V Humpolci se zítra uskuteční Výjezdní zasedání 5. mezinárodního antropologického kongresu Aleše Hrdličky. Letos si účastníci kongresu, který se koná již od roku 1969 v desetiletých intervalech, připomenou 140. výročí narození Aleše Hrdličky, rodáka z Humpolce – světového průkopníka antropologie.
Kongresu, který začal již ve středu v Praze, se zúčastní na 250 významných vědců ze všech koutů světa, nejen Evropané, ale i vědci z USA, Austrálie a Argentiny. Do Humpolce by jich mělo zavítat 160. Důvodem, proč kromě Prahy zamíří vědci také do Humpolce, je právě světově uznávaný antropolog a lékař Aleš Hrdlička. Narodil se totiž před 140 lety, 30. března 1869 v Humpolci. K letošnímu výročí jeho narození vydaly Česká antropologická společnost, Univerzita Karlova a město Humpolec pamětní publikaci. Účastníci výjezdního zasedání přijedou do Humpolce v pátek odpoledne. Čekat je budou mimo jiné dvě odborné přednášky, kulturní program i prezentace práce studentů místního gymnázia.
Součástí zítřejšího zasedání bude také předání medailí Dr. Aleše Hrdličky šesti nejvýznamnějším vědcům z celého světa a třem významným občanům Humpolce. Cenu dostanou antropoložky Marta Dočkalová z Moravského zemského muzea a Blanka Vacková z Karlovy univerzity. Ze zahraničních hostů cenu převezme polská profesorka Zofia Ignasiak, akademik Marek Grzybiak, profesor Michael Hermanussen a stálý profesor Baskické univerzity Rebato Ochoa.
Plaketu za přínos městu převezme básník a publicista Ivan Martin Jirous, operní pěvec Stanislav Kotyza a akademický malíř Pavel Sukdolák. Předání medailí v místním kinosále je naplánováno v 16.30 hod.
Kde se budou konat dvě zmiňované přednášky?
program kongresu není k nalezení..zrejme je to tajný..taky bych rád zašel na přednášky.
H.C
Tak to musíte líp hledat: http://www.anthropology-hrdlicka2009.cz/data/download/final_programme.pdf
Ale celkem vám to může být jedno, protože program není určený pro veřejnost.
Tak to je ale fakt obrovská škoda. Chtěla jsem vzít manžela, děti, babičku……..
Nejsem si jist jestli rozhodnutí zastupitelstva udělit plaketu panu Jirousuvi bylo to správné rozhodnutí.A už vůbec tomu nepomohlo vyjádření pana starosty,že je to jeho dobrý kamarád.Miruna
:-))) Něco jako vybírám si mi rovné kamarády. Tak třeba můj kámoš magor …….
Pokud něco komentujete tak si ověřte informace.I.M.Jirouse nebyl navrhnut starostou,ale na podnět skupiny občanů v zastupitelstvu. Dále doporučuji si něco o Jirousovi zjistit, nebo si přečíst nějakou jeho knihu.Potom můžete psát nějaké zasvěcené komentáře.
Somdis.
Souhlasím a rovněž všem tápajícím doporučuji si o Magorovi něco přečíst./fakt to stojí za to/
Rovněž jeho „dílo“ je opravdovým přínosem české kultuře. „básnické“ sbírky: Mládí nevykouřené či Magorův ranní zpěv ap. jsou opravdové perly. Vypovídající je i spolupráce s hudební skupinou The Plastic People of the Universe. Ale co proti gustu žádný dišputát, nikoho si netroufám moralizovat.Obecně proti Magorovi nic nemám, ale navrhnout Magora Jirouse jako čestného občana města Humpolce je výsměchem všem čestným občanům města. Když už ho chtěli navrhovat, měli mu vytvořit vlastní kategorii. Třeba čestný magor města Humpolce……
Bohužel ani nevíte, co kritizujete. Magorovi nebylo uděleno čestné občanství, ale pamětní medaile Dr. Aleše Hrdličky a to na návrh p. Jarmily Neomítkové a skupiny občanů k ní náležejících a s Magorem sympatizujících a jeho propagátorů. Jinak ale Magor obdržel nejvyšší české vyznamenání za literaturu, a to cenu Jaroslava Seiferta, což o něčem vypovídá ať se to někomu líbí nebo ne a jeho básničky jsou i ve slabikářích základních škol. Apropó – jestli si někdo myslí, že v době kdy Jaroslav Hašek psal Švejka z něho byli jeho tehdejší spoluobčané na Lipnici unešení, tak se asi plete. A dnes je to světově uznávaný spisovatel. Jen tehdy zřejmě neměl pan Hašek tolik dobrých přátel jako Magor v Humpolci a tehdejší Lipnické zastupitelstvo nebylo tak osvícené jako to naše, aby mu udělilo nějakou cenu ještě za jeho života.
P.S. no ale Hašek zemřel celkem mladý, takže to tehdy asi nestihli odhlasovat.
Kdyby radši skupina občanů v čele p. Jarmilou navrhla na pamětní medaily nějakého slušného občana, který by byl při přebírání pamětní medaile střízlivý.To Magor teda nebyl. A nebo měli pár let počkat až se uchlastá a dát mu ji in memoriam. To už by proběhlo důstojně.
:-))))))))))))))))))))))))))))) AU TA SEDLA :-))))))))))))))
No a je to tu zas a zas závist a zášť aneb proč nevyznamenali mne „slušného občana“ ble..
ano, ano ble z opilců a feťáků. A slušný člověk je slušný člověk. I bez metálů ……
http://www.lidovky.cz/cestny-obcan-magor-0nk-/ln_noviny.asp?c=A090904_000034_ln_noviny_sko&klic=233161&mes=090904_0
http://www.lidovky.cz/pocta-magorovi-01o-/ln_noviny.asp?c=A090904_000040_ln_noviny_sko&klic=233162&mes=090904_0
Jedinou zásluhou pana Jirouse je že remcal a kritizoval minulý režim. To je celé a tudíž je nutné ho vyznamenat.
V tom není závist,to je prostě realita.
Jestliže zastupitelstvo rozhodlo v hlasování o udělení této ceny,je nutné ho respektovat.
Kritizoval minulý režim a remcal. No když byl celou tu dobu na plech tak ani nevěděl co říká. Jaký vliv to mělo na pád bolševismu mi uniká. Ale budíž, medajle se musely rozdat tak proč ne. Radši bych tam viděl Jardu Zemka, který za totáče tajně chodil klepat na dveře fary a podrýval tím socialistické zřízení, ale už je pozdě.
Ivan Martin Jirous řečený Magor dostal to ocenění naprosto po zásluze.Byl a je to živel a to se mnohým zřejmě nelíbí a tak jej kritizují.Zejména bolševik ve všech podobách.
Ano, jakékoliv živly od pradávna lidé nesnášeli 🙂 Ale vážně. Sám chování stáda nesnáším a vzpur mi není cizí, ale celkový životní dojem Jirouse postrádá něco čemu se říká inteligence a etika.To je třeba to co nechybí panu S.Kotyzovi. Ač sám komanče a všechno na levačku bytostně nemusím, tak nesouhlasím s udělením tohoto ocenění osobě Jirouse.
I když já zase nesnáším bytostně zavilé pravičáky a neustále přetrvávající antikomunismus,který nevidí problémy dneška,tak respektuji,že zastupitelstvo Jirouse vybralo. Ovšemje jisté,že já bych pro něj ruku nezvedl,ale nejsem členem tohoto ctihodného sboru
Naštěstí dnes již nikdo nemusí kvůli svému přesvědčení a nespokojenosti emigrovat na západ jako za komínů. Pokud někdo cítí v tomto státě nepochopené sympatie ke komunismu, může se svobodně rozhodnout a přestěhovat se do země komunistické zaslíbenné. Kuba, Severní Korea, Čína či některá z afrických zemí budou jistě vhodnými destinacemi. Prostě cestovka s letenkou na jednu cestu tady chybí …….