Čas táborů

2

K létu a prázdninám patří dětské tábory, ale není tábor jako tábor.

Dají se rozdělit do dvou skupin – zážitkové a odkladové anebo chcete-li nekomerční a komerční.  Zážitkové nekomerční tábory provozují většinou nejrůznější dětské organizace, které s dětmi pracují po celý rok a tábor je pro ně vyvrcholením činnosti. Vedoucí těchto táborů si vezmou dva týdny dovolené, vybudují na louce u lesa tábor a jsou tu pro děti, které se sami na chodu tábora podílejí. Program těchto táborů se připravuje dlouhou dobu a většinou je tvořen táborovou hrou.

Potom jsou tu tábory komerční perfektně vybavené s profesionálním týmem kuchařů a s veškerým servisem pro děti. Problém je, že vedoucí těchto táborů tvoří většinou najatí brigádníci, kteří si prostě jedou přivydělat peníze, a tomu většinou odpovídá program. Jeden výlet na nedaleký hrad a na nákup do města, večer diskotéka a možná jedna noční bojovka. K dispozici je sportovní vybavení, televize a jinak si program děti tvoří sami (nebo netvoří!).     

První tábor má někdy problémy s úřady, protože mytí v potoce a suchý záchod se do dnešní společnosti moc nehodí, ale děti si z takového tábora odnesou spoustu zážitků a vzpomínek.  Druhý tábor s úřady problém nemá, ale co si z něj děti odnesou a na co budou ještě po letech vzpomínat opravdu nevím.

Na hradě Orlíku potkávám tábory z obou skupin a většinou se poznají už u vstupu.  Vedoucí z komerčního tábora zaplatí za děti vstupné a lehne si do trávy.   Po nějaké době koukne na hodinky a zavelí znuděným dětem k odchodu. Návštěva hradu splněna. Vedoucí z nekomerčních táborů si většinou přijedou předem prohlédnout hrad a naplánovat pro děti hru, nebo připravit nějaké překvapení. Po celou dobu návštěvy se věnují dětem.  

A jaké zážitky mají z letošního tábora vaše děti?

                                                                Pavel Koubek

Dettabor.jpg

Petr

2 thoughts on “Čas táborů

  1. Stereotypní pohled. I někteří dobří vedoucí si za práci nechají zaplatit. I někteří dobrovolníci nestojí za nic, protože si na tábor přijeli sami odpočinout. Takovou mám zkušenost.

    1. Souhlasím. Proto je v článku často použito slovíčko „většinou.“ Nic není jenom černé a bílé. Pěkný den. Pavel Koubek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Do ulic Pelhřimova i Humpolce vyjely kvůli extrémnímu horku kropicí vozy

Čt Srp 23 , 2012
Svlažení povrchu rozžhavených ulic zajistily v Pelhřimově a Humpolci kropicí vozy. Vyjely letos poprvé a v případě horka budou pokračovat. V Pelhřimově kropily v pondělí a včera mimo jiné střed města a oblast kolem Máje a sídliště Pražská. Jak uvedl Milan Štěrba z humpoleckých technických služeb, v Humpolci jezdil vůz […]

You May Like

Témata