Další, v pořadí osmý ročník mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae se dnes přesune z hradu Pernštejna do Zadní synagogy v Třebíči. Na programu bude koncert jednoho z nejautentičtějších klezmerbandů, americko-maďarského souboru, který založil americký houslista a muzikolog Bob Cohen.
Letošní ročník putovního festivalu po třinácti městech začal 6. června v Boskovicích a do 3. července probrázdí postupně dalších třináct měst. Pořadatelé zvolili pro letošek dvě témata, která spolu úzce souvisejí. Jejich společným jmenovatelem jsou komplikované vzájemné vztahy mezi americkou a evropskou kulturou na straně jedné a vztahy mezi židovskými skladateli a jejich vlastí na straně druhé. Na několika desítkách skladeb židovských hudebníků amerického a evropského původu tak bude doložen vliv židovské hudební tvorby na světovou kulturu v době od poloviny devatenáctého století. Díky tomuto spojení se tak naskytne milovníkům hudby zpětný pohled do velice rozmanité plejády žánrů a za desítkami významných jmen jako jsou Leonard Bernstein, Aaron Copland, George Gershwin, ale i Jaroslav Ježek, Bohuslav Martinů, Béla Bartók, Hans Eisler, Igor Stravinskij, Alexandre Tansman, Ernst Toch a řada dalších.
„Mnohoslibné akcenty představují vedle neznámých děl amerických skladatelů vyložené rarity pražských hudebníků, jakými byli David Popper, Max Brod a Hans Krása,“ dokládá ojedinělost letošního hudebního výběru dramaturg festivalu Walter Labhart.
Festivalové koncerty se již od začátku konání celé akce pořádají výlučně v obzvláště krásných historických prostorách. Důkazem jsou i letošní místa, mezi nimiž nechybí nádvoří boskovického zámku, Rubensův sál zámku ve Slavkově u Brna, dittrichštejnská hrobka pod zámkem v Mikulově se svým poněkud morbidním půvabem, nádhera zámku ve Žďáru nad Sázavou, ani jedinečný moravský příklad barokní židovské zdobnosti v synagoze z roku 1700 v Třebíči. Právě ta se dnes, po včerejších bezbřehých proměnách kytary Denisy Veškrnové, stane místem konání koncertu souboru Di Naye Kapelye. V jejím podání ožije v souznícím prostředí židovské synagogy klezmer, tedy hudba židovských venkovských kapel z Ukrajiny a Balkánu, jejíž kontinuitu na evropském kontinentě tragicky přerušil holocaust. Ve své původní formě to byla taneční hudba spřízněná s romskými i dalšími hudebními styly z Balkánu, pracovní náplní tradičních „klezmerbandů“ byly svatby židovských i nežidovských obyvatel. V posledních 20 letech prošel klezmer úspěšným revivalem díky skupině Klezmatics i dalším americkým skupinám, k nimž se řadí právě i americko-maďarská formace.
V zcela odlišném žánru se ve středu odehraje další koncert v Tišnově, kam zavítá Ondřej Havelka a jeho Melody Makers se svou Poctou Gershwinovi. Na Vysočinu se však Concentus Moraviae vrátí ještě několikrát. Hebrejské melodie a písně mrtvých zažijí návštěvníci auly katolického gymnázia v Třebíči 18. června, v rukou německých muzikantů se pak ocitne nová hudba pro osm strun. Trojitý kontrast, klarinet, housle a klavír, v produkci Česko-Izrael-Lotyšsko je plánována o den později do zámku ve Žďáru nad Sázavou, kam se ještě koncem června vrátí festival ve švýcarské hudební produkci mystiky a virtuosity. Slyšet bude Hebrejská ukolébavka, Sonatina/Sonatine Alexandre Tansmana, Tři písně beze slov, Mystická poema či Sonáta pro sólové housle. Na své si přijdou i milovníci jazzu. Ti mohou zavítat na Lexikon pro zamilované jazzmany v podání Jiřího Suchého nebo na Stvoření světa v jazzovém rytmu, při němž přijdou na řadu díla Franka Martina, Bély Bartóka, Jaroslava Ježka, Zdeňka Lišky či skladba pro čtyřruční klavír La Création du Monde Dariuse Milhauda.
CONCENTUS MORAVIAE
– 10.6. TŘEBÍČ – Klezmer v Zadní synagoze: Di Naya Kapelye (USA, Maďarsko), 19.30 Zadní synagoga
– 18.6. TŘEBÍČ – Hebrejské melodie a písně mrtvých: Alexander Besa a Petra Besa, 19.30 aula katolického gymnázia
– 19.6. VELKÉ MEZIŘÍČÍ – Nová hudba pro osm strun: Renate Eggebrecht, Friedemann Kupsa (Německo), 19.30 synagoga
– 20.6. ŽĎÁR NAD SÁZAVOU- Trojitý kontrast: Ludmila Peterková,
Yair Benaim (Izrael), Irina Kondratěnko Lotyšsko), 19.30 zámek
– 27.6. NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU
Lexikon pro zamilované jazzmany:
Jiří Suchý a Hot & Sweet orchestra, 19.30 zámecká jízdárna
– 29.6. ŽĎÁR NAD SÁZAVOU – Mystika a virtuosita: Sybille Tschopp a Isabel Tschopp (Švýcarsko),
19.30 zámek
– 1.7. BYSTŘICE NAD PERŠTEJNEM Stvoření světa v jazzovém rytmu:
Piano duo Adrienne Soós a Ivo Haag (Švýcarsko), 19.30 velký sál kulturního domu