Čekání u lékaře končí, na Vysočině chtějí zavést elektronické objednání

Elektronické objednávání k lékaři zatím na Vysočině funguje jen v některých ambulancích jihlavské nemocnice. Na podzim se do projektu ale má zapojit většina ostatních oddělení a do konce příštího roku Kraj Vysočina plánuje objednávání po internetu zavést do všech svých pěti nemocnic.

"Plánujeme systém rozšířit do ostatních nemocnic zhruba do konce příštího roku. Ještě letos bychom jej chtěli spustit v pelhřimovské nemocnici. S fungováním v Jihlavě jsme zatím spokojeni, ačkoli je to zatím počáteční fáze," uvedl vedoucí odboru zdravotnictví Kraje Vysočina Lukáš Kettner.

LidevCek.jpg

(ilustrační snímek) – Lidé v čekárně praktického lékaře | foto: Josef VostárekMF DNES

V jihlavské nemocnici je od 15. června, kdy byl systém elektronického objednávání spuštěn, zatím zaregistrováno asi pět stovek pacientů a další se chodí informovat. Při registraci do ta zvané eAmbulance pomůže zájemcům kontaktní centrum.

"Jsme zde každý den od 8 do 16.30, pomůžeme nejen s vyplňováním žádostí, ale i s jakýmikoli dotazy, které na nás klienti mají," uvedla pracovnice centra Marie Kružíková.

"Nejvíce se zatím lidé objednávají na ortopedii. Rozhodně to má své výhody, protože se zkrátí čekací doba. Pokud však pacient třikrát nepřijde v čase, na který se objednal bez omluvy či přeobjednání, automaticky je z databáze vyřazen," upozornila jedním dechem Kružíková. "Stále více pacientů si žádá i umožnění elektronického objednávání do ORL ambulancí. Tuto možnost budou mít již od září," dodala mluvčí jihlavské nemocnice Veronika Pysková.

Většina ambulancí se připojí na podzim

Ambulancí zapojených do systému je v jihlavské nemocnici zatím jedenáct. Internet nyní využívá například i chirurgická, dětská nebo kardiologická ambulance. K praktickým lékařům se elektronicky objednat zatím nedá. Během podzimních měsíců se však do systému zapojí i většina ostatních ambulancí.

I při objednávání na konkrétní hodinu se pacientů ale může stát, že si počkají. Přednost má totiž vždy akutní příjem. Celkově je ale i podle lékařů tento systém přínosem. "Zatím máme vyčleněnou jednu hodinu, na níž pacienty objednáváme. Od září začneme fungovat plně. Mám ale obavu, že bude přetlak pacientů, takže čekací doby na vyšetření budou poměrně dlouhé," domníval se primář ortopedického oddělení Jiří Šedivý.

Podle něj je systém nesporným přínosem, lidé by se však měli naučit využívat více obvodní lékaře. "Ne s každým problémem musí pacienti nutně chodit na ortopedii. Někdy jim obvodní lékař dokáže ihned pomoci. Nemusí pak čekat dlouho na ošetření u nás," upozornil primář.

Systém elektronického objednávání pacientů uvedla jihlavská nemocnice do provozu po ročních přípravách a testování. Na projektu spolupracovali odborníci z Tchaj-wanu, země, kde vyhodnotili rezervační systém jako nejlepší elektronickou veřejnou službu.

Zdroj: http://jihlava.idnes.cz/cekani-u-lekare-konci-na-vysocine-chteji-zavest-elektronicke-objednani-1mf-/jihlava-zpravy.aspx?c=A110817_1636205_jihlava-zpravy_kol

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Slámování v Červené Řečici

Pá Srp 19 , 2011
Červená Řečice – 15.ročník se uskuteční ve dnech 19.8. – 21.8.2011.

You May Like

Témata