Prodej na statku stále funguje, nyní tam není možné vjet autem a parkování je povolené před bránou do statku. Při vstupu na dvůr musí zákazníci projít dezinfekcí. Podle Antonína Mokrého jsou lidé zvyklí k nim na statek do obchůdku jezdit nebo chodit téměř neomezeně, třeba i ve večerních hodinách. Nyní prodejna funguje do devatenácti hodin. „Bojíme se o živobytí, snažíme se udělat maximum proto, aby se k nám nákaza nedostala,“ řekl Antonín Mokrý.

Sýrárna na statku - Tonka v Pošné u Pacova.Sýrárna na statku - Tonka v Pošné u Pacova.Sýrárna na statku - Tonka v Pošné u Pacova.

Lidé byli zvyklí chodit ke krávám a telatům, teď je to zakázané. „Kolem kravína máme pásky, budeme doufat, že lidi budou zákaz respektovat,“ doplnil další informace Antonín Mokrý. Statek se sýrárnou v Pošné funguje asi sedm let a rodina Mokrých obhospodařuje asi pětačtyřicet hektarů půdy a chová čtyřicet krav.

Dezinfekční matrace od čtvrtka třetího dubna přibyly v areálu Farmy Selekta v Pacově, kde s opatřeními proti nákaze slintavkou a kulhavkou začali minulý týden. „Už minulý týden jsme uzavřeli a oplotili areál živočišné výroby, auta začala parkovat před areálem. Od minulé středy je mimo provoz i náš mlékomat. Toho, kdo smí jet do areálu, evidujeme,“ sdělil Jan Diviš z Farmy Selekta, kde mají asi třináct set padesát kusů zvířat.

Preventivní opatření proti nákaze slintavkou a kulhavkou od začátku řeší například i Agropodnik Košetice, který chová okolo 2 800 kusů skotu. „Opatření děláme od prvního dne, co bylo vydáno oznámení o zjištění ohnisek, a poté, co veterinární správa vydala svoje nařízení,“ řekl ČTK předseda představenstva Zdeněk Duffek k riziku slintavky a kulhavky. Podnik omezil pohyb vozidel i osob, dezinfikuje vozy, lidé, kteří musí do chovů, se převlékají.

Slintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob. Virus se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. Lidí se netýká.

Zemědělci na Vysočině jsou dlouhodobě největšími dodavateli mléka v České republice. Vloni se starali o druhé nevyšší počty skotu a prasat v zemi.