„Divadlo Járy Cimrmana v Praze oznámilo objevení Cimrmanova zpravodaje. Odkaz se podařilo díky továrně na velejemné webové stránky zrestaurovat a je zpřístupněno na webu široké veřejnosti,“ píše na na čerstvě spuštěné internetové prezentaci souboru Divadla Járy Cimrmana. „Půldeník“ Cimrmanův Zpravodaj začal vycházet ve středu v 11 hodin dopoledne.
Spuštění nových internetových stránek Divadla Járy Cimrmana.
Slavnostní spuštění stránek www.cimrman.at proběhlo v Žižkovském divadle Járy Cimrmana. Při této příležitosti ústřední dvojice souboru Ladislav Smojlak a Zdeněk Svěrák sehráli společně s dvěma „restaurátory“ z tvůrčího týmu firmy Globe Internet přednášku o původu Cimrmanova Zpravodaje.
Tisková konference se nesla v tradičním mystifikátorském duchu – tvůrci například osvětlili důvody pro zvolení domény at. Ta byla údajně vybrána na čestnou památku Annemary Tilbachové, dominy, se kterou Cimrman těsně spolupracoval při vydávání svého tištěného zpravodaje, kterému říkal veb. Tak jej nazýval podle veřejných budov, na něž své noviny vylepoval.
Internetové stránky jsou graficky pojaty ve stylu zažloutlých a tiskově nedokonalých novin začátku 20. století. Obsahují jak aktuální informace o souboru, tak i „aktuality“ z let 1900 až 1908.
Zpravodaj rovněž představuje členy divadelního souboru, nabízí popis jednotlivých her, včetně fotografií a speciálně vybraných audio a video ukázek.
Kategorie věnovaná fenoménu Járy Cimrmana, jejíž součástí je i Rejstřík Cimrmanových pojmů, obsahuje jeho přibližný životopis či odkazy na weby inspirované jeho odkazem.
„Tímto okamžikem začíná nová éra cimrmanologie,“ prohlásil v průběhu prezentace jeden z tvůrců stránek Jakub Ditrich.
Cimrmanův zpravodaj nabízí také zábavnou sekci. Ta je přístupná pouze po správném doplnění slova do některé ze zlidovělých replik.
Uvnitř návštěvníci najdou Cimrmanovo hudební „Pekseso“ a netradiční Osmisměrku, po jejímž dokončení je hráč odměněn tematickým spořičem obrazovky. Nachází se zde také literární soutěž o dvě vstupenky na představení divadla dle vlastního výběru.
Stránky, na kterých se podle Jakuba Ditricha podílela velká spousta lidí, budou obměňovány dvakrát denně, jedná se tedy o již zmíněný půldeník.
Ukázka z popisu historie vzniku Cimrmanova Zpravodaje |
Akce Veb. |
ty stranky jsou fakt vyborny. od desiti hodin u nas ve firme stoji veskera prace a sjizdime souteze, ktere tam jsou (ted je 13,30) :-). Treba zvukove pexeso je naprosto genialni napad.