je veliké dobrodružství. Korekce na litografickém kameni či pro lept na připravené desce se dělají s obtížemi. Je to stejné, jako když na netknutý led vjíždí krasobruslařský pár. Na ledě je pak vidět jakoukoliv nepřesnost,“ řekl o způsobu tvorby samotný autor. Na grafikách ztvárňuje svérázný svět lidí, mnohdy jde o známé postavy dějin jako byl Paganini, Jindřich VIII., či Karel Havlíček Borovský. Rád svým postavám dává zvířecí charaktery nebo je odhaluje v jejich pravé podstatě. Výstava Mezi námi zvířaty se drží svého názvu. Snad na každé grafice se nějaké to zvířátko nebo lidské zvíře opravdu najde. Výstava potrvá do 18. května.

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

S jarem přicházejí zdravotní potíže alergiků

Út Dub 29 , 2003
Jen, co zjara rozkvetou první stromy a do vzduchu se dostanou dráždivé pyly, objeví se na čele alergiků ustarané vrásky. S opuchlým obličejem, uslzenýma očima, rýmou, kašlem a dušností vyhledávají lékaře a ládují se léky, které jim s alergií umožňují žít.

You May Like

Témata